5 sierpnia, 2021

Jakie implanty wybrać?

Jakie implanty wybrać? Implanty zębowe to nowoczesny i bardzo skuteczny sposób na wypełnienie braków w uzębieniu. Metoda ta pozwala na uzupełnianie ubytków powstałych zarówno na skutek utraty jednego, kilku, jak i wszystkich zębów. Luki znacznie utrudniają zachowanie prawidłowej higieny, co sprzyja rozwojowi próchnicy i powstawaniu stanów zapalnych dziąseł. Decydując się na implantację zyskuje się piękny uśmiech, a także zapobiega niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, między innymi wadom zgryzu i ścieraniu się pozostałych zębów. Odwlekanie tej decyzji może doprowadzić do przemieszczenia się uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się implant. 

Jaki rodzaj implantów stomatologicznych wybrać?

Implanty zębowe to śruby mające za zadanie pełnić rolę korzenia. Umieszcza się je w tkance kostnej, zaś na nich osadza się koronę protetyczną, która może się łączyć z implantem poprzez łącznik protetyczny. Poszczególne systemy implantologiczne mogą różnić się od siebie swoim wyglądem, konstrukcją, ostrością nacięć i skokiem gwintu. Każda z części musi być wykonana bardzo dokładnie, na co pozwalają nowoczesne technologie. Tworzywa, z jakich robione są implanty muszą zaś wykazywać wyjątkową trwałość i wytrzymałość. Ostateczny wybór rodzaju implantu należy do pacjenta, jednak powinien być oparty o konsultację z lekarzem.

Implanty można podzielić na tytanowe i cyrkonowe. Oba rodzaje wykonane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, jest jednak między nimi kilak różnic. Implanty tytanowe wybierane są częściej, ze względu na niższą cenę i wysoką tolerancję organizmu. Ich wadą jest jednak srebrna barwa, która może się wyróżniać zwłaszcza u osób z odsłoniętymi szyjkami.

Implanty cyrkonowe swoim kolorem przypominają naturalny ząb, przez co są niezauważalne przez osoby trzecie. Ich cena jest wyższa, jednak należy mieć na względzie to, iż jest to inwestycja, która posłuży przez lata i nie warto na niej oszczędzać.

Jakie implanty wybrać?

Jakie są metody wszczepiania implantów? Na którą się zdecydować?

Implanty można podzielić również na jedno- i dwufazowe.  Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego warto zapoznać się ze szczegółowym opisem każdej z metod, aby podjąć jak najlepszą decyzję. Ostateczny wybór powinien być skonsultowany ze specjalistą, który potwierdzi lub odradzi stosowanie wybranego rozwiązania.

Implanty jednofazowe różnią się od dwufazowych tym ,że nie posiadają łącznika . Tym sposobem można zminimalizować możliwość poluzowania się elementów systemu i gromadzenie się bakterii w miejscu łączeń. Od razu po umieszczeniu śruby w zębodole można zamocować element protetyczny. Pomimo swoich zalet, jest to rzadziej wybierana metoda implantologiczna. Aby móc ją zastosować, pacjent musi spełnić wiele wymagań, i dlatego ta metoda jest rzadko stosowana.  Wybierając implant jednofazowy należy pamiętać również o tym, iż w razie uszkodzenia wszczepu konieczne będzie usunięcie całego implantu.

Implanty dwufazowe wybierane są znacznie częściej pomimo tego, iż proces uzupełnienia zęba jest bardziej skomplikowany i czasochłonny. Cały proces trwa też dłużej, bo od trzech do sześciu miesięcy, jednak dzięki temu implant ma czas na integrację z kością, a dziąsło może zostać odpowiednio uformowane. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia łatwiej jest też wykonać naprawę.

Wszczepienie implantu dwufazowego rozpoczyna się od umieszczenia go w kości wyrostka zębodołowego, co trwa przeważnie od 10 minut minut do dwóch godzin. Na niego nakłada się śrubę zamykającą i zaszywa tkanki, aby mógł się zrosnąć z tkankami kostnymi. Ten etap trwa zwykle kilka miesięcy, podczas których należy pozostać pod stałą kontrolą lekarza. To specjalista decyduje o tym, kiedy pacjent gotowy jest do drugiego zabiegu. Gdy nadejdzie ten moment, dziąsło ponownie zostaje rozcięte w celu usunięcia śruby zamykającej i umieszczenia śruby gojącej. Jej zadaniem jest prawidłowe ukształtowanie dziąsła, co trwa około dwóch tygodni. Po tym czasie można zamknąć implant przy pomocy korony bądź innej nadbudowy. 

Wybór, co to metody leczenia implantologicznego i rodzajów śrub nie jest łatwy. Producenci systemów implantologicznych prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów, nie wspominając o najważniejszym elemencie tego zabiegu – pracy lekarza. To jego wiedza, umiejętności i doświadczenie w największej mierze odpowiedzialne są za powodzenie zabiegu. Znając dobrze poszczególne rozwiązania może polecić swojemu pacjentowi najlepszą metodę, która będzie najodpowiedniejsza dla konkretnego przypadku. Odpowie też na wszystkie pytania i wyjaśni różnice pomiędzy poszczególnymi wszczepami. Stworzy plan zabiegu, po czym skrupulatnie go wykona i będzie monitorować proces gojenia się dziąseł. Wybierając najlepszego specjalistę implantologii pacjent może mieć pewność, że jest w dobrych rękach, a jego nowe zęby będą mu służyć w dobrym stanie przez wiele długich lat.

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.