3 sierpnia, 2021

Co lepsze: implanty czy mostek?

Co lepsze: implanty czy mostek? Implant dentystyczny, jako jedyne rozwiązanie w stomatologii nie maskuje braku zębowego, ale zastępuje, funkcjonuje i wygląda jak zupełnie nowy ząb. Bezzębie może być skutkiem wielu różnych okoliczności. Czasami jest to wynik zaniedbań, które doprowadziły do nadmiernego rozwoju próchnicy. Są jednak sytuacje kiedy utrata zębów jest konsekwencją poważnych chorób. Nie jest to komfortowe w żadnym z przypadków, dlatego niezależnie czy utracony został jeden ząb czy kilka, warto podjąć się zabiegowi. 

Rodzaje implantów 

Istnieją dwie możliwości w sytuacji całkowitego braku uzębienia. Są to – proteza mocowana na implantach oraz most na implantach. Pierwsza opcja, czyli proteza mocowana na implantach wymaga założenia co najmniej 2, najczęściej 4 implantów, które służą jako baza. Na implantach są montowane zaczepy stabilizujące, które dają pewne zakotwiczenie. Drugi wariant zapewnia stałe przytwierdzenie mostu do kilku implantów. W szczękę wszczepia się zazwyczaj od 8 do 10 implantów, w żuchwę od 6 do 8. Do takich wszczepów przykręca się łączniki, na których zostaje zamontowany na stałe most protetyczny. Po gotowym zabiegu, most protetyczny jest odczuwalny oraz wygląda jak naturalne zęby. 

Jeśli chodzi o uzupełnienie jednego zęba wskutek stanu zapalnego, rozległej próchnicy lub urazu – zabieg nie jest bardzo skomplikowany i może trwać jedynie 30 minut. W takim przypadku implant jest umieszczany w kości szczęki bez naruszenia sąsiednich zębów. Łącznik protetyczny jest przykręcony do implantu. Na niego nakłada się koronę. Kształtem i kolorem przypomina naturalne zęby. Ceny pojedynczych implantów zaczynają się od 2600 złotych. Należy brać pod uwagę firmę z jakiej jest wykonany oraz dodatkowe koszta łącznika, korony oraz badań dodatkowych. Ceny łączników zaczynają się od 500 złotych i mogą wynosić do 1500 złotych. Koronę osadzoną na implancie tymczasową należy liczyć w kwocie 800 złotych natomiast pełnoceramiczną – 2000. 

W przypadku braku kilku zębów istnieją dwa rozwiązania – most przytwierdzony do kilku implantów lub solowe korony. Implanty zębów są wszczepione w kość bez naruszenia sąsiednich zębów. Na nich osadzony jest most protetyczny. Solowe korony – zęby zostają zastąpione implantami, na których montuje się niepołączone ze sobą korony.

Co lepsze: implanty czy mostek?
Co lepsze: implanty czy mostek?

Mostek

Mostek, czyli most protetyczny to uzupełnienie braków więcej niż jednego zęba przy wykorzystaniu wszczepów stomatologicznych. Sąone mocowane między dwoma zębami lub implantami, a na nich znajdują się korony. Technika umieszczania mostu jest zależna od stanu jamy ustnej pacjenta. Most protetyczny oparty na implantach można wykonać przy użyciu standardowych koron porcelanowych na metalu, a także cyrkonowych koron pełnoceramicznych. Mostek można wykonać na jednym, dwóch lub więcej implantach. Czasami można nimi wypełniać ubytki kilku, a nawet kilkunastu zębów. Na przykład w przypadku 10 zębów montuje się 6 implantów. Mosty na implantach wykonuje i stosuje się w przypadku utraty większej liczby sąsiadujących ze sobą zębów. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy osoba nie ma zębów w odcinku bocznym albo gdy chce zachować niektóre ze swoich zębów. Już nawet dwa implanty pozwalają na umocowanie mostu. Mosty mogą być wykonane z różnych materiałów:

  • mosty porcelanowe na cyrkonie
  • mosty porcelanowe na złocie
  • mosty mieszane bezniklowe
  • mosty pełnoceramiczne
  • mosty porcelanowe na ceramice. 

Implanty zębowe 

Implanty zębowe są sztucznymi korzeniami zęba, które swoim kształtem przypominają małych rozmiarów śrubę. To na niej przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba. Obecnie implantologia stomatologiczna oparta jest na zjawisku osteointegracji. Oznacza to wieloetapowy, chemiczny, biologiczny oraz fizyczny proces integrujący, który trwale łączy implant zębowy z kością. Jego szybkość i jakość zależy od wielu czynników: rodzaju materiału, z którego wykonany jest implant, odpowiedniego dopasowania, obciążenia implantu koroną protetyczną, jakości stabilizacji implantu, która uzależniona jest od techniki i poprawności wprowadzenia implantu, ilości i jakości kości w miejscu wprowadzania implantu. 

Dodatkowo implanty dzielimy ze względu na miejsce umieszczenia implantu oraz materiał, z którego są wykonane. Implanty tytanowe – cylindryczne – są znane od 1965 roku i mogą być stosowane u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Są one zdecydowanie najpopularniejsze i wyjątkowo trwałe. Co więcej, tytanowe implanty są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Implanty cyrkonowe są alternatywą dla tytanowych, często nazywane również ceramicznymi. Ich struktura i kolor przypomina naturalną tkankę budującą zęby. Mają one wysoką zgodność biologiczną i dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. 

Implanty śródskórne, czyli takie, które umieszcza się bezpośrednio w kości szczęki. Pierwszym etapem jest umieszczenie śruby, która ma zastępować korzeń w kości. W tym przypadku czeka się aż proces zrośnięcia implantu z otaczającymi tkankami się zakończy. Następnie mocuje się na implancie koronę protetyczną. Implanty podokostnowe wszczepia się do okostnej, między kością a dziąsłem. Tego typu implanty są wykorzystywane najczęściej jako podpora dla protez i wsparcie dla ruchomych zębów. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.