18 lipca, 2022

Ile trwa chirurgiczne usuwanie zęba?

Ile trwa chirurgiczne usuwanie zęba? Wiele osób nie lubi chodzić do dentysty. Niektórzy (w tym gronie są nawet dorośli, postawni mężczyźni) panicznie boją się wizyt u stomatologów. Jednym z zagadnień, które szczególnie często przyprawia o szybsze bicie serca, jest chirurgiczne usuwanie zębów. Kiedy takie zabiegi są wykonywane? Kto się nimi na co dzień zajmuje? Ile trwa chirurgiczne usuwanie zębów w praktyce? O tym możesz dowiedzieć się z poniższego poradnika.

Kiedy konieczne jest chirurgiczne usuwanie zębów?

Medycyna regularnie idzie do przodu. Można to zaobserwować także w przypadku tej konkretnej „gałęzi”. Obecnie zasada jest prosta. Jeśli nie ma takiej konieczności, to nie stosuje się żadnych ekstrakcji. Jak to jednak w życiu bywa, czasami nie ma innego wyjścia. Są bowiem sytuacje, w których ząb (z rozmaitych powodów) nie może pozostać na swoim miejscu w obrębie jamy ustnej. Czasami nie można zdecydować się na standardowe usuwanie. W przypadku chociażby ósemek konieczna jest ekstrakcja chirurgiczna. Dlaczego jednak tak się dzieje? Warto tutaj wyodrębnić kilka istotnych kwestii. Czasami pozostawienie danego zęba mogłoby skutkować tym, że kondycja całej jamy ustnej będzie pozostawiała sporo do życzenia. W takiej sytuacji wybiera się zatem „mniejsze zło”. Eksperci zwracają uwagę też na narząd żucia itp. Warto podkreślić, że chirurgiczne usuwanie jest praktykowane, kiedy np. zęby wywierają na siebie zbyt mocne naciski. To może powodować bóle, dyskomfort w trakcie jedzenia, czy nawet mówienia. Nierzadko ekstrakcja jest wymagana, ponieważ dany Pacjent ma zbyt mocno stłoczone zęby. To nie wszystko. Należy także wspomnieć o tak zwanych zębach zatrzymanych. Czym się one cechują? Są to odpowiednio wykształcone zęby, które jednak nie mogą prawidłowo przejść procesu wyrzynania się itp. Innym skutkiem jest brak optymalnego ustawienia się w obrębie łuku zębowego. Zastanawiasz się, dlaczego czasami nie można normalnie usuwać konkretnego zęba? Z wielu względów. Niekiedy wybór chirurga jest zdecydowanie lepszym wyjściem, żeby uniknąć dyskomfortu oraz powikłań po zabiegu. Warto tutaj wyodrębnić kilka najczęstszych sytuacji w związku z tym zagadnieniem. Chirurgiczna precyzja przydaje się, kiedy ząb jest pozbawiony korony, a w jamie ustnej pozostały wyłącznie jego korzenie. Dodatkowo takie zabiegi są realizowane, jeśli korzenie zębowe są mocno zakrzywione. W przypadku opisywanych już zębów zatrzymanych także rekomenduje się czynności chirurgiczne.

Czasami ma to również związek z leczeniem ortodontycznym

Niektóre osoby po kilku pierwszych wizytach u ortodontów są bardzo zaskoczone. Wszystko dlatego, że czasami fachowcy od tej specjalizacji twierdzą, że jeszcze przed założeniem aparatu muszą być usunięte pewne zęby… Niekiedy taka konieczność występuje już w trakcie leczenia. Dlaczego? To nie jest żaden wymysł ortodontów. Oczywiście, usuwanie zębów to ostateczność. Czasami jednak nie ma innego wyjścia. Wszystko dla dobra Pacjenta. Chirurgiczne usuwanie ósemek jest np. konieczne, aby leczenie zostało przeprowadzone nie tylko profesjonalnie, ale także relatywnie szybko. Może być taka sytuacja, że dwa zęby praktycznie na siebie nachodzą. Wówczas usunięcie jednego z nich spowoduje, że będzie można założyć aparat ortodontyczny i rozpocząć właściwe leczenie. Przeważnie zabiegi dotyczą obu stron (aby była zachowana właściwa symetria), chociaż każdy przypadek jest indywidualny. Jeśli Pacjent ma wątpliwości, czy usuwanie jest konieczne, to warto skonsultować się z kilkoma innymi fachowcami. Aby mieć pewność, że taki zabieg istotnie jest wymagany. Trzeba jednak podkreślić, że usuwanie zębów w przypadku leczenia ortodontycznego wcale nie należy do rzadkości.

Chirurgiczne usuwanie zęba: kto podejmuje się takiego zadania?

Okazuje się, że nie jest to zwykły dentysta. Stomatolog zajmuje się standardowymi ekstrakcjami. Np. dwójek, czy trójek. Jeśli chodzi o bardziej skomplikowane sytuacje, to wówczas do akcji wkracza chirurg szczękowo-twarzowy. Jest to specjalista, który np. świetnie radzi sobie z ósemkami, czy zębami zatrzymanymi itd. Czy takie zabiegi są bolesne? Oczywiście, każdy ma inny próg bólu. Warto jednak zauważyć, że te zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W czasie ich realizowania Pacjenci nie powinni odczuwać żadnych dolegliwości. Kiedy znieczulenie „schodzi”, to wówczas należy liczyć się z pewnymi objawami. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką tabletki przeciwbólowe.

Ile trwają zabiegi?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od sytuacji danego Pacjenta. Czasami chirurgiczne usuwanie zęba trwa około jednego kwadransa. W ciągu tych 15 minut podawane jest znieczulenie miejscowe, a także odbywa się właściwy zabieg. Czas trwania zależy także od rodzaju zębów. Z reguły najdłużej trwa ekstrakcja trzonowców. Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt. Jeśli zęby są położone relatywnie bardzo blisko nerwów, to wówczas fachowiec musi być wyjątkowo ostrożny. To oczywiście sprawia, że zabieg jest przez to dłuższy. Niekiedy chirurgiczne usuwanie trwa nawet ponad jedną godzinę.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.