Zęby ludzkie rosną dwukrotnie – mleczne i stałe. Jeśli w pierwszym przypadku, jako dziecko można się cieszyć, że zamiast tymczasowego wyrośnie nowy, to utrata zęba stałego może stać się prawdziwą tragedią. Współczesna medycyna nie stoi w miejscu, rozwija się, wdraża najnowsze techniki przywracania funkcji i estetyki uzębienia. Implantacja w stomatologii to okazja, by cieszyć się smakiem ulubionego jedzenia, uśmiechać się bez wahania i mieć pewność własnej wyjątkowości.
Implant zęba – ile wizyt potrzeba, aby wyjść z gabinetu dentystycznego z pięknym uśmiechem?
Wszystko zależy od indywidualnego przypadku i marki implantu dentystycznego. W skrócie wygląda to tak. Najpierw trzeba przejść badanie i zrobić zdjęcie rentgenowskie. Na pierwszej wizycie implantolog doradzi i pomoże dobrać rodzaj implantacji, a także na podstawie wyników sporządzi plan leczenia. Jeśli ktoś ma problemy z ilością tkanki kostnej, zostanie wykonana odbudowa dna zatoki szczękowej. Wiodące firmy oferują różnorodne protezy stałe, które różnią się cechami konstrukcyjnymi i materiałami.
Czym jest implant zębowy i z czego się składa?
- Implant dentystyczny to sztuczny korzeń w postaci stożka lub cylindra wykonanego ze stopu tytanu lub dwutlenku cyrkonu. Materiały dobrze się ukorzeniają, ryzyko odrzucenia przez organizm jest minimalne, implant zębowy może wytrzymać duże obciążenia żucia.
- Filar protetyczny, czyli łącznik między sztucznym korzeniem a koroną.
- Część koronowa protezy to część wymienna wykonana z cermetu, czystej ceramiki lub dwutlenku cyrkonu.
Jakie kroki należy podjąć, aby zainstalować implant zęba, jak długo trwa cały cykl?
Każdy pacjent jest wyjątkowy. Początkowy stan jamy ustnej, jakość tkanki kostnej, tempo regeneracji i procesów metabolicznych, poziom odporności i współistniejące choroby są różne. Różny jest też zakres interwencji – ktoś potrzebuje augmentacji kości, a proces implantacji zęba trwa półtora roku, a ktoś może zrobić wszystko za jednym razem na kilku wizytach, po trzech miesiącach wszystko się zakorzenia.
Przebieg leczenia implantologicznego
Protetykę poprzedza etap przygotowawczy, na który składa się szereg obowiązkowych czynności. Procedura wszczepienia implantu zębowego należy do bezbolesnych, ponieważ jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Wszczepienie jednego implantu to 30 minut a kilku implantów (do 10) to około 90 minut. Z gabinetu dentystycznego pacjenci nie wychodzą z brakiem uzębienia, do implantu zębowego przykręcana jest korona tymczasowa. W przypadku braku większej ilości zębów, przykręcane są długoczasowe mosty, które są drukowane w 3D.
Jakie kroki są podejmowane na wizytach w gabinecie dentystycznym?
Konsultacja z lekarzem implantologiem, na którą trzeba przeznaczyć 2 wizyty:.
- Na pierwszej wizycie uzgadniane są oczekiwania pacjentów, przeprowadzany jest wywiad medyczny i badania takie jak: skany 3D i tomografia komputerowa. Po czym implantolog planuje wirtualną pozycję implantów zębów w kości oraz zakres prac do wykonania i ewentualne zabiegi polegające na regeneracji kości.
- Na drugiej wizycie specjalista informuje pacjenta o możliwych opcjach leczenia implantologicznego, czasie jego trwania oraz kosztach. Najczęściej wykorzystywane są zabiegi mało inwazyjne (krótkie implanty), co nie naraża pacjenta na niedogodności.
Przygotowanie do implantacji
- W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie określonych badań krwi.
- Również dla niektórych pacjentów opracowane zostają szablony chirurgiczne (3D) umożliwiające bardziej dokładne wszczepienie implantów zębowych do kości.
- Wykonywane są takie uzupełnienia jak korony lub mosty, które implantolog przykręca do implantów.
Przebieg implantacji zębów
Implantacja może być jednoetapowa lub dwuetapowa.
- Pierwszy przypadek – jeden zabieg chirurgiczny w czasie którego wszczepiany jest implant a czasami również wykonywana jest odbudowa kości. Po około 10 dniach lekarz zdejmie szwy a następnie po upływie od 3 do 5 miesięcy od momentu wszczepienia sztucznego korzenia następuje etap protetyczny.
- Drugi przypadek – pierwszy zabieg to odbudowa kości, po upływie 9 do 12 miesięcy mocowane są implanty a po około 10 dniach zdejmowane są szwy.
Inny rodzaj implantacji to zabieg natychmiastowy: W czasie jednej wizyty wykonywana jest ekstrakcja zęba a następnie wszczepiany jest implant zębowy.
Przygotowanie protetyki
Przed przystąpieniem do tego etapu, następuje założenie śruby gojącej na 10 dni. Gdy nastąpiło już wygojenie, zostaną pobrane wirtualne wyciski do wykonania rekonstrukcji protetycznej za pomocą skanera wewnątrzustnego. Ewentualne przymiarki i po około 4 tygodniach elementy protetyczne są gotowe i zakładane na implant.
Wszystkie te czynniki determinują ilość wizyt na implanty zębowe. W tej kwestii wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu oraz od pacjenta. Produkt może służyć do 20-25 lat, niektórzy renomowani producenci udzielają na swój produkt dożywotniej gwarancji. Konieczne jest codzienne dokładne czyszczenie uzębienia, dbałość o stan jamy ustnej i wizyta u dentysty dwa razy w roku.