MOŻLIWOŚCI LECZENIA
Jakie są możliwości leczenia implantologicznego?
Uzupełnienie pojedynczego zęba
Brak górnej „jedynki” np. wskutek urazu, stanu zapalnego lub rozległej próchnicy.
Implant jest umieszczony w kości szczęki bez naruszenia zębów sąsiednich. Łącznik protetyczny ( tytanowy lub cerconowy ) jest przykręcony do implantu.
Na łącznik zostaje nałożona korona, bez niszczenia sąsiednich zębów. Korona protetyczna kształtem i kolorem odpowiada estetyce pozostałych zębów.



Odbudowa kilku zębów
W przypadku braku kilku zębów istnieją dwa rozwiązania: most przytwierdzony do kilku implantów lub solowe korony.
Widoczny brak zębów bocznych w żuchwie (tzw. brak skrzydłowy).
I rozwiązanie
Implanty wszczepione w kość żuchwy bez naruszenia zębów sąsiednich , na których zostaje osadzony most protetyczny.
II rozwiązanie
Zęby zostają zastąpione 1:1 implantami na których po przykręceniu łączników mocuje się solowe , niepołączone korony porcelanowe.



W pierwszym oraz drugim przypadku łuk zębowy odzyskuje pełny kształt.
Rekonstrukcja uzębienia bezzębnej szczęki lub żuchwy
Implanty są najlepszym rozwiązaniem w przypadku całkowitego braku uzębienia w górnej lub dolnej szczęce. Do wyboru mamy dwa warianty:
- Pełen most przytwierdzony na stałe do kilku implantów (zazwyczaj od 6 do 8 ).
- Wyjmowaną protezę przyczepioną do minimum dwóch lub więcej implantów za pomocą różnorakich elementów kotwiczących. W zależności od ilości implantów proteza może być bez podniebienia lub może posiadać ograniczoną płytę podniebienną.
Wariant I – Najbardziej eleganckie rozwiązanie
Most na implantach
W szczękę wszczepia się zazwyczaj od 8-10 implantów a w żuchwę od 6-8 implantów . Do wszczepów przykręca się łączniki , na których zostaje zamontowany na stałe most protetyczny.
Trwale zakotwiczony most protetyczny, funkcjonuje, wygląda i jest odczuwany jak naturalne zęby.


Wariant II
Proteza umocowana na implantach
Proteza wymaga założenia optymalnie 4 ( lub co najmniej 2 ) implantów, które posłużą jako stabilna baza do przyczepienia protezy.
Na implantach zamocowane są różnego typu zaczepy stabilizujące protezę. Mogą być nimi zaczepy kulkowe , korony teleskopowe, lokatory czy np. belka łącząca ze sobą wszystkie implanty.
Zaczepy stabilizujące dają pewne zakotwiczenie protezy. Takie rozwiązanie zapewnia pewne i mocne gryzienie nawet twardych pokarmów a także łatwe utrzymanie higieny.



W leczeniu implantologicznym często stosujemy tymczasowe uzupełnienia protetyczne, w szczególności kiedy implant jest wszczepiony w odcinku przednim. W takiej sytuacji drukujemy w 3D korony lub most tymczasowe osadzane bezpośrednio po wkręceniu wszczepu ( na tej samej wizycie czyli tzw. natychmiastowe obciążenie) i oczekujemy przez 3 miesiące na ostatecznego wgojenie implantów . Zapewnia to lepszą estetykę uzupełnień ostatecznych i umożliwia ładniejsze, naturalniejsze wyłanianie koron z dziąseł.
W naszej praktyce staramy się tak planować leczenie implantologiczne, aby nasi Pacjenci nigdy nie opuszczali gabinetu z widocznym brakiem nawet jednego zęba, co pozwala normalnie funkcjonować i zapewnia pełen komfort psychiczny.