Implanty zębowe są bez wątpienia najlepszą metodą do uzupełnienia ubytków zębowych. Jest ona dosyć kosztowna jednak należy wziąć pod uwagę, że to inwestycja na lata, która równocześnie będzie chroniła przed dalszym psuciem się pojedynczych zębów. W wielu przypadkach brak uzębienia może być spowodowany chorobą. Wtedy pacjentom szczególnie zależy na odzyskaniu poprzedniego uśmiechu. Implanty zastępują naturalne korzenie zębów, zrastają się z kością i stanowią podporę dla odbudowy protetycznej. Dobrze wykonane i wszczepione implanty są praktycznie niezauważalne dla osób trzecich, a przede wszystkim podnoszą komfort codziennego funkcjonowania.
W jakich przypadkach powinno się wszczepiać implanty?
Stomatolog może zaproponować wszczepienie implantu zarówno w przypadku braku jednego zęba, braków wielozębowych, jak i w sytuacji całkowitego braku zębów. Można posłużyć się również innymi metodami leczenia, jak na przykład most protetyczny, jednak to implanty są najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Mają one wyjątkową wytrzymałość i w pełni są w stanie zastąpić naturalne zęby. Dodatkowo dobrze wykonane korony zębowe są wręcz nie do zauważenia przez osoby z zewnątrz. Przy braku kilku zębów odpowiednim rozwiązaniem jest osadzenie mostu na implantach, co pozwoli na zachowanie stabilności.
Możliwości leczenia implantologicznego
Implanty dentystyczne są najlepszym rozwiązaniem w przypadku całkowitego braku uzębienia w górnej albo dolnej szczęce. W takiej sytuacji możliwe są dwa warianty – most na implantach i proteza mocowana na implantach. Pierwsza możliwość zapewnia stałe przytwierdzenie mostu do kilku implantów. W szczękę wszczepia się zazwyczaj od 8 do 10 implantów, w żuchwę od 6 do 8. Do takich wszczepów przykręca się łączniki, na których zostaje zamontowany na stałe most protetyczny. Po gotowym zabiegu, most protetyczny jest odczuwalny oraz wygląda jak naturalne zęby. Wariant drugi, czyli proteza umocowana na implantach wymaga założenia co najmniej 2, najczęściej 4 implantów, które służą jako baza. Na implantach są montowane zaczepy stabilizujące, które dają pewne zakotwiczenie.
Jeśli chodzi o uzupełnienie jednego zęba wskutek stanu zapalnego, rozległej próchnicy lub urazu – zabieg nie jest bardzo skomplikowany i może trwać jedynie 30 minut. W takim przypadku implant jest umieszczany w kości szczęki bez naruszenia sąsiednich zębów. Łącznik protetyczny jest przykręcony do implantu. Na niego nakłada się koronę. Kształtem i kolorem przypomina naturalne zęby. Ceny pojedynczych implantów zaczynają się od 2600 złotych. Należy brać pod uwagę firmę z jakiej jest wykonany oraz dodatkowe koszta łącznika, korony oraz badań dodatkowych. Ceny łączników zaczynają się od 500 złotych i mogą wynosić do 1500 złotych. Koronę osadzoną na implancie tymczasową należy liczyć w kwocie 800 złotych natomiast pełnoceramiczną – 2000.
W przypadku braku kilku zębów istnieją dwa rozwiązania – most przytwierdzony do kilku implantów lub solowe korony. Implanty są wszczepione w kość bez naruszenia sąsiednich zębów. Na nich osadzony jest most protetyczny. Solowe korony – zęby zostają zastąpione implantami, na których montuje się niepołączone ze sobą korony.
Protezy na implantach oraz bardziej skomplikowane konstrukcje są wyceniane indywidualnie po wcześniejszej konsultacji. Jednak ceny szacunkowo mogą wynosić: od 9.000, przy dwóch implantach do 46.000 przy 8 implantach. Mosty e – max na 4 implantach od 32 do 35 tysięcy, na 6 implantach od 37 do 42 tysięcy, a na 8 implantach od 43 do 53 tysięcy. Trzeba wziąć pod uwagę, że przy wymianie wszystkich zębów na implanty koszt będzie dotyczył szczęki oraz żuchwy, w których łącznie musi być od 14 do 18 implantów.
W niektórych przypadkach występują problemy, które mogą utrudnić i zwiększyć koszt całego leczenia. Istnieje wiele technik operacyjnych, które umożliwiają odbudowę utraconej kości i dziąseł. Występują takie zabiegi jak: przeszczepy bloków kostnych, zabiegi pokrywania recesji z wykorzystaniem przeszczepów z podniebienia oraz sztucznego dziąsła, podnoszenie dna zatok szczękowych (tzw sinus lift) na skutek stopniowego powiększania się (pneumatyzacji) zatoki szczękowej, zabiegi sterowanej regeneracji tkanek (GBR), czyli użycie granulatów kości zwierzęcych i sztucznych wraz z błonami resorbowalnymi.