Implanty

lek. stom. Paweł Dobosz

– expert implantolog DGOI ( Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie )
– expert implantolog ICOI ( International Congress of Oral Implantologists )
– expert PSI (Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego )
– aktywny członek PASE ( Polskiego Towarzystwa Stomatologii Estetycznej )
– blisko 30 lat doświadczenia w implantologii

Najnowocześniejsze technologie dostępne dla Państwa w naszej praktyce , w tym :

 • skanowanie wewnątrzustne 3d MEDIT 500
 • oprogramopwanie do wirtualnego pozycjonowania implantów
 • nawigacja komputerowa coDiagnostiX
 • druk szablonów chirurgicznych w technologii 3D
 • pełna diagnostyka na miejscu – zdjęcia Rtg , pantomogram oraz pełnowymiarowa tomografia CBCT
 • Implanty tylko światowej klasy producentów
 • Gwarancja
 • na implanty i elementy protetyczne


Proces leczenia implantologicznego złożony jest z kilku etapów i wymaga wspólnego ustalenia Państwa oczekiwań przed jego rozpoczęciem.

Konsultacja implantologiczna składa się zazwyczaj z dwóch wizyt :
I spotkanie –      wspólnie z Państwem ustalamy potrzeby i zakres leczenia , przeprowadzamy wywiad ogólnolekarski , wykonujmy pełne badanie , skany 3D pod wirtualne modele diagnostyczne oraz tomografię CBCT .
Na tej podstawie planuję wirtualną pozycję implantów w kości i rodzaj pracy protetycznej oraz ustalam czy leczenie będzie wymagało dodatkowych zabiegów regeneracji kości . Tylko implant prawidłowo osadzony może funkcjonować całe życie.
II spotkanie –    przedstawiam możliwe 2-3 opcje terapii , podaję całkowity czas trwania leczenia oraz kosztorys.
W części przypadków lub na Państwa życzenie drukujemy szablony chirurgiczne do precyzyjnego wprowadzania wszczepów do kości ( coDiagnostiX )

Staram się stosować procedury małoinwazyjne ze szczególnym wykorzystaniem krótkich implantów , aby zaoszczędzić Państwu ewentualnych niedogodności pozabiegowych i obniżyć koszty leczenia.

Zapraszam na konsultacje , gdzie przedstawię Państwu leczenie implantologiczne.


Implant zębowy jest niczym innym jak tylko niewielką tytanową śrubką, wkręconą do kości żuchwy lub szczęki, która spełnia funkcję utraconego korzenia zęba. Implant dentystyczny , jako jedyne rozwiązanie w stomatologii nie maskuje braku zębowego, ale zastępuje, funkcjonuje i wygląda jak zupełnie nowy ząb.

Implanty wykonane są z tytanu lub tlenku cyrkonu – materiałów biozgodnych , które nie wywołują w ludzkim ciele reakcji alergicznych. Po umieszczeniu wszczepu , przez lekarza implantologia , dochodzi do zrostu pomiędzy tkanką kostną a tytanową powierzchnią wszczepu (osteointegracja).
Połączenie pomiędzy powierzchnią implantu a kością jest procesem dynamicznym, tzn. cały czas dochodzi do zaniku i tworzenia tkanki kostnej. Równowaga pomiędzy tymi procesami gwarantuje stabilność poziomu kości wokół implantu co przekłada się na wieloletnie funkcjonowanie wszczepu.

Implanty to sztuczne korzenie zębów , do których przymocowuje się estetyczne korony porcelanowe i w ten sposób odtwarza się pojedyncze braki. Do wszczepów można także przymocować most porcelanowy lub protezę i odtworzyć większe braki zębowe. Zatem wprowadzenie implantu do kości nie uzupełnia brakującego zęba. Aby przywrócić pełen wygląd i funkcję konieczna jest odbudowa protetyczna (czyli zamocowanie korony , mostu lub protezy ).
Elementem wspierającym odbudowę protetyczną na implancie jest tzw. łącznik, który może być wykonany z tytanu, złota lub białego tlenku cyrkonu.

