Implanty zębów, jak to wygląda?

Implanty zębów, jak to wygląda?

Dzięki implantom zębowym, wiele osób może na nowo cieszyć się swoim uśmiechem. Najczęściej są one stosowane u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Takie rozwiązanie całkowicie odtwarza fizjologiczną funkcjonalność naturalnego uzębienia i mechanikę narządu żucia. Dodatkowo, ważne jest, żeby wybrać odpowiedniego lekarza, który przeprowadzi zabieg. Wybierając najlepszego specjalistę implantologii pacjent może mieć pewność, że jest w dobrych rękach, a jego nowe zęby będą mu służyć w dobrym stanie przez wiele długich lat.

Kiedy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne? 

Implantologia to skuteczne i wygodne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z dużą ilością ubytków w uzębieniu. Może być stosowana również w przypadku, gdy pacjent stracił jednego zęba, co pozytywnie wpłynie  na stan pozostałych zębów i wygląd linii szczęki.

Implanty stomatologiczne wszczepiane są między innymi w sytuacji, gdy utrata zębów nastąpiła w wyniku zmian próchniczych lub urazów. Sprawdzają się także u osób z niewykształconymi zawiązkami zębowymi oraz gdy u pacjenta nie ma możliwości skutecznego wdrożenia innych rozwiązań protetycznych.

Implanty zębowe są najlepszą alternatywą dla naturalnych zębów, są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Dzięki nim można poprawić funkcje żucia, estetykę twarzy oraz wymowę, co ma bardzo pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie pacjenta. Nie ma ryzyka, że wypadną podczas jedzenia, a możliwość swobodnego gryzienia stałych pokarmów znacznie zwiększa komfort życia. Dodatkowo zapobiegają permanentnemu zanikowi kości i nie wymagają szlifowania zdrowych zębów. Nie wywołują reakcji alergicznych organizmu i są przez niego w pełni tolerowane. Choć wszczepienie implantów wiąże się ze sporym wydatkiem, w długiej perspektywie czasu jest to znaczna oszczędność finansowa. W ten sposób można wyeliminować koszty związane z leczeniem innych zębów, uszkodzonych na skutek posiadanych ubytków. Implanty zębów, jak to wygląda?

Decydując się na implant zębowy, konieczna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi dokładne badanie całