1 marca, 2022

Protetyka - co to jest?

Protetyka – co to jest? Nie ma na tym świecie osoby, która chciałaby mieć kontakt z dentystą – a na pewno nie taki związany z radzeniem sobie z problemami w obrębie jamy ustnej. Rzeczywistość jednak pokazuje, że im człowiek starszy, tym częściej musi odwiedzać stomatologa. W wielu przypadkach wizyty tego typu muszą zakończyć się wdrożeniem rozwiązań protetycznych. O czym tu mowa? Czym tak właściwie jest protetyka i czy jest ona pewnego rodzaju wyrokiem dla jamy ustnej? Wszystkie te kwestie zamierzamy poruszyć w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym jest protetyka?

Wiele osób już kiedyś w swoim życiu słyszało o czymś takim jak protetyka. Co to jest? Tak właściwie ciężko ująć to w jednej prostej definicji. Ogólnie można ją określić jako bardzo szeroką dziedzinę stomatologii, skupiającą się na uzupełnianiu ubytków zębowych w jamie ustnej. Sięga się po nią w dwóch przypadkach – kiedy straci się zęba w wyniku bardzo silnego uderzenia lub wtedy, gdy jego usunięcie będzie konieczne ze względu na jego stan. Protetyka przybiera wiele różnych form, a powstające na jej bazie protezy spełniają różne funkcje i są wykonane z kilku różnych materiałów. To właśnie od wyboru któregoś z nich zależeć będzie jakość wykonania protezy, jak również to, jak będzie wyglądała i jak wytrzymała ostatecznie będzie.

To, na jaką protezę będzie można się zdecydować zależy przede wszystkim od konkretnego przypadku i uwarunkowań osoby, do której jamy ustnej ta proteza ma trafić. Jeżeli ubytków jest bardzo dużo, często (ale nie zawsze, co wyjaśniamy poniżej) sięga się po sztuczną szczękę. Jeżeli zaś ubytek jest niewielki i znajduje się pomiędzy innymi zębami, można sięgnąć po zgoła odmienne zastosowanie. Ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do stomatologa czy dentysty, którego wiedza pozwala na dokładne oszacowanie tego, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.

Czy sztuczna szczęka to konieczność?

Zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym rodzajem protezy jest ta ruchoma, zwana potocznie sztuczną szczęką. To ona jest odpowiedzialna za to, jak postrzegana jest przez ludzi protetyka. Istnieje ogólne przekonanie, że nie może ona prowadzić do efektów trwałych i atrakcyjnych, a przy konieczności sięgnięcia po nią jest się zmuszonym do wyjmowania szczęki i uważania na to, by nie była ona w stanie opuścić naszej jamy ustnej.

Rzeczywistość jest jednak inna, a obok sztucznej szczęki istnieją również rozwiązania stałe, gwarantujące atrakcyjny wygląd i nie zmuszające do tego, by własne sztuczne zęby wyjmować. Nawet do tego, by je wyczyścić. Mowa tutaj o tak zwanych implantach, które przybierają formę stałą. Jakie są plusy zainwestowania w nie?

  • Efekt na długie lata – proteza jest czymś, co z samych założeń ma nam służyć długimi latami. Odpowiednio zadbana, będzie współtworzyła (lub samodzielnie tworzyła) wygląd naszej jamy ustnej.
  • Możliwość zapewnienia sobie pięknie wyglądającego uśmiechu – ubytki w zębach nie wyglądają estetycznie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Protezy są w stanie idealnie je uzupełnić. Są elastyczne i opracowywane indywidualnie w taki sposób, by dopasowywały się do już obecnego w jamie ustnej uzębienia. Również pod względem ich barwy. Za ich pośrednictwem można więc osiągnąć perfekcyjny wygląd jamy ustnej.
  • Olbrzymia wygoda korzystania – ta oczywiście zależy od konkretnej protezy, na którą się zdecydujemy. Z uwagi na postępy w technologiach wykorzystywanych w protetyce, każda z protez jest bardzo wygodna. Szczególnie stałe implanty nie sprawiają żadnych problemów. Większość osób, które decydują się na nie (samodzielnie lub z przymusu) tak właściwie zapomina o ich posiadaniu, mogąc dbać o nie w standardowy sposób. Dokładnie tak samo, jak o swoje własne zęby.

Oczywiście warto mieć na uwadze fakt, że dużej ilości plusów rozwiązania stałego w zakresie protetyki towarzyszy jeden poważny minus. Jest nim jego koszt. Na protezę stałą nie jest w stanie pozwolić sobie każdy. Mimo wszystko jest ona czymś, co zdecydowanie powinno się rozważyć. W bliższej lub dalszej perspektywie. Zwłaszcza że można się na to zdecydować w dowolnym momencie. Również wtedy, gdy od wielu lat nie posiada się własnych zębów, a korzysta się właśnie ze sztucznego i ruchomego rozwiązania.

Podsumowanie

Wiele osób uważa, że jest za wcześnie na to, by dotyczyła ich protetyka. Co to jest? Wiedza w tym temacie może się okazać przydatna również dla tych osób, które jeszcze nie muszą po nią sięgnąć. Statystyka bowiem pokazuje, że w końcu przychodzi czas, w którym to większość osób boryka się z pewnego rodzaju problemami z uzębieniem. Dlatego też tak istotne może być dowiedzenie się o sposobach radzenia sobie z nimi.

Jeśli protetyka stała się już dla nas koniecznością, nie uważajmy, że powierzenie jej w jakiekolwiek ręce jest działaniem bezpiecznym i rozsądnym. Najlepiej jest bowiem postawić na klinikę, która będzie zajmowała się nią profesjonalnie i po prostu będzie znała się na rzeczy. Dopiero wtedy będziemy mogli mieć pewność, że efekt jej działań będzie zadowalający i trwały.

 

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.