Implant zębowy to w dzisiejszych czasach idealne rozwiązanie dla każdego kto jest w potrzebie. Implanty fantastycznie zastępują ubytki pojedynczych zębów, ale także stanowią idealną bazę pod protezy zębowe.

Zabieg wszczepienia implantów najlepiej wykonać w renomowanych gabinetach i klinikach stomatologicznych, a skuteczność w naszej praktyce sięga 98%

Szanowni Pacjenci

Podobnie jak w przypadku innych produktów , wyróżniamy implanty klasy premium oraz modele niższej jakości . Implanty różnią się pomiędzy sobą kształtem, materiałem z którego są wykonane a także rodzajem połączenia z koroną porcelanową. Dlatego warto rozmawiać z lekarzem implantologiem o cechach implantów, które stosuje oraz o firmie, która je produkuje.
Renomowani producenci potwierdzają wysoką jakość i skuteczność leczenia swoimi produktami za pomocą badań naukowych a także zapewniają pełną dostępność elementów wymiennych. To na wypadek , gdyby Państwa uzupełnienie miało być w przyszłości odnowione lub rozbudowane.

W mojej praktyce , okres oczekiwania na zużyte elementy , które montowałem moim pacjentom nawet 20-25 lat temu wynosi tylko 2-3 dni !


W naszej codziennej praktyce stosujemy rutynowo implanty dwóch firm:

 • szwajcarskiej Straumann,
 • południowo-koreańskiej Dentium

W wyjątkowych sytuacjach klinicznych korzystam z krótkich implantów Bicon ( USA ).

Posiadam wieloletnie doświadczenie z implantami Nobel-Biocare ( S ) , Lifecore ( USA) ,Keystone ( USA ), Friadent – Xive, Ankylos ( Germany ), Astra ( S )

Podczas konsultacji dobieram indywidualnie rodzaj i markę implantów do konkretnej sytuacji klinicznej oraz osobistych upodobań Pacjentów. Rodzaj zastosowanego wszczepu uzależniam od wielu czynników , takich jak ilości oraz gęstości kości, rodzaju planowanej odbudowy protetycznej ( czy będzie nią pojedyncza korona porcelanowa czy może proteza uzupełniająca wszystkie zęby ) a także możliwości finansowych pacjentów.

Implantacja górnego bocznego siekacza

Złamany lewy siekacz

Implant

Korona na implancie na lewym siekaczu

dla porównania : naturalny prawy siekacz

Całe leczenie wykonał: expert implantolog  DGOI,  ICOI    lek.stom.  Paweł Dobosz

Uzupełnienie pojedynczego zęba

Brak górnej „jedynki” np. wskutek urazu, stanu zapalnego lub rozległej próchnicy.

Implant jest umieszczony w kości szczęki bez naruszenia zębów sąsiednich. Łącznik protetyczny ( tytanowy lub cerconowy ) jest przykręcony do implantu

Na łącznik zostaje nałożona korona,bez niszczenia sąsiednich zębów.
Korona protetyczna kształtem i kolorem odpowiada estetyce pozostałych zębów.

Odbudowa kilku zębów
W przypadku braku kilku zębów istnieją dwa rozwiązania: most przytwierdzony do kilku implantów lub solowe korony.

Widoczny brak zębów bocznych w żuchwie (tzw. brak skrzydłowy).

