Chirurgia

Chirurgia

CHIRURGIA

Wszystkie zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem wysokiej klasy środków anestezjologicznych, tak aby w 100% zabezpieczyć naszych pacjentów przed bólem w trakcie zabiegu.

Większość pacjentów kojarzy ten dział stomatologii z usuwaniem zębów, lecz chirurgia stomatologiczna obejmuje cały szereg zabiegów w obszarze jamy ustnej – implantologię, regeneracje kości i tkanek przyzębia , leczenie chirurgiczne paradontozy, leczenie chorób błon śluzowych , chirurgiczne przygotowanie do protezowania , korekty uśmiechu dziąsłowego i wiele innych.

Osobom mocno zestresowanym rekomendujemy również sedację anestezjologiczną z udziałem doświadczonego lekarza anestezjologa. Sedacja polega na dożylnym podaniu środków uspokajających i przeciwbólowych w taki sposób, że nasi pacjenci logicznie współpracują podczas zabiegów ale jednocześnie czują się głęboko rozluźnieni i nie pamiętają potem zabiegu.

W naszym gabinecie wykonujemy wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:

1. Ekstrakcje (usuwanie) zębów

Pamiętajmy, że ekstrakcja zęba jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia stomatologii. Jeżeli już do tego niestety dojdzie to staramy się je wykonać jak najbardziej atraumatycznie .

2. Operacyjne ekstrakcje pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych

Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy „ósemek”, czyli zębów mądrości oraz kłów czyli tzw. „zębów ocznych”.

Bardzo często nasi pacjenci zadają pytanie, czy ich ósemka musi być koniecznie usunięta.

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka jednoznaczna , ponieważ nie ma jednoznacznych kryteriów i wskazań do podjęcia takiej decyzji.

Nie można więc ogólnikowo odpowiedzieć na to pytanie i za każdym razem należy indywidualnie rozpatrzyć kilka kwestii:

  • Czy ząb mądrości jest przydatny podczas gryzienia (kontakt z zębem przeciwstawnym)?
  • Czy stany zapalne dziąseł podczas wyrzynania mają charakter nawracający?
  • Czy istnieje stłoczenia zębów?
  • Ile jest taki ząb zniszczony próchnicowo oraz czy istnieją techniczne możliwości leczenia takiego zęba?
  • Czy radiologicznie nie ma zmian zapalnych w kości w koło korzeni tych zębów.np. Torbiel zawiązkowa?
  • Czy taki ząb nie powoduje niszczenia zęba sąsiedniego poprzez bezpośredni ucisk?

3. Chirurgia przedprotetyczna

Dotyczy zabiegów, które mają na celu przygotowanie jamy ustnej na wykonanie odpowiedniej i dobrej protetyki. Dotyczy to m.in. ekstrakcji zębów ze zmianami, które nie rokują pod wykonanie pracy protetycznej, wyrównania wyrośli kostnych utrudniających protezowanie, likwidowanie zmian rozrostowych na błonie śluzowej, które uniemożliwiają wykonanie precyzyjnego uzupełnienia protetycznego.

Szczególne miejsce maja tutaj 2 typy zabiegów:

  • Przedprotetyczne wyrównanie linii dziąseł polegające na ich częściowym podcięciu.
  • Przedprotetyczna nadbudowa grubości dziąseł w celu wypełnienia np. czarnych trójkątów.

4. Odsłanianie zębów zatrzymanych celem ortodontycznego ściągnięcia ich do łuku zębowego

5. Resekcje wierzchołków korzeni

Resekcja korzenia polega na chirurgicznym odcięciu wierzchołka korzenia zęba z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych i odpowiednim zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego.

Zabieg ten dotyczy głównie:

  • Zębów ze zmianami zapalnymi wokół wierzchołków i w kości
  • Zębów źle przeleczonych kanałowo, w których z jakiś przyczyn nie można wykonać powtórnego leczenia kanałowego ( tzw. reendo ) np. pozostawiono złamane narzędzie kanałowe poza wierzchołkiem , kanał wypełniono twardym cementem, korzeń jest zasklepiony czyli zobliterowany.
  • Zębów, w których po dobrym powtórnym leczeniu kanałowym nie doszło do wygojenia zmian zapalnych w kości.
  • Zębów, na których została wykonana estetyczna praca protetyczna z wkładem koronowo-korzeniowym.

