4 sierpnia, 2021

Jak wyglądają implanty zębów?

Utrata zębów to problem nie tylko zdrowotny, oddziaływujący z czasem na zgryz, dziąsła, kości szczęki, ale również wpływa to na estetykę i wygląd pacjenta. Najczęściej implanty stosuje się u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Implanty zębowe z biegiem lat są coraz bardziej popularne oraz coraz bardziej dostępne dla dużego grona pacjentów. Zbyt długie odkładanie tego zabiegu może doprowadzić do przesunięcia uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się wszczep. 

Budowa implantu 

Każdy z elementów implantu musi być wykonany z mikroskopową dokładnością, z odpowiednich, bardzo wytrzymałych materiałów i z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Na pełny  implant składają się trzy części – filar, czyli implant, łącznik oraz korona. Filar można także spotkać pod nazwą wszczepu. Łącznik jest małych rozmiarów i wykonany jest z cyrkonu lub tytanu. Stabilizuje on całą konstrukcję i ma wpływ na jej bezpieczeństwo i wytrzymałość. Jest on łączony ze śrubą oraz z koroną. 

Łącznik 

Łącznik jest elementem łączącym implant z koroną implantologiczną. Przykręca się go do wcześniej wszczepionego implantu. Można stosować łączniki proste bez kątowych odchyleń oraz łączniki kątowe, które korygują odchylenie implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie. Jest on wykonany z tytanu albo cyrkonu. Pełni on rolę szyjki anatomicznej zęba, łącząc śrubę implantologiczną ze stałym uzupełnieniem protetycznym. 

Korona implantologiczna 

Koronę protetyczną mocuje się na implantach i jest to nic innego jak sztuczny ząb. W niektórych przypadkach zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia zęba lub, żeby ukryć uszkodzenia. Występują różne rodzaje koron, które stosuje się w gabinetach. Korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów. Korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów. Korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem. Korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną. Korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. Korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę. 

Implant zębowy 

Jednym z najbardziej popularnych implantów są te stosowane w stomatologii, czyli implanty zębowe. Są nowoczesnym i bardzo skutecznym sposobem na wypełnienie braków w uzębieniu. Metoda ta pozwala na uzupełnianie ubytków powstałych zarówno na skutek utraty jednego, kilku, jak i wszystkich zębów. Implanty zębowe są całkowicie biokompatybilne z organizmem człowieka. Luki znacznie utrudniają zachowanie prawidłowej higieny, co sprzyja rozwojowi próchnicy i powstawaniu stanów zapalnych dziąseł. Decydując się na implantację zyskuje się piękny uśmiech, a także zapobiega niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, między innymi wadom zgryzu i ścieraniu się pozostałych zębów. Implanty wykonywane są z tytanu lub cyrkonu. 

Jak wyglądają implanty zębów?

Systemy implantów zębowych

W stomatologii istnieje wiele systemów implantologii, które oferują różne rozwiązania. Najpopularniejsze z nich to na przykład: Straumann, Dentium ,Dentsply Friadent, Keystone, Bicon, Global, MIS Implants, Camlog, Zimmer, Nobel Biocare, Astra Tech, Biomet 3i, BioHorizon. Bicon Poland jest to polska firma, która swoje początki miała już w 1968 roku. Są oni twórcami idei krótkich implantów. Bicon oferuje rozwiązania, które dają gwarancję niezawodności, trwałości i estetyki. Mis Implants to amerykańska firma, która opracowuje, projektuje i wytwarza zaawansowane systemy implantologiczne. Powstają one od 1995 roku i są oferowane w ponad 50 krajach na świecie. Są tworzone z wysokiej jakości biokompatybilnego tytanu. Jest to jedyny producent, który dołącza do każdego implantu indywidualne i sterylne wiertło umożliwiające wykonanie bezpiecznego i szybkiego nawiertu pod implant. Astra Tech to szwedzka firma, która powstała w 1948 roku i jest trzecim, największym producentem implantów zębowych na świecie. Rozwiązania, które są oferowane przez tę firmę charakteryzują się zmniejszeniem skomplikowania konstrukcyjnego i maksymalnej funkcjonalności oraz elastyczności. Takie podejście pozwala na dobranie pacjentowi odpowiednich i indywidualnych rozwiązań. Implanty Astra Tech są dostępne w kilku długościach i średnicach, a ich cechami charakterystycznymi są: rozwiązanie Connective Contour, powierzchnia OsseoSpeed, połączenie Conical Seal Design, szyjka zaprojektowana w technologii MicroThread. Straumann to szwajcarska firma powstała w 1954 roku, która jest uznawana za światowego lidera w dziedzinie implantologii stomatologicznej i regeneracji tkanek przyzębia. Oferują cztery podstawowe rodzaje implantów: Standard, Standard Plus, Tapered Effect i Bone Level. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.