Czy dentysta to to samo co stomatolog? Tak, obecnie pacjenci w Polsce stosują te określenia według swojego uznania, ale nie zawsze tak było. Do roku 2002 lekarz stomatolog miał większe uprawnienia, ponieważ zajmował się terapią nie tylko samych zębów, ale również jamy ustnej. Lekarz dentysta skoncentrowany był tylko na leczeniu samych zębów. Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej nastąpiło unormowanie nazewnictwa i obecnie kończąc studia medyczne – wydział stomatologii lekarz otrzymuje tytuł – dentysta. Uprawnia go to leczenia pacjentów z chorobami zębów, przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. W niektórych krajach europejskich nadal występuje podział na stomatologa i dentystę, w Polsce określenia mogą być różne, ale uprawnienia lekarzy są takie same.
Jak pacjenci podchodzą do określenia dentysta – stomatolog?
Pacjenci zgłaszając się po pomoc medyczną nie kierują się tytułem zawodowym lekarza. Dla nich najważniejsze jest otrzymanie pomocy, pozbycie się bólu i posiadanie zdrowych zębów. Dlatego określają zamiennie tytułów stomatolog i dentysta. Czyli nie ma znaczenia czy na tabliczce gabinetu stomatologicznego będzie widniał napis stomatolog Kowalski czy dentysta Kowalski. Najważniejsze, aby zdobytą wiedzę medyczną na studiach kierunek lekarsko-dentystyczny, lekarz wykonywał zgodnie ze sztuką medyczną i nie popełniał błędów.
Lekarze kończąc kierunek studiów dentystycznych podejmują szkolenia specjalizacyjne takie jak:
- Stomatologia zachowawcza z endodoncją.
- Stomatologia dziecięca.
- Chirurgia stomatologiczna lub szczękowo-twarzowa.
- Periodontologia.
- Ortodoncja.
- Protetyka stomatologiczna.
Każdy lekarz medycyny kończący którykolwiek z tych kierunków jest specjalistą dentystycznym z określonej dziedziny stomatologii.
Leczenie stomatologiczne oferowane przez dentystów
Wraz z rozwojem branży poszerzyły się możliwości dentystów, pojawiły się nowe metody, a wraz z nimi lekarze specjalizujący się w określonych dziedzinach stomatologii. Istnieje ogromna liczba patologii stomatologicznych, dlatego nie ma mniej opcji ich korekty. Jest mało prawdopodobne, aby ktoś wziął na siebie odpowiedzialność za twierdzenie, że będzie w stanie w pełni służyć pacjentowi: od momentu badania profilaktycznego, po przywrócenie integralności uzębienia za pomocą protetyki lub implantacji. A sam pacjent raczej nie chce, aby zgryz został skorygowany przez lekarza, który przez całe życie zajmował się leczeniem próchnicy i wypełnianiem zębów. Innymi słowy, każdy dentysta – zawód wysokospecjalistyczny, podzielony na podgatunki.
Specjalizacja stomatologiczna
- Najbardziej rozpowszechnioną jest stomatologia zachowawcza, badania profilaktyczne, uzupełnianie ubytków, leczenie próchnicy. Usuwanie przebarwień, odbudowa złamanego zęba. Stomatologia estetyczna wprowadza nową metodę leczenia zębów dotkniętych próchnicą. Tak nowoczesne technologie pozwalają na leczenie stomatologiczne z minimalnym zniszczeniem szkliwa, co przyczyni się do dłuższego zachowania zębów.
- Dentysta-chirurg odpowiada za te zęby, którym leczenie zachowawcze już nie pomoże. Specjalista fachowo usunie ząb, wyczyści ubytki między dziąsłami a zębami z paradontozą, w razie potrzeby uzupełni tkankę kostną i usunie powstałe torbiele.
- Protetyk zajmuje się odbudową utraconych zębów, których nie dało się uratować. To ten specjalista dentystyczny poleca opcje protetyczne, pobiera wyciski z zębów, przeprowadza a także ostatecznie mocuje je w szczęce. Materiały stosowane w stomatologii również uległy znaczącym ulepszeniom, na przykład w produkcji ruchomych protez nylonowych.
- Rozwój systemu implantacji zębów zapoczątkował pojawienie się dentystów- implantologów, którzy doskonale radzą sobie z zadaniem wszczepienia implantów w tkankę kości szczęki, zapewniając tym samym ząb nie gorszy w swoich funkcjach do naturalnego. Korona lub inny rodzaj protezy jest wzmocniony na implancie trwale połączonym z kością i wygląda tak jak naturalne zęby. Najnowocześniejsze metody pozwalają na wszczepienie implantów dentystycznych w ciągu kilku minut i absolutnie bezboleśnie.
- Dentysta – ortodonta zajmuje się problematyką korekcji zgryzu za pomocą specjalnych aparatów na zęby. Aparaty ortodontyczne służą do korygowania zgryzu i tworzenia pięknego uśmiechu. Nowoczesne zamki mogą służyć nie tylko do ustawiania zębów we właściwym miejscu, ale również mieć spektakularny wygląd.
- Specjaliści dentystyczni doskonalą również swoje umiejętności w zakresie wybielania zębów. Zastosowanie zupełnie nowych materiałów i środków wybielających pozwala osiągnąć maksymalny efekt bez szkody dla zdrowia. Rewolucyjne systemy wybielające stosowane we współczesnej stomatologii nie niszczą szkliwa zębów i nie wchodzą w reakcje z dodatkami chemicznymi, które mogą znajdować się w pożywieniu.
Z powyższego nasuwa się jedyny słuszny wniosek: każdy problem stomatologiczny ma specjalistę. Dobry gabinet dentystyczny posiada własnego specjalistę do rozwiązania konkretnego problemu, który uwolni pacjenta od nieprzyjemnych doznań i przywróci radość życia.