Po zabiegu często pozostaje znaczny ubytek kości w okolicy resekowanego korzenia, który należy uzupełnić biomateriałem kościozastępczym  np. Cerabone , Bio-Oss i pokryć resorbowalną membraną kolagenową Bio-Gide czy Jasson-membrane.

Zabieg resekcji w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją, obecnie wykonywany jest jednak coraz rzadziej w związku z ogromnym postępem leczenia endodontycznego (mikroskopy, nowoczesne instrumentarium i nowoczesne materiały do wypełnień kanałów). Można go wykonać prawie na wszystkich zębach pod warunkiem ,że istnieje wygodny wgląd podczas zabiegu w operowane miejsce oraz nie ma ryzyka uszkodzenia nerwów czy naczyń krwionośnych.

6. Hemisekcja i radektomia

Są to coraz rzadziej wykonywane przez nas zabiegi – zabiegi tzw. „ostatniej szansy” dla zębów wielokorzeniowych . W sytuacji, gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia endodontycznego a przy jednym z korzeni występuje stan zapalny odcina się problematyczny korzeń w całości (radektomia).

Hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni, a pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej. Niestety nasze doświadczenia wskazują, że rokowanie zębów po takich zabiegach nie jest pomyślne w ocenie długoletniej. Z tego względu skłaniamy się do ew. rozważenia ekstrakcji takich zębów i wprowadzania na ich miejsce pewnych implantów.

7. Wyłuszczanie torbieli

Torbiel korzeniowa to występująca w tkance kostnej zmiana chorobowa wywołana przewlekłym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zęba.

W początkowym okresie torbiel korzeniowa rozwija się bezobjawowo, a wykrycie jej następuje zwykle przypadkowo podczas kontrolnego badania RTG. W późniejszym etapie, w miarę rozrostu torbieli może uwidocznić się wygórowanie na dziąśle , któremu towarzyszy ból lub pojawienie się ropnej przetoki („kuleczki na dziąśle„). Torbiele o średnicy do 10 mm zwykle udaje się wyleczyć po wdrożeniu prawidłowego leczenia kanałowego zęba przyczynowego.

Większe torbiele wymagają interwencji chirurgicznej, która polega na ich wyłuszczeniu w całości , co zwykle łączy się z resekcją korzenia lub nawet i  z jego ekstrakcją. Ubytek w kości  powstały po wyłuszczeniu torbieli wypełnia się materiałem kościozastępczym. Uzyskany materiał zapalny (resztki torbieli) przesyłany jest na badanie histopatologiczne celem diagnostyki mikroskopowej. Wówczas dobieramy odpowiednie leczenie i obserwacje po leczeniu chirurgicznym (zazwyczaj kontrolne rtg).

8. Chirurgia implantologiczna

Ta dziedzina ma na celu poprawę warunków kostnych szczęki i żuchwy przed wszczepieniem implantów. Obejmuje następujący zakres zabiegów:

  • podnoszenie dna zatoki szczękowej
    (sinus lift)
  • osteodystrakcja
    (rozszczepienie wyrostka)
  • sterowana regeneracja kości
    (GBR)
  • autoprzeszczep

9. Chirurgia periodontologiczna

10. Podcinanie wędzidełek , przyczepów więzadeł hamujących ruchy języka (wymowa) a także innych więzadeł utrudniających utrzymanie protez

Wszystkie te zabiegi trwają bardzo krótko , są bezbolesne i nie powodują większych dolegliwości. Podcięcie wędzidełka jest ważne, ponieważ zapobiega zarówno odsłonięciu szyjek zębowych, jak również defektowi kosmetycznemu w postaci diastemy (przerwa między zębami).

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.