2 grudnia, 2021

Chirurg stomatolog - co robi?

Do dentysty czy stomatologa chodzi każdy z nas. Zazwyczaj robimy to zapobiegawczo, dbając o stan naszej jamy ustnej. Czasem jednak zdarzają się sytuacje problematyczne, wymagające bardziej specjalistycznej i skomplikowanej interwencji. Właśnie w ich przypadku konieczne okazuje się sięgnięcie po usługi specjalisty, którego zakres działania jest większy, a który będzie w stanie poradzić sobie z poważniejszymi problemami. Takim specjalistą jest chirurg stomatolog. Czym jednak dokładnie się on zajmuje? Jak wybrać tego, który będzie dla nas idealny? O tym wszystkim zamierzamy porozmawiać w dzisiejszym wpisie.

Czym dokładnie zajmuje się chirurg stomatolog?

Zakres działania chirurga stomatologa jest bardzo szeroki. Jest to bowiem specjalista, który najpierw został stomatologiem, a dopiero później wyrobił specjalizację pozwalającą mu na radzenie sobie z problemami natury chirurgicznej. Osoby takie zwykle skupiają się wyłącznie właśnie na tych problemach, zostawiając standardowe i rutynowe sprawy stomatologiczne standardowym dentystom.

  • Usuwanie zębów mlecznych i stałych – standardowe usuwanie zębów jest jedną z głównych specjalizacji chirurga stomatologa. Posiada on odpowiednie narzędzia, które pozwalają mu na robienie tego szybko, sprawnie i bezproblemowo.
  • Usuwanie zębów problematycznych – chirurg radzi sobie również z zębami najbardziej problematycznymi. Mowa tutaj przede wszystkim o klasycznych „ósemkach”, które rosną w bardzo niewygodnym miejscu do przeprowadzania usunięcia, a które w wielu przypadkach muszą być usunięte. Chodzi tutaj nie tylko o nie, ale i o zęby, z których usunięciem zwykły dentysta mógłby mieć problem. Chociażby dlatego, że pozostała zaledwie niewielka część ich korony (w związku z tym po prostu nie ma za co złapać) lub też są ustawione pod takim kątem, że ich usunięcie w standardowy sposób byłoby niemożliwe.
  • Zakładanie szwów – w wielu przypadkach usunięcie większego zęba może prowadzić do poważnego krwawienia i wymagać założenia szwów. Dokładnie takich, z jakich korzysta się przy przecinaniu skóry w dowolnym miejscu. Chirurg stomatolog również w tym jest wyspecjalizowany.
  • Wykonywanie zabiegów mikrochirurgicznych – mikrochirurgia zazwyczaj ma za zadanie przygotowywanie jamy ustnej pacjenta do zabiegów protetycznych i implantologicznych, a zatem takich, które uzupełnią ubytki w jej obrębie. 
  • Przeprowadzanie zabiegów rekonstrukcyjnych – zabiegi tego typu mają na celu odbudowanie struktury jamy ustnej. Przeprowadza się je zazwyczaj po usunięciu zęba i przy planowaniu zastąpienia go innym – sztucznym.
  • Periochirurgia – działania periochirurgiczne to takie, które zmierzają do likwidacji stanów zapalnych czy odbudowy utraconych tkanek. Nie zawsze wymagają chirurgicznej interwencji – gdy jednak tak jest, a uszkodzenia czy straty sięgają bardzo głębokich części dziąsła, chirurg jest w stanie pomóc.

Oczywiście wszystkie powyższe rzeczy to zaledwie odsetek tego, czym zajmuje się chirurg stomatolog. Co robi i jak się zachowuje zależy oczywiście od jego doświadczenia. Jeśli jest ono odpowiednio wysokie, potrafi poradzić sobie z wszystkim tym w jamie ustnej, co tylko może być problemem nie do przeskoczenia dla stomatologa bez specjalizacji chirurgicznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego specjalisty?

Chirurgów działa na naszym rynku obecnie całe mnóstwo, co jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie właśnie na nich (podobnie jak na dentystów). Generuje to jeden podstawowy problem związany z wyborem tego, który będzie najlepszy. Najlepszym chirurgiem jest bowiem ta osoba, która posiada największe doświadczenie. Nie ogólne, ale adekwatne do problemu, z jakim się borykamy. Istnieją chirurdzy, którzy na co dzień wykonują zabiegi mikrochirurgiczne i przez to są w tym najlepsi. Są i tacy, których konikiem jest periochirurgia – to właśnie na nich powinniśmy skupić się wtedy, gdy potrzebujemy zabiegów właśnie z jej zakresu.

W wyborze specjalisty w tej dziedzinie powinniśmy zwrócić też uwagę na koszt wykonywanych przez niego usług. Nie wszystko da się zrobić w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, a istnieją takie zabiegi, w przypadku których widać jest olbrzymi rozdział cenowy między każdym kolejnym chirurgiem stomatologiem. Rozeznanie na rynku jest więc podstawą. W szukaniu chirurga na miarę oczekiwań pomóc mogą opinie na jego temat, współcześnie bardzo chętnie publikowane w Internecie.

Podsumowanie

Choć nikt nigdy nie chce mieć z nim do czynienia, istnieje wiele sytuacji, w których pomocny okazuje się chirurg stomatolog. Co robi? Znając dokładny obszar jego specjalizacji będziemy mogli określić to, kiedy będziemy musieli po niego sięgnąć. Tak naprawdę chirurg stomatolog nie jest kimś, kogo powinno się obawiać. Jest bowiem zwykłym dentystą, który dodatkowo posiada specjalizację umożliwiającą mu radzenie sobie z większymi, bardziej wymagającymi i obiektywnie trudniejszymi. Sięgając po niego zawsze powinniśmy jednak uważać i dobierać go (względem doświadczenia) adekwatnie do dolegliwości, na którą się cierpi. Dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że zajmie się nami w sposób jak najbardziej satysfakcjonujący.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.