Implanty wszczepione w kość żuchwy bez naruszenia zębów sąsiednich , na których zostaje osadzony most protetyczny
lub…

Zęby zostają zastąpione 1:1 implantami na których po przykręceniu łączników mocuje się solowe , niepołączone korony porcelanowe

W pierwszym oraz drugim przypadku łuk zębowy odzyskuje pełny kształt

Rekonstrukcja uzębienia bezzębnej szczęki lub żuchwy
Implanty są najlepszym rozwiązaniem w przypadku całkowitego braku uzębienia w górnej lub dolnej szczęce. Do wyboru mamy dwa warianty :
1. pełen most przytwierdzony na stałe do kilku implantów (zazwyczaj od 6 do 8 ).
2. wyjmowaną protezę przyczepioną do minimum dwóch lub więcej implantów za pomocą różnorakich elementów kotwiczących. W zależności od ilości implantów proteza może być bez podniebienia lub może posiadać ograniczoną płytę podniebienną.

Wariant I – Najbardziej eleganckie rozwiązanie – Most na implantach

W szczękę wszczepia się zazwyczaj od 8-10 implantów a w żuchwę od 6-8 implantów . Do wszczepów przykręca się łączniki , na których zostaje zamontowany na stałe most protetyczny.

Trwale zakotwiczony most protetyczny, funkcjonuje, wygląda i jest odczuwany jak naturalne zęby.

Wariant II – Proteza umocowana na implantach

Proteza wymaga założenia optymalnie 4 ( lub co najmniej 2 ) implantów, które posłużą jako stabilna baza do przyczepienia protezy.

Na implantach zamocowane są różnego typu zaczepy stabilizujące protezę . Mogą być nimi zaczepy kulkowe , korony teleskopowe, lokatory czy np. belka łącząca ze sobą wszystkie implanty.

Zaczepy stabilizujące dają pewne zakotwiczenie protezy. Takie rozwiązanie zapewnia pewne i mocne gryzienie nawet twardych pokarmów a także łatwe utrzymanie higieny.

W leczeniu implantologicznym często stosujemy tymczasowe uzupełnienia protetyczne, w szczególności kiedy implant jest wszczepiony w odcinku przednim. W takiej sytuacji drukujemy w 3D  korony lub most tymczasowe osadzane bezpośrednio po wkręceniu wszczepu ( na tej samej wizycie czyli tzw. natychmiastowe obciążenie) i oczekujemy przez 3 miesiące na ostatecznego wgojenie implantów . Zapewnia to lepszą estetykę uzupełnień ostatecznych i umożliwia ładniejsze, naturalniejsze wyłanianie koron z dziąseł.

W naszej praktyce staramy się tak planować leczenie implantologiczne, aby nasi Pacjenci nigdy nie opuszczali gabinetu z widocznym brakiem nawet jednego zęba, co pozwala normalnie funkcjonować i zapewnia pełen komfort psychiczny .

Nawigacja komputerowa jest narzędziem , które umożliwia bardzo precyzyjne zaplanowanie i wykonanie zabiegu implantacji w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie coDiagnostiX.

Nakładając na siebie: trójwymiarowy obraz tomograficzny kości , trójwymiarowy scan jamy ustnej oraz fotografie twarzy Pacjentów , planuję wygląd przyszłych zębów oraz wirtualną pozycję implantów w kości.

Następnie zostaje wykonany, metodą druku 3D, indywidualny szablon chirurgiczny , czyli przezroczysta nakładka na zęby z tytanowymi tulejami . Tuleje , tak jak prowadnice , umożliwiają precyzyjne wprowadzenie wierteł i dokładne umieszczenie wszczepu w kości.

Ostatnim etapem jest zabieg implantacji , podczas którego umieszczam implanty poprzez tytanowe tuleje.
Na szczęście, koszt tych supernowoczesnych technologii systematycznie maleje i obecnie wynosi od 750 PLN.
 • perfekcyjne przygotowanie do zabiegu implantacji poprzez wcześniejsze ustalenie rozmiaru wszczepu
 •  zmniejszenie ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów do minimum
 •  skrócenie czasu zabiegu , szczególnie podczas mnogich implantacji
 •  precyzyjne przeprowadzenie zabiegu przekłada się na lepszą estetykę uzupełnień protetycznych
 •  możliwość wcześniejszego przygotowania i natychmiastowego osadzenia na implantach uzupełnień prowizorycznych
 •  ostateczne ustalenie kosztów , bez   ” przykrych niespodzianek podczas zakładania implantu „

Implantacja natychmiastowa polega na usunięciu zęba i równoczesnym wszczepieniu implantu ( w miejsce korzenia, podczas tej samej wizyty ).

