Implanty zębowe są jedną z najpopularniejszych metod na odbudowę uzębienia. Brak zębów może powodować problemy ze zgryzem i przemieszczaniem pozostałych zębów. W niektórych sytuacjach jest to również następstwo nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Czasami utrata uzębienia jest wynikiem chorób, w takim przypadku jest to szczególnie przykre.
Czym jest implant zębowy?
Implant zębowy to nowoczesny i bardzo skuteczny sposób na wypełnienie braków w uzębieniu. Pozwala to na uzupełnienie ubytków powstałych na skutek utraty jednego, kilku, jak i wszystkich zębów. Decydując się na implantację zyskuje się piękny uśmiech, a także zapobiega niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, między innymi wadom zgryzu i ścieraniu się pozostałych zębów. Odwlekanie decyzji o wizycie u stomatologa może doprowadzić do przemieszczenia się uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się implant. Implanty wykonywane są z tytanu lub cyrkonu.
Pierwszy rodzaj cieszy się dość dużą popularnością, dzięki swojej cenie oraz wysokiej tolerancji przez organizm, cechuje go także bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Srebrny kolor tytanu może być jednak widoczny u osób z odsłoniętymi szyjkami, co może stanowić przeszkodę dla pacjenta.
Implanty ceramiczne, inaczej cyrkonowe, również są wysoce wytrzymałe na uszkodzenia. Co więcej, ich kolor niemal do złudzenia przypomina barwę naturalnej tkanki, przez co trudno je dostrzec gołym okiem. Ich cena jest wyraźnie wyższa od implantów tytanowych, jednak jest to inwestycja na lata, która pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem bez żadnych obaw.
Istnieją różne systemy implantologiczne różniące się od siebie wyglądem, konstrukcją implantu, skokiem gwintu i ostrością nacięć na implancie. Sam implant zębowy to śruba, która osadzona w tkance kostnej pełni rolę fundamentu, jak korzeń naturalnego zęba. Na niej umieszczana jest korona protetyczna, którą łączy się z implantem przy pomocy łącznika protetycznego. Każdy z elementów systemu musi być wykonany z mikroskopową dokładnością, z odpowiednich, bardzo wytrzymałych materiałów i z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Decyzja, jaki rodzaj implantów zostanie wykorzystany, należy do pacjenta, jednak ostateczny wybór powinien być uprzednio skonsultowany ze stomatologiem.
Przebieg wszczepienia implantu
Pierwszym etapem po wykonaniu znieczulenia przez lekarza jest nacięcie dziąsła. Następnie jest ono rozsuwane i nawierca się otwór do, którego stomatolog wprowadza implant. Po wprowadzeniu implantu sprawdza się, czy jego pozycja jest stabilna. Jeśli wszystko jest w porządku, rana zostaje zszyta. Po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej. Drugim etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Nacięta zostaje błona śluzowa położona bezpośrednio nad szczepem i wkręcany jest śruba gojąca, która ma za zadanie przyśpieszyć proces gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po okresie tak zwanej regeneracji – około 14 dni, wykonuje się uzupełnienie protetyczne. Ostatnim etapem jest pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Na podstawie wycisku, w laboratorium wykonywane są dwa elementy – łącznik, czyli filar, na którym jest mocowana korona oraz korona protetyczna.
Podczas gojenia dochodzi do osteointegracji. Jest to proces, w którym następuje bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. Dla implantów w żuchwie trwa to do 3 miesięcy, a dla implantów w szczęce do 6 miesięcy. Wynika to z różnej struktury kości. Tlen, który zawarty jest w tkance kostnej tworzy na powierzchni tytanowego wszczepu warstwę dwutlenku tytanu. Na niej może odkładać się nowa, mineralizująca tkanka kostna, która tworzy właściwe mocowanie implantu. Taka integracja wszczepu z kością jest procesem ciągłym i mają na nią wpływ siły biomechaniczne, powstające w wyniku pracy protezy.
Implanty zębów – jak długo się goi?
Implantacja zębowa jest dosyć skomplikowanym zabiegiem, który może być również długotrwały. W zależności od zdrowia i uwarunkowań pacjenta, gojenie będzie przebiegało w innym tempie. Jednak prawdą jest, że należy uzbroić się w cierpliwość. Po zabiegu każdy pacjent dostaje zalecenia, do których powinien się zastosować jeśli zależy mu na jak najdłuższym użytkowaniu. Przede wszystkim należy pamiętać o antybiotyku, który jest przepisany od razu po wszczepieniu implantu. Trzeba spożywać wyłącznie miękkie posiłki i gryźć wyłącznie przeciwną stroną do operowanej. Do momentu ustąpienia znieczulenia nie można nic jeść i przygryzać policzków. Nie przyjmować gorących ani gazowanych napojów przez kilka pierwszych dni, zrezygnować z wysiłku fizycznego, nie korzystać z sauny, basenu i solarium. W ciągu pierwszych 3 – 4 dni nie wolno palić. Jednak na pytanie – jak długo się goi rana po zabiegu, nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej tkanki dziąsła goją się w ciągu dwóch tygodni, ale dla pewności lekarz stomatolog ocenia stan dziąsła na wizytach kontrolnych.