4 sierpnia, 2021

Implanty zębowe - jak wygląda zabieg?

Implanty zębowe są coraz częściej wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych. Pozwalają one uzyskać piękny, biały i równy uśmiech. Dla niektórych implanty są jedyną możliwością na pozyskanie idealnego uśmiechu. Procedura ta ma na celu nie tylko kwestie estetyczne, lecz i zdrowotne, gdyż powstałe ubytki mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w jamie ustnej, w tym do rozwoju wad zgryzu i ścierania się pozostałych zębów. Utrudniają również zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, sprzyjają rozwojowi próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Implanty zębowe to również jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod w przypadku pojedynczych lub wielopunktowych ubytków w jamie ustnej. 

Dzięki implantom zębowym można zyskać wysoki komfort, naturalny wygląd i wysoką jakość nowego zęba. Stosuje się je przede wszystkim, żeby uzupełnić braki w uzębieniu pacjenta. Co ważne, implanty są bardzo trwałe, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat. Wszystko jednak zależy od tego w jaki sposób zostanie przeprowadzony zabieg. 

Implant – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym jest implant zębowy. Jest to nowoczesny i bardzo skuteczny sposób na wypełnienie braków w uzębieniu. Pozwala to na uzupełnienie ubytków powstałych na skutek utraty jednego, kilku, jak i wszystkich zębów. Decydując się na implantację zyskuje się piękny uśmiech, a także zapobiega niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, między innymi wadom zgryzu i ścieraniu się pozostałych zębów. Odwlekanie decyzji o wizycie u stomatologa może doprowadzić do przemieszczenia się uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się implant. Implanty wykonywane są z tytanu lub cyrkonu. 

Pierwszy rodzaj cieszy się dość dużą popularnością, dzięki swojej cenie oraz wysokiej tolerancji przez organizm, cechuje go także bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Srebrny kolor tytanu może być jednak widoczny u osób z odsłoniętymi szyjkami, co może stanowić przeszkodę dla pacjenta.

Implanty zębowe - jak wygląda zabieg?

Implanty ceramiczne, inaczej cyrkonowe, również są wysoce wytrzymałe na uszkodzenia. Co więcej, ich kolor niemal do złudzenia przypomina barwę naturalnej tkanki, przez co trudno je dostrzec gołym okiem. Ich cena jest wyraźnie wyższa od implantów tytanowych, jednak jest to inwestycja na lata, która pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem bez żadnych obaw.

Istnieją różne systemy implantologiczne różniące się od siebie wyglądem, konstrukcją implantu, skokiem gwintu i ostrością nacięć na implancie. Sam implant zębowy to śruba, która osadzona w tkance kostnej pełni rolę fundamentu, jak korzeń naturalnego zęba. Na niej umieszczana jest korona protetyczna, którą łączy się z implantem przy pomocy łącznika protetycznego. Każdy z elementów systemu musi być wykonany z mikroskopową dokładnością, z odpowiednich, bardzo wytrzymałych materiałów i z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Decyzja, jaki rodzaj implantów zostanie wykorzystany, należy do pacjenta, jednak ostateczny wybór powinien być uprzednio skonsultowany ze stomatologiem. 

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego? 

Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem, który trwa krótko, jednak trzeba się liczyć z tym, że może być czasami skomplikowany i wymaga doświadczenia ze strony lekarza. Przede wszystkim, na samym początku przeprowadzany zostaje wywiad z pacjentem. Rozmowa pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwoli zrozumieć przebieg zarówno zabiegu jak i późniejszego gojenia. Dodatkowo przed rozpoczęciem całego procesu, lekarz musi zebrać informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Podczas wywiadu i badania lekarz implantolog uzyskuje szczegółowe informacje, takie jak: przyjmowane lekarstwa, wcześniejsze operacje, choroby – serca, płuc, nerek, wątroby, tarczycy, zaburzenia krzepnięcia czy cukrzyca. Co więcej, palenie papierosów osłabia zdolności regeneracyjne i podczas takiego leczenia oraz kiedy chcemy uzyskać odpowiednie efekty należy rzucić palenie. Kolejnym etapem jest badanie kliniczne, czyli badanie jamy ustnej. Podczas takiego badania brane są pod uwagę: 

  • tkanki miękkie – kolor i grubość, blizny, schorzenia i ruchomość błony śluzowej
  • zęby – płytka nazębna, kamień, próchnica, ruchomość
  • obszary bezzębne – podcienie, nieregularności, zmiany, szerokość i wysokość
  • pozycje zębów – przesunięcia, nachylenia, stłoczenia
  • przyzębie – kieszonki, krwawienie. 

Zazwyczaj wykonywane jest również zdjęcie radiologiczne oraz tomografia komputerowa 3D, która pomaga w dokładnym zaplanowaniu i sprawnym przeprowadzeniu zabiegu. Następnie planowane jest całe leczenie i wykonywany kosztorys dla pacjenta. Kiedy już wszystkie dokumenty zostaną wypełnione, a pacjent jest gotowy do zabiegu następuje implantacja. 

Początkowo podawane jest znieczulenie miejscowe lub przewodowe. Sam zabieg trwa bardzo krótko, bo zaledwie pół godziny. Oczywiście wszystko jest zależne od poziomu jego skomplikowania.. Po wykonaniu znieczulenia chirurg nacina dziąsło, delikatnie je rozsuwa. Aby wszczepić implant należy wywiercić odpowiedni otwór w kości i wkręcić w niego śrubę – implant.  Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy pozycja implantu jest stabilna i zszywa ranę. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.