Stomatolog to lekarz pomagający pacjentom, których problemy zdrowotne umiejscowione są w obszarze szczękowo-twarzowym. Dba o ich jamę ustną i stan zębów bez względu na złożoność problemu. Schorzenia zębów wynikają z faktu, że ekologia się pogarsza, większość ludzi nie przestrzega prawidłowego i zbilansowanego odżywiania, a także zaniedbuje regularną higienę jamy ustnej. Ponieważ zapotrzebowanie na usługi tego specjalisty rośnie, zawód stomatologa jest obecnie szczególnie ważny.
Dlaczego stomatolog jest ważny w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia?
Nowoczesna stomatologia opiera się na innowacyjnych technologiach, dlatego stale wprowadzane są coraz bardziej udoskonalone metody leczenia oraz profilaktyki schorzeń w obszarze jamy ustnej. Nawet utrata zęba nie stanowi już problemu, ponieważ istnieje protetyka, augmentacja, implantologia i wiele innych zabiegów mających na celu stworzenie idealnego uzębienia dla każdej osoby.
Stomatolog w swojej pracy zawodowej wykonuje szeroki zakres czynności:
- Leczenie.
- Zapobieganie.
- Interwencje chirurgiczne.
- Protetyka.
- Korekcja zgryzu i wiele więcej.
Jednocześnie stomatolog to dość szerokie pojęcie.Tak więc ten specjalista może działać zapobiegawczo, ponieważ zajmuje się wstępnym badaniem pacjentów, diagnozuje, leczy zęby i przygotowuje do protetyki. Tym ostatnim zajmuje się już protetyk, który daje ludziom możliwość uzyskania pięknego uśmiechu instalując estetyczne mosty zębowe, korony, protezy stałe i ruchome. Ponadto pomoc niosą ortodonci, którzy zajmują się problemami związanymi z zgryzem. Ekstrakcja zębów i operacje szczęki wykonywane są przez chirurga. Jest jeszcze jedna bardzo ważna i nie mniej poszukiwana specjalizacja tzn. stomatolog estetyczny. Upiększa zęby, usuwając wszelkie defekty jakie mają, przeprowadza wybielanie zębów i inne zabiegi.
Zakres czynności stomatologa zależy bezpośrednio od jego specjalizacji
Pomoc stomatologa jest bardzo ważna, ponieważ to ten specjalista na co dzień spotyka się z osobami, które przychodzą na badania profilaktyczne lub z ostrym bólem w leczeniu próchnicy. Usuwa zmienione chorobowo obszary zęba za pomocą specjalnego sprzętu i nakłada na nie materiał stomatologiczny w celu zamknięcia otwartych tkanek zęba i zapobiega dalszemu rozwojowi procesów chorobowych.
Potrafi zdiagnozować zaawansowanie choroby i dobrać właściwą indywidualną terapię. Stomatolog nieustannie ma do czynienia z procesami infekcyjnymi, grzybiczymi i bakteryjnymi w jamie ustnej. Można je wyeliminować jedynie poprzez umiejętny dobór leczenia. Ortodonta to specjalista stomatologii zajmujący się eliminacją deformacji będących następstwem zmian związanych z wiekiem. Zwykle pracuje z wadą zgryzu, likwiduje ją instalując aparaty ortodontyczne.
Dlaczego dobry i stały kontakt ze stomatologiem jest ważny?
Dobry kontakt ze stomatologiem jest ważny zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza, a po nawiązaniu relacji zaufania ważne jest jej utrzymanie. W ten sposób tworzy się więź między stomatologiem a pacjentem, w której jeden może spokojnie pracować, a drugi odpoczywać i nie bać się. Stomatolog dokładnie wie, jak rozmawiać ze swoim stałym pacjentem, jaki jest jego próg bólu, co lepiej robić, a co nie jest tego warte. Wszystko to zapewnia pacjentowi komfort i pewność powodzenia zabiegu.
W gabinecie stomatologicznym pracują specjaliści w sytuacjach o dowolnej złożoności. Pacjent może przyjść z próchnicą, płytką na zębach lub wypadniętym wypełnieniem, stomatolog potraktuje problem ze zrozumieniem i jak najszybciej pomoże go rozwiązać. Opiekuńczy personel, wygodny fotel dentystyczny, najnowocześniejszy sprzęt i bezpieczne znieczulenie – w stomatologii stworzone zostały warunki do komfortowego zabiegu. Każdy pacjent ma wystarczająco dużo czasu na wykonanie niezbędnych badań, dokładne ustalenie, na czym polega problem i uzyskać pomoc w jego rozwiązaniu.
Jednocześnie przychodząc do stomatologa można skorzystać z całego zakresu usług:
- Konsultacja – identyfikacja problemów, diagnoza, szczegółowy plan leczenia.
- Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy, zapalenia miazgi i jej powikłań.
- Implantacja zębów – przygotowanie pacjenta oraz instalowanie implantów zębowych dopasowanych do potrzeb danego pacjenta.
- Periodontologia – leczenie schorzeń dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej.
- Protetyka – odbudowa utraconych zębów, protetyka.
- Stomatologia chirurgiczna – operacje na korzeniach zębów, usuwanie zębów o dowolnej złożoności, zabiegi przy naciekach na tkankach miękkich.
- Diagnostyka rentgenowska to nowoczesny sprzęt, który pozwala zobaczyć trójwymiarowy obraz okolicy szczękowo-twarzowej.
Należy pamiętać, że każdy zabieg stomatologiczny zaczyna się od higieny pracy. Gwarantuje to, że praca jest wykonana dobrze, a także świeżość, czystość i świetnie wyglądający uśmiech. Stomatolodzy zajmują się również odbudową estetyczną: rekonwalescencją po urazach, odpryskach, złamaniach. Szybko i skutecznie rozwiązujemy wszelkie problemy natury medycznej w obrębie zębów. Zdrowe zęby to większa pewność siebie!