Jeżeli warunki na to pozwalają metoda implantacji natychmiastowej jest procedurą preferowana w mojej praktyce. Przy prawidłowym doborze pacjentów implanty natychmiastowe to :

 • zamkniecie etapu chirurgicznego na jednej wizycie
 • wysoki odsetek powodzeń
 • skrócenie czasu leczenia o połowę
 • redukcja kosztów dla naszych pacjentów

Usunięcie zęba. Podczas tej samej wizyty jest osadzany natychmiastowo implant, do implantu zostaje przykręcony łącznik a na niego nałożona korona tymczasowa.

Po okresie 4-5 m-cy korona prowizoryczna zostaje zastąpiona przez docelową koronę porcelanową. Korona kształtem i kolorem odpowiada estetyce pozostałych zębów. Sąsiednie zęby zostają nietknięte.

Stan przed leczeniem

Uśmiech 3 lata po zakończonym leczeniu

Całe leczenie wykonał: expert implantolog  DGOI,  ICOI    lek.stom.  Paweł Dobosz

Trudne warunki do wprowadzenia implantów występują najczęściej już rok po usunięciu zęba.  Powodem tej sytuacji jest zanik kości co ma szczególne miejsce po trudnych ekstrakcjach lub u pacjentów z chorobami przyzębia.

Istnieje wiele technik operacyjnych  , które umożliwiają odbudowę utraconej kości i dziąseł .

W naszej praktyce ,z powodzeniem , wykorzystujemy pełną gamę metod regeneracyjnych ( augmentacyjnych)  kości , takich jak :

 • zabiegi sterownej regeneracji tkanek ( GBR )  czyli użycie granulatów kości zwierzęcych i sztucznych wraz z błonami resorbowalnymi ,
 •  przeszczepy bloków kostnych ,
 •  podnoszenie dna zatok szczękowych ( tzw sinuslift ) na skutek stopniowego powiększania się ( pneumatyzacji ) zatoki szczękowej
 •  zabiegi rozszczepiania wyrostków
 •  zabiegi pokrywania recesji z wykorzystaniem przeszczepów z podniebienia oraz sztucznego dziąsła

Pierwszym biomateriałem wprowadzonym do naszej praktyki w 2002 roku był szwajcarski Bio-Oss . Od tego czasu pojawiła się cała gama podobnych produktów otrzymywanych z odpowiednio przygotowanej kości pochodzenia zwierzęcego ( Cerabone, Biogen ), jak i produktów syntetycznych ( Nanobone, Maxresorb , Cerasorb ) . W roku 2012 poszerzyliśmy gamę biomateriałów o bloki kostne Maxgraft pochodzenia ludzkiego . Dla lepszego gojenia wykorzystujemy także preparaty pochodzenia osoczowego PRF od naszych pacjentów

Większość naszych Pacjentów nie wymaga podawania leków przeciwbólowych już na drugi dzień po zabiegu. Należy mieć jednak świadomość, że zabiegi implantacyjne są zabiegami chirurgicznymi . Jama ustna jest środowiskiem wyjątkowo podatnym na rozwój pozabiegowych stanów zapalnych. Wynika to ze specyfiki środowiska jamy ustnej- obecności bardzo dużej ilości bakterii, pokarmu, wilgotności ( ślina ) oraz ciepła ( 37 C ).

