5 stycznia, 2022

Co robi dentysta gdy wypadnie plomba?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, kiedy musi odwiedzić dentystę – i to nie w celu dokonania „przeglądu” uzębienia, ale celem wypełnienia ubytku czy też pozbycia się próchnicy, która zdecydowanie najczęściej atakuje owe zęby. Niestety, sposoby, po jakie sięga każdy stomatolog właśnie na radzenie sobie z mniejszymi ubytkami w zębach nie należą do najtrwalszych i najczęściej – po krótszym lub dłuższym czasie – po prostu wypadają. Co robi się wtedy, gdy z zęba rzeczywiście wypadnie plomba? Czym ona tak właściwie jest i czy jej wypadnięcie oznacza konieczność pożegnania się z konkretnym zębem? Te wszystkie kwestie zamierzamy poruszyć w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest plomba?

O plombie słyszał praktycznie każdy człowiek. Niezależnie od tego, czy kiedykolwiek miał do czynienia z dentystą, czy dopiero ma zamiar taki kontakt nawiązać. Jest ona wypełnieniem, które uzupełnia ubytek w zębie. Niezależnie od sposobu jego powstania. Mógł on pojawić się w uzębieniu chociażby w wyniku próchnicy, ukruszenia czy złamania korony zęba. Plomba ma charakter stały, co oznacza, że jest umiejscawiana w zębie bez zamiaru dokonywania w nim jakichkolwiek dodatkowych działań. Tak przynajmniej wygląda teoria. Plomba ma zabezpieczać odsłoniętą strukturę zęba w taki sposób, by jego warstwy nie były podatne na czynniki zewnętrzne (w tym przede wszystkim na resztki jedzenia). Ma też bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o jego estetykę – dziura w zębie (zwłaszcza tym reprezentatywnym, bo znajdującym się gdzieś z przodu), nigdy nie wygląda dobrze. Plomba zaś pozwala doskonale ją zamaskować

Rzeczywistość jest jednak nieco inna i choć plomba umiejscawiana jest z zamiarem jej stałego przebywania w zębie, w wielu powodów może wypaść. Jedną z przyczyn może być nieodpowiednia higiena, w wyniku której może dojść do uszkodzenia wypełnienia – stopniowo gromadząca się płytka bakteryjna może doprowadzić do wyniszczenia miejsca jej połączenia z zębem. Znacznie częściej plomby pozbywamy się jednak poprzez ugryzienie czegoś twardego (orzecha czy pestki), ale też poprzez żucie ciągnących się rzeczy (w tym gumy do żucia, która dla wielu jest wręcz nałogiem). Plomby są też – mimo chęci osiągnięcia ich jak największej trwałości – podatne na starzenie się. Po kilku latach więc mogą nie tylko stracić na atrakcyjności, ale też po prostu wypaść.

Jakich działań podejmuje się dentysta po wypadnięciu plomby?

Po wypadnięciu plomby oczywistym jest, że należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Ząb nie może pozostać odsłonięty – im dłużej tak jest, tym większe jest ryzyko wystąpienia infekcji miazgi, co z kolei może wywołać chociażby konieczność leczenia kanałowego. Co robi dentysta, gdy wypadnie plomba? Przy stosunkowo szybkiej wizycie u niego, jego praca najczęściej polega na:

  • ocenie aktualnego stanu zęba, a zatem przede wszystkim dziury oraz jej okolic. Jest on niemal w pełni zależny od tego, jak szybko pacjent zgłosił się po wypadnięciu plomby – im szybciej, tym lepszy będzie stan zęba;
  • podleczeniu zęba, a zatem ewentualnym pozbyciu się bakterii czy próchnicy, które mogły pojawić się w obrębie odsłoniętego zęba. Najczęściej polega to na zeszlifowaniu powierzchni zęba dotkniętej chorobowo;
  • założeniu nowego wypełnienia, w takiej samej formie, jak wcześniej – dostosowanego oczywiście do na nowo zeszlifowanej płytki.

Bardzo często zdarza się sytuacja, w której do wypadnięcia plomby dochodzi podczas przebywania na wakacjach, w miejscu odległym od naszego dentysty. Jeżeli już do tego doszło, wcale nie jesteśmy na mocno straconej pozycji. Możemy udać się do dowolnego stomatologa i poprosić go o wykonanie tak zwanego tymczasowego wypełnienia. Nie będzie ono idealne i w żadnym stopniu wystarczalne na dłuższy czas. Ochroni jednak odsłoniętą strukturę zęba przed tym, z czym nie powinien on mieć styczności. Warto wcześniej umyć dokładnie tego zęba oraz dbać o to, by wypełnienie było całościowe. Nawet jeśli będzie ono zbyt wypukłe, będziemy mogli się z nim przemęczyć – ważne jednak, by chroniło zęba jeszcze zanim zainwestujemy w wypełnienie ostateczne. To w końcu i tak będzie dla nas konieczność.

Podsumowanie

Co robi dentysta gdy wypadnie plomba? To pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Sposobów na radzenie sobie z konkretnym zębem, z którego plomba rzeczywiście wypadła jest kilka, a paleta możliwości zależy przede wszystkim od tego, kiedy zdecydujemy się na odwiedzenie stomatologa. Jeżeli zrobimy to relatywnie szybko, ograniczymy tym samym straty, a jednocześnie pozwolimy dentyście uratować zęba w niemal tym samym stanie, w jakim został on wcześniej „naprawiony”. Jeżeli zaś będziemy zwlekać, konieczne będzie jego dodatkowe wyleczenie.

Niezależnie od tego, kiedy zdecydujemy się na poradzenie sobie z plombą, która wypadła, powinniśmy sięgnąć po specjalistę, który rzeczywiście zna się na rzeczy i będzie w stanie udzielić nam fachowej pomocy. Tak szybkiej, jak się da. Każdy dzień zwłoki może tu mieć znaczenie. Warto mieć to na uwadze i podejść do tego wszystkiego w adekwatny sposób.

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.