21 grudnia, 2021

Dlaczego stomatolog jest ważny?

Stomatolog to lekarz pomagający pacjentom, których problemy zdrowotne umiejscowione są w obszarze szczękowo-twarzowym. Dba o ich jamę ustną i stan zębów bez względu na złożoność problemu. Schorzenia zębów wynikają z faktu, że ekologia się pogarsza, większość ludzi nie przestrzega prawidłowego i zbilansowanego odżywiania, a także zaniedbuje regularną higienę jamy ustnej. Ponieważ zapotrzebowanie na usługi tego specjalisty rośnie, zawód stomatologa jest obecnie szczególnie ważny.

Dlaczego stomatolog jest ważny w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia?

Nowoczesna stomatologia opiera się na innowacyjnych technologiach, dlatego stale wprowadzane są coraz bardziej udoskonalone metody leczenia oraz profilaktyki schorzeń w obszarze jamy ustnej. Nawet utrata zęba nie stanowi już problemu, ponieważ istnieje protetyka, augmentacja, implantologia i wiele innych zabiegów mających na celu stworzenie idealnego uzębienia dla każdej osoby.

Stomatolog w swojej pracy zawodowej wykonuje szeroki zakres czynności: 

 • Leczenie.
 • Zapobieganie.
 • Interwencje chirurgiczne.
 • Protetyka.
 • Korekcja zgryzu i wiele więcej.

Jednocześnie stomatolog to dość szerokie pojęcie.Tak więc ten specjalista może działać zapobiegawczo, ponieważ zajmuje się wstępnym badaniem pacjentów, diagnozuje, leczy zęby i przygotowuje do protetyki. Tym ostatnim zajmuje się już protetyk, który daje ludziom możliwość uzyskania pięknego uśmiechu instalując estetyczne mosty zębowe, korony, protezy stałe i ruchome. Ponadto pomoc niosą ortodonci, którzy zajmują się problemami związanymi z zgryzem. Ekstrakcja zębów i operacje szczęki wykonywane są przez chirurga. Jest jeszcze jedna bardzo ważna i nie mniej poszukiwana specjalizacja tzn. stomatolog estetyczny. Upiększa zęby, usuwając wszelkie defekty jakie mają, przeprowadza wybielanie zębów i inne zabiegi.

Zakres czynności stomatologa zależy bezpośrednio od jego specjalizacji

Pomoc stomatologa jest bardzo ważna, ponieważ to ten specjalista na co dzień spotyka się z osobami, które przychodzą na badania profilaktyczne lub z ostrym bólem w leczeniu próchnicy. Usuwa zmienione chorobowo obszary zęba za pomocą specjalnego sprzętu i nakłada na nie materiał stomatologiczny w celu zamknięcia otwartych tkanek zęba i zapobiega dalszemu rozwojowi procesów chorobowych.

Potrafi zdiagnozować zaawansowanie choroby i dobrać właściwą indywidualną terapię. Stomatolog nieustannie ma do czynienia z procesami infekcyjnymi, grzybiczymi i bakteryjnymi w jamie ustnej. Można je wyeliminować jedynie poprzez umiejętny dobór leczenia. Ortodonta to specjalista stomatologii zajmujący się eliminacją deformacji będących następstwem zmian związanych z wiekiem. Zwykle pracuje z wadą zgryzu, likwiduje ją instalując aparaty ortodontyczne.

Dlaczego dobry i stały kontakt ze stomatologiem jest ważny?

Dobry kontakt ze stomatologiem jest ważny zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza, a po nawiązaniu relacji zaufania ważne jest jej utrzymanie. W ten sposób tworzy się więź między stomatologiem a pacjentem, w której jeden może spokojnie pracować, a drugi odpoczywać i nie bać się. Stomatolog dokładnie wie, jak rozmawiać ze swoim stałym pacjentem, jaki jest jego próg bólu, co lepiej robić, a co nie jest tego warte. Wszystko to zapewnia pacjentowi komfort i pewność powodzenia zabiegu.

W gabinecie stomatologicznym pracują specjaliści w sytuacjach o dowolnej złożoności. Pacjent może przyjść z próchnicą, płytką na zębach lub wypadniętym wypełnieniem, stomatolog potraktuje problem ze zrozumieniem i jak najszybciej pomoże go rozwiązać. Opiekuńczy personel, wygodny fotel dentystyczny, najnowocześniejszy sprzęt i bezpieczne znieczulenie – w stomatologii stworzone zostały warunki do komfortowego zabiegu. Każdy pacjent ma wystarczająco dużo czasu na wykonanie niezbędnych badań, dokładne ustalenie, na czym polega problem i uzyskać pomoc w jego rozwiązaniu.

Jednocześnie przychodząc do stomatologa można skorzystać z całego zakresu usług:

 • Konsultacja – identyfikacja problemów, diagnoza, szczegółowy plan leczenia.
 • Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy, zapalenia miazgi i jej powikłań.
 • Implantacja zębów – przygotowanie pacjenta oraz instalowanie implantów zębowych dopasowanych do potrzeb danego pacjenta.
 • Periodontologia – leczenie schorzeń dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej.
 • Protetyka – odbudowa utraconych zębów, protetyka.
 • Stomatologia chirurgiczna – operacje na korzeniach zębów, usuwanie zębów o dowolnej złożoności, zabiegi przy naciekach na tkankach miękkich.
 • Diagnostyka rentgenowska to nowoczesny sprzęt, który pozwala zobaczyć trójwymiarowy obraz okolicy szczękowo-twarzowej.

Należy pamiętać, że każdy zabieg stomatologiczny zaczyna się od higieny pracy. Gwarantuje to, że praca jest wykonana dobrze, a także świeżość, czystość i świetnie wyglądający uśmiech. Stomatolodzy zajmują się również odbudową estetyczną: rekonwalescencją po urazach, odpryskach, złamaniach. Szybko i skutecznie rozwiązujemy wszelkie problemy natury  medycznej w obrębie zębów. Zdrowe zęby to większa pewność siebie!  

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.