Dlatego, pomimo dobrego samopoczucia, braku dolegliwości bólowych i obrzęków koniecznie proszę stosować się do pisemnych zaleceń :

 • proszę zażyć na 2 godziny przed zabiegiem 1 gr Paracetamolu ( np. Paracetamol, Apap, Eferalgan ) czyli 2 tabl. po 500 mg.
 • 30 minut przed zabiegiem otrzymacie Państwo , w naszym gabinecie , inne leki przeciwbólowe i antybiotyk
 • Po zabiegu :
 • proszę brać zalecone leki przeciwbólowe , tylko w razie potrzeby, np. Paracetamol , Ibuprofen,
 •  antybiotyk np.Amoksiklav Quicktab 625 mg (tabletki do sporządzania zwiesiny doustnej )3xdobę
 •  osłonowo S-Probi w kapsułkach 3 razy na dobę
 •  w razie zaleceń proszę stosować zimny okład przez pierwszy dzień
 •  proszę spożywać miękkie pokarmy ( makaron, pierogi, letnie zupy ) do momentu zdjęcia szwów
 •  proszę rozgryzać pokarmy stroną przeciwna do operowanej
 •  zalecam płukać jamę ustną Eludrilem
 •  zalecam delikatne smarowanie operowanego miejsca Elugelem
 •  zalecam myć operowaną okolicę specjalną szczotką pozabiegową dopiero w 4-5 dniu po zabiegu

Wszystkich pacjentów obowiązują również poniższe zasady:

 • do momentu ustąpienia znieczulenia proszę nic nie jeść i nie przygryzać policzków
 • proszę nie przyjmować gorących ani gazowanych napojów przez kilka pierwszych dni
 • w ciągu pierwszych 3-4 dni po zabiegu nie wolno palić
 • ze względu na ryzyko krwawień należy zrezygnować z wysiłku fizycznego przez co najmniej tydzień
 • bezwzględny zakaz korzystania z sauny, basenu oraz solarium a także zakaz opalania się
 • zdjęcie szwów na 7-10 dzień po zabiegu a w międzyczasie stawienie się na wizytę kontrolną

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości proszę o telefon pod mój numer 605 54 79 67

Leczenie implanto-protetyczne  jest przewidywalną metodą odzyskiwania utraconego uśmiechu. W naszej praktyce, od blisko 25 lat, uzyskujemy 98 % sukces leczenia za pomocą implantów.

Zabieg wprowadzenia implantu jest zupełnie bezbolesny – wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Założenie pojedynczego wszczepu zajmuje zazwyczaj pół godziny a większe zabiegi (6-8-10  implantów) niewiele dłużej – około 1,5 godziny. Prawie wszyscy pacjenci mogą tego samego dnia normalnie funkcjonować.

Cały proces leczenia prowadzimy tak ,aby nasi Pacjenci nigdy nie opuszczali fotela dentystycznego z widocznym brakiem nawet jednego zęba. W odcinku przednim przykręcamy korony tymczasowe bezpośrednio do implantów ( tzw. obciążenie natychmiastowe ).Kiedy odtwarzamy większe braki zębowe lub całe utracone łuki , przykręcamy , drukowane w 3d , długoczasowe mosty. Pozwala to naszym pacjentom normalnie funkcjonować dzięki czemu nie są wyłączani z codziennego życia i pracy.

Dzięki nowoczesnym technologiom oraz minimalnie inwazyjnym zabiegom implanty są rozwiązaniem dla każdego, kto szuka pewnych, solidnych rozwiązań.

Proces leczenia implantologicznego złożony jest z kilku etapów i wymaga wspólnego ustalenia Państwa oczekiwań przed jego rozpoczęciem.

I ETAP   KONSULTACJA IMPLANTOLOGICZNA

Składa się zazwyczaj z dwóch wizyt :
I spotkanie – wspólnie z Państwem ustalamy potrzeby i zakres leczenia , przeprowadzamy wywiad ogólnolekarski , wykonujmy pełne badanie , skany 3D pod wirtualne modele diagnostyczne oraz tomografię CBCT .
Na tej podstawie planuję wirtualną pozycję implantów w kości i rodzaj pracy protetycznej oraz ustalam czy leczenie będzie wymagało dodatkowych zabiegów regeneracji kości . Tylko implant prawidłowo osadzony może funkcjonować całe życie.
II spotkanie – przedstawiam możliwe 2-3 opcje terapii , podaję całkowity czas trwania leczenia oraz kosztorys.

Staram się stosować procedury małoinwazyjne ze szczególnym wykorzystaniem krótkich implantów , aby zaoszczędzić Państwu ewentualnych niedogodności pozabiegowych i obniżyć koszty leczenia.

Zapraszam na konsultacje , gdzie przedstawię Państwu leczenie implantologiczne.

II ETAP   PRZYGOTOWANIE

U części pacjentów przeprowadzamy dodatkowe badania krwi (morfologia, OB, CRP, INR , wskaźniki krzepnięcia  , poziom wit. D3 czy poziomy wybranych hormonów).

W części przypadków lub na Państwa życzenie przygotowujemy, za pomocą techniki druku 3D , szablony chirurgiczne do precyzyjnego wprowadzania wszczepów do kości ( co DiagnostiX ).

Wykonujemy uzupełnienia prowizoryczne ( korony lub mosty ), które przykręcamy podczas zabiegu do świeżo wprowadzonych implantów.

III ETAP   IMPLANTACJA

Jednoetapowa:  podstawową zaletą tej metody jest wykonanie tylko jednego zabiegu chirurgicznego, podczas którego umieszczony zostaje implant oraz ewentualnie odbudowana kość . Zdjęcie szwów następuje po 7-10 dniach, a po 3-5 miesiącach od osadzenia wszczepu rozpoczynamy IV etap- protetyczny.

Dwuetapowa:  w tym przypadku podczas pierwszego zabiegu chirurgicznego zostaje odbudowana kość ( zazwyczaj za pomocą podniesienia dna zatoki szczękowej czyli tzw. sinusliftu ). Po okresie gojenia ( 9-12 m-cy ) zostają założone implanty , po 7-10 dniach zdjęte szwy.
Od tego momentu muszą upłynąć kolejne 3-4 miesiące aby wszczepy się ostatecznie zagoiły . Dopiero wówczas pobierane są wyciski pod ostateczną rekonstrukcję protetyczną.

Natychmiastowa: na tej samej wizycie zostaje usunięty ząb i do świeżego zębodołu poekstrakcyjnego wprowadzony implant.  W naszym gabinecie preferujemy tą metodę, ponieważ skraca cały proces leczenia do jednego zabiegu chirurgicznego, przyspiesza czas leczenia a w wielu wypadkach daje dużo lepsze wyniki pod względem estetycznym i zdecydowanie obniża całkowite koszty.

Prawie wszyscy pacjenci mogą tego samego dnia normalnie funkcjonować.

Po implantacji każdy pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe , roztwór anyseptyczny do płukania buzi, zimny kompres oraz pisemny zestaw zaleceń pozabiegowych.

Stosujemy tylko implanty znanych marek:

 • światowego lidera rynku implantologicznego – szwajcarskiego koncernu Straumann :  implanty BLT i BLX
 • azjatyckiego lidera –   południowo-koreańskiej firmy Dentium:  wszczepy NR-Line i SuperLine
 • amerykańskiego producenta krótkich implantów Bicon
 • niemieckiej firmy Friadent-Dentsply:  implanty Ankylos

III ETAP   WYKONANIE UZUPEŁNIEŃ PROTETYCZNYCH

Ten etap poprzedza odsłonięcie dziąsła i założenie śruby gojącej na okres ok 10 dni.
Podczas kolejnych wizyt pobierane są wirtualne wyciski za pomocą skanera wewnątrzustnego MEDIT 500 , wykonywane kolejne przymiarki i ostatecznie następuje oddanie gotowej pracy protetycznej (zwykle trwa to od 2-4 tygodni, w zależności od rodzaju i rozległości odbudowy protetycznej).

Feedback