18 sierpnia, 2021

Implanty zębów na ile lat? 

Implanty zębowe są zakładane z myślą o jak najdłuższym użytkowaniu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które mierzą się z brakiem uzębienia. Dzięki implantom zębowym, wiele osób może na nowo cieszyć się swoim uśmiechem. Takie rozwiązanie całkowicie odtwarza fizjologiczną funkcjonalność naturalnego uzębienia i mechanikę narządu żucia. Wybierając najlepszego specjalistę implantologii pacjent może mieć pewność, że jest w dobrych rękach, a jego nowe zęby będą mu służyć w dobrym stanie przez wiele długich lat.

Charakterystyka implantów 

W zależności od predyspozycji pacjenta, jego stanu zdrowia i uwarunkowań genetycznych, trwałość wszczepu może być różna. Czasami zabiegi mogą różnić się od siebie nawet w przypadku tej samej osoby. Jednak istotne są także zastosowane materiały oraz technika całej implantacji. 

Implanty zębowe są nowoczesnym i bardzo skutecznym sposobem na wypełnienie braków w uzębieniu. Metoda ta pozwala na uzupełnianie ubytków powstałych zarówno na skutek utraty jednego, kilku, jak i wszystkich zębów. Luki znacznie utrudniają zachowanie prawidłowej higieny, co sprzyja rozwojowi próchnicy i powstawaniu stanów zapalnych dziąseł. Decydując się na implantację zyskuje się piękny uśmiech, a także zapobiega niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, między innymi wadom zgryzu i ścieraniu się pozostałych zębów. Implanty wykonywane są z tytanu lub cyrkonu.

Implanty zębów na ile lat? 

Nie można dokładnie określić czasu, na jaki zakładane są implanty. Nie powinno się także z góry zakładać, iż będą one służyć już na zawsze. Zabieg wykonuje się z myślą o jak najdłuższej trwałości wszczepów, jednak do tego konieczne jest spełnianie kilku podstawowych warunków. Z badań wynika, że po 10 latach od implantacji w praktycznie nienaruszonym stanie pozostaje około 95% implantów w szczęce dolnej i około 90% w szczęce górnej. To bardzo dobry wynik, dlatego też przed wszczepieniem warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • jakość implantu, gdyż to od niej w dużej mierze zależy długoterminowa trwałość wszczepu;
  • doświadczenie implantologa i odpowiedni plan leczenia;
  • higienę jamy ustnej, czyli czyszczenie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Należy stosować do tego dobrą szczoteczkę, irygator, nici dentystyczne, pasty oraz płyny do płukania jamy ustnej;
  • regularne kontrole u specjalisty, które pozwolą na monitorowanie stanu implantu oraz szybką reakcję w razie ewentualnego stanu zapalnego dziąsła, który nieleczony może prowadzić do utraty implantu.

Ze względu na zastosowany materiał możemy wyróżnić implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe, czyli ceramiczne. Pierwszy rodzaj cieszy się dość dużą popularnością, dzięki swojej cenie oraz wysokiej tolerancji przez organizm, cechuje go także bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Srebrny kolor tytanu może być jednak widoczny u osób z odsłoniętymi szyjkami, co może stanowić przeszkodę dla pacjenta.

Implanty ceramiczne, inaczej cyrkonowe, również są wysoce wytrzymałe na uszkodzenia. Co więcej, ich kolor niemal do złudzenia przypomina barwę naturalnej tkanki, przez co trudno je dostrzec gołym okiem. Ich cena jest wyraźnie wyższa od implantów tytanowych, jednak jest to inwestycja na lata, która pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem bez żadnych obaw.

Istnieją różne systemy implantologiczne różniące się od siebie wyglądem, konstrukcją implantu, skokiem gwintu i ostrością nacięć na implancie. Sam implant zębowy to śruba, która osadzona w tkance kostnej pełni rolę fundamentu, jak korzeń naturalnego zęba. Łącznik jest elementem łączącym implant z koroną implantologiczną. Przykręca się go do wcześniej wszczepionego implantu. Można stosować łączniki proste bez kątowych odchyleń oraz łączniki kątowe, które korygują odchylenie implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie. Jest on wykonany z tytanu albo cyrkonu. Koronę protetyczną mocuje się na implantach i jest to nic innego jak sztuczny ząb. W niektórych przypadkach zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia zęba lub, żeby ukryć uszkodzenia. Występują różne rodzaje koron, które stosuje się w gabinetach. 

Implanty zębów na ile lat? 

Trwałość każdego wszczepu może być różna, a zależy ona między innymi od uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych. Czynniki zewnętrzne mają duży wpływ na trwałość implantów. Zalicza się do nich między innymi jakość powietrza, spożywanej wody i pokarmu, stres oraz ilość snu. Co więcej, choroby i problemy z odpornością organizmu przyczyniają się do odpowiedniego zagojenia się rany. Innymi czynnikami mogą być: prawidłowa i  regularna higiena jamy ustnej, cukrzyca, choroby nowotworowe czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Po zabiegu każdy pacjent dostaje zalecenia, do których powinien się zastosować jeśli zależy mu na jak najdłuższym użytkowaniu. Przede wszystkim należy pamiętać o antybiotyku, który jest przepisany od razu po wszczepieniu implantu. Trzeba spożywać wyłącznie miękkie posiłki i gryźć wyłącznie przeciwną stroną do operowanej. Do momentu ustąpienia znieczulenia nie można nic  jeść i przygryzać policzków. Nie przyjmować gorących ani gazowanych napojów przez kilka pierwszych dni, zrezygnować z wysiłku fizycznego, nie korzystać z sauny, basenu i solarium. W ciągu pierwszych 3 – 4 dni nie wolno palić. 

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.