Jak wyglądają implanty zębów?

Jak wyglądają implanty zębów?

Utrata zębów to problem nie tylko zdrowotny, oddziaływujący z czasem na zgryz, dziąsła, kości szczęki, ale również wpływa to na estetykę i wygląd pacjenta. Najczęściej implanty stosuje się u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Implanty zębowe z biegiem lat są coraz bardziej popularne oraz coraz bardziej dostępne dla dużego grona pacjentów. Zbyt długie odkładanie tego zabiegu może doprowadzić do przesunięcia uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się wszczep. 

Budowa implantu 

Każdy z elementów implantu musi być wykonany z mikroskopową dokładnością, z odpowiednich, bardzo wytrzymałych materiałów i z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Na pełny  implant składają się trzy części – filar, czyli implant, łącznik oraz korona. Filar można także spotkać pod nazwą wszczepu. Łącznik jest małych rozmiarów i wykonany jest z cyrkonu lub tytanu. Stabilizuje on całą konstrukcję i ma wpływ na jej bezpieczeństwo i wytrzymałość. Jest on łączony ze śrubą oraz z koroną. 

Łącznik 

Łącznik jest elementem łączącym implant z koroną implantologiczną. Przykręca się go do wcześniej wszczepionego implantu. Można stosować łączniki proste bez kątowych odchyleń oraz łączniki kątowe, które korygują odchylenie implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie. Jest on wykonany z tytanu albo cyrkonu. Pełni on rolę szyjki anatomicznej zęba, łącząc śrubę implantologiczną ze stałym uzupełnieniem protetycznym. 

Korona implantologiczna 

Koronę protetyczną mocuje się na implantach i jest to nic innego jak sztuczny ząb. W niektórych przypadkach zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia zęba lub, żeby ukryć uszkodzenia. Występują różne rodzaje koron, które stosuje się w gabinetach. Korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów. Korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów. Korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem. Korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną. Korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. Korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę. 

Implant zębowy 

Jednym z najbardziej popularnych implantów są te stosowane w stomatologii, czyli implanty zębowe. Są nowoczesnym i bardzo skutecznym sposobem na wypełnienie braków w uzębieniu. Metoda ta pozwala na uzupełnianie ubytków powstałych zarówno na skutek utraty jednego, kilku, jak i wszystkich zębów. Implanty zębowe są całkowicie biokompatybilne z organizmem człowieka. Luki znacznie utrudniają zachowanie prawidłowej higieny, co sprzyja rozwojowi próchnicy i powstawaniu stanów zapalnych dziąseł. Decydując się na implantację zyskuje się piękny uśmiech, a także zapobiega niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, między innymi wadom zgryzu i ścieraniu się pozostałych zębów. Implanty wykonywane są z tytanu lub cyrkonu. 

Jak wyglądają implanty zębów?

Systemy implantów zębowych

W stomatologii istnieje wiele systemów implantologii, które oferują różne rozwiązania. Najpopularniejsze z nich to na przykład: Straumann, Dentium ,Dentsply Friadent, Keystone, Bicon, Global, MIS Implants, Camlog, Zimmer, Nobel Biocare, Astra Tech, Biomet 3i, BioHorizon. Bicon Poland jest to polska firma, która swoje początki miała już w 1968 roku. Są oni twórcami idei krótkich implantów. Bicon oferuje rozwiązania, które dają gwarancję niezawodności, trwałości i estetyki. Mis Implants to amerykańska firma, która opracowuje, projektuje i wytwarza zaawansowane systemy implantologiczne. Powstają one od 1995 roku i są oferowane w ponad 50 krajach na świecie. Są tworzone z wysokiej jakości biokompatybilnego tytanu. Jest to jedyny producent, który dołącza do każdego implantu indywidualne i sterylne wiertło umożliwiające wykonanie bezpiecznego i szybkiego nawiertu pod implant. Astra Tech to szwedzka firma, która powstała w 1948 roku i jest trzecim, największym producentem implantów zębowych na świecie. Rozwiązania, które są oferowane przez tę firmę charakteryzują się zmniejszeniem skomplikowania konstrukcyjnego i maksymalnej funkcjonalności oraz elastyczności. Takie podejście pozwala na dobranie pacjentowi odpowiednich i indywidualnych rozwiązań. Implanty Astra Tech są dostępne w kilku długościach i średnicach, a ich cechami charakterystycznymi są: rozwiązanie Connective Contour, powierzchnia OsseoSpeed, połączenie Conical Seal Design, szyjka zaprojektowana w technologii MicroThread. Straumann to szwajcarska firma powstała w 1954 roku, która jest uznawana za światowego lidera w dziedzinie implantologii stomatologicznej i regeneracji tkanek przyzębia. Oferują cztery podstawowe rodzaje implantów: Standard, Standard Plus, Tapered Effect i Bone Level. 

Implanty stomatologicze

Implanty stomatologicze

Implanty czy licówki?

Nowoczesna stomatologia daje tak szeroki wachlarz możliwości odbudowy uzębienia, że czasami stwarza to problem wyboru dla pacjentów. Co wybrać, implanty czy licówki? W rzeczywistości kwestia ...

Implanty stomatologicze

Implanty cyrkonowe a tytanowe.

Dzisiaj stomatologia może rozwiązać problem braków zębowych nie tylko przy pomocy tradycyjnej protetyki.Taki kierunek w praktyce stomatologicznej jak implantologia (wszczepianie sztucznych korzeni zębów) uważany jest ...

Implanty stomatologicze

Jak usunąć implant zęba?

Wszczepienie implantu zęba to zabieg wykonywany w celu przywrócenia utraconego zęba.Technika ta może rozwiązać problem zarówno pojedynczych defektów w uzębieniu, jak i przywrócić całkowite uzębienie. ...

Feedback