Utrata zębów to problem nie tylko zdrowotny, oddziaływujący z czasem na zgryz, dziąsła, kości szczęki, ale również wpływa to na estetykę i wygląd pacjenta. Najczęściej implanty stosuje się u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Implanty zębowe z biegiem lat są coraz bardziej popularne oraz coraz bardziej dostępne dla dużego grona pacjentów. Zbyt długie odkładanie tego zabiegu może doprowadzić do przesunięcia uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się wszczep.
Budowa implantu
Każdy z elementów implantu musi być wykonany z mikroskopową dokładnością, z odpowiednich, bardzo wytrzymałych materiałów i z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Na pełny implant składają się trzy części – filar, czyli implant, łącznik oraz korona. Filar można także spotkać pod nazwą wszczepu. Łącznik jest małych rozmiarów i wykonany jest z cyrkonu lub tytanu. Stabilizuje on całą konstrukcję i ma wpływ na jej bezpieczeństwo i wytrzymałość. Jest on łączony ze śrubą oraz z koroną.
Łącznik
Łącznik jest elementem łączącym implant z koroną implantologiczną. Przykręca się go do wcześniej wszczepionego implantu. Można stosować łączniki proste bez kątowych odchyleń oraz łączniki kątowe, które korygują odchylenie implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie. Jest on wykonany z tytanu albo cyrkonu. Pełni on rolę szyjki anatomicznej zęba, łącząc śrubę implantologiczną ze stałym uzupełnieniem protetycznym.
Korona implantologiczna
Koronę protetyczną mocuje się na implantach i jest to nic innego jak sztuczny ząb. W niektórych przypadkach zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia zęba lub, żeby ukryć uszkodzenia. Występują różne rodzaje koron, które stosuje się w gabinetach. Korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów. Korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów. Korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem. Korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną. Korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. Korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę.
Implant zębowy
Jednym z najbardziej popularnych implantów są te stosowane w stomatologii, czyli implanty zębowe. Są nowoczesnym i bardzo skutecznym sposobem na wypełnienie braków w uzębieniu. Metoda ta pozwala na uzupełnianie ubytków powstałych zarówno na skutek utraty jednego, kilku, jak i wszystkich zębów. Implanty zębowe są całkowicie biokompatybilne z organizmem człowieka. Luki znacznie utrudniają zachowanie prawidłowej higieny, co sprzyja rozwojowi próchnicy i powstawaniu stanów zapalnych dziąseł. Decydując się na implantację zyskuje się piękny uśmiech, a także zapobiega niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, między innymi wadom zgryzu i ścieraniu się pozostałych zębów. Implanty wykonywane są z tytanu lub cyrkonu.