Implant zębowy jest sztucznym korzeniem zęba, który swoim kształtem przypomina małych rozmiarów śrubę. Na niej przymocowuje się nadbudowę. Nie należy zwlekać z decyzją o wszczepieniu implantu, gdyż zbyt długie odkładanie tego zabiegu może doprowadzić do przesunięcia uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się wszczep. Najczęściej implanty stosuje się u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Implanty zębowe wiążą się ze sporym wydatkiem, ale w ten sposób można wyeliminować koszty związane z leczeniem innych zębów uszkodzonych na skutek posiadanych ubytków.
W sytuacji, gdy w górnej lub dolnej szczęce brakuje uzębienia – najlepszym rozwiązaniem będzie implant. W takiej sytuacji możliwe są dwa warianty – most na implantach i proteza mocowana na implantach. Pierwsza możliwość zapewnia stałe przytwierdzenie mostu do kilku implantów. W szczękę wszczepia się zazwyczaj od 8 do 10 implantów, w żuchwę od 6 do 8. Do takich wszczepów przykręca się łączniki, na których zostaje zamontowany na stałe most protetyczny. Po gotowym zabiegu, most protetyczny jest odczuwalny oraz wygląda jak naturalne zęby. Wariant drugi, czyli proteza umocowana na implantach wymaga założenia co najmniej 2, najczęściej 4 implantów, które służą jako baza. Na implantach są montowane zaczepy stabilizujące, które dają pewne zakotwiczenie. W przypadku braku kilku zębów istnieją dwa rozwiązania – most przytwierdzony do kilku implantów lub solowe korony. Implanty są wszczepione w kość bez naruszenia sąsiednich zębów. Na nich osadzony jest most protetyczny. Solowe korony – zęby zostają zastąpione implantami, na których montuje się niepołączone ze sobą korony.
Protezy na implantach oraz bardziej skomplikowane konstrukcje są wyceniane indywidualnie po wcześniejszej konsultacji. Jednak ceny szacunkowo mogą wynosić: od 9.000, przy dwóch implantach do 46.000 przy 8 implantach. Mosty e – max na 4 implantach od 32 do 35 tysięcy, na 6 implantach od 37 do 42 tysięcy, a na 8 implantach od 43 do 53 tysięcy. Trzeba wziąć pod uwagę, że przy wymianie wszystkich zębów na implanty koszt będzie dotyczył szczęki oraz żuchwy, w których łącznie musi być od 14 do 18 implantów. Wtedy będzie to już wynosiło od 100 do 130 tysięcy. Wszystko w zależności od użytych materiałów, ilości zastosowanych implantów i zabiegów dodatkowych.
W niektórych przypadkach występują problemy, które mogą utrudnić i zwiększyć koszt całego leczenia. Istnieje wiele technik operacyjnych, które umożliwiają odbudowę utraconej kości i dziąseł. Występują takie zabiegi jak: przeszczepy bloków kostnych, zabiegi pokrywania recesji z wykorzystaniem przeszczepów z podniebienia oraz sztucznego dziąsła, podnoszenie dna zatok szczękowych (tak zwany sinus lift) na skutek stopniowego powiększania się (pneumatyzacji) zatoki szczękowej, zabiegi sterowanej regeneracji tkanek (GBR), czyli użycie granulatów kości zwierzęcych i sztucznych wraz z błonami resorbowalnymi.
Zobacz ofertę implantologii stomatologicznej : implanty zębów Szczecin
Implanty zębów cała szczęka cena.
Na cenę implantu wpływa wiele czynników. Przede wszystkim od tego jaki system implantologiczny zdecyduje się pacjent. Rodzaj wykorzystanych technologii oraz koszty badań i zabiegów przed procedurą implantologiczną mogą znacznie podnieść cenę usługi. W niektórych przypadkach potrzebny jest zabieg dodatkowy, żeby ułatwić implantację, na przykład podniesienie dna zatoki szczękowej. Polega on na kontrolowanym wykształceniu nowej tkanki kostnej w dnie zatoki szczękowej. W miejsce rekonstrukcji wkładany jest materiał kościozastępczy lub kość pacjenta pobierana przed właściwym zabiegiem. Po kilku miesiącach materiał zamienia się w pełnowartościową kość. Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej metodą otwartą polega na wejściu do zatoki z bocznego otworu i umiejscowienia tam materiału zastępującego kość. Pozwala ona na dużą odbudowę utraconej kości. Podniesienie dna zatoki metodą zamkniętą polega natomiast na wywierceniu otworów w tkance kostnej pod wszczepiane elementy. Przez nie wprowadza się materiał kostny lub kościozastępczy. Tę metodę stosuje się, gdy dno zatoki szczękowej trzeba podnieść w niewielkim stopniu.
Kiedy należy zdecydować się na implanty wszystkich zębów?
Bezzębie może być skutkiem wielu różnych okoliczności. Czasami jest to wynik zaniedbań, które doprowadziły do nadmiernego rozwoju próchnicy. Są jednak sytuacje kiedy utrata zębów jest konsekwencją poważnych chorób. Nie jest to komfortowe w żadnym z przypadków, dlatego niezależnie czy utracony został jeden ząb czy kilka, warto podjąć się zabiegowi. Stomatolog może zaproponować wszczepienie implantu zarówno w przypadku braku jednego zęba, wielu, jak i w sytuacji całkowitego braku zębów. Można posłużyć się również innymi metodami leczenia, jak na przykład most protetyczny, jednak to implanty są najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Mają one wyjątkową wytrzymałość i w pełni są w stanie zastąpić naturalne zęby. Dodatkowo dobrze wykonane korony zębowe są wręcz nie do zauważenia przez osoby z zewnątrz. Przy braku kilku zębów odpowiednim rozwiązaniem jest osadzenie mostu na implantach, co pozwoli na zachowanie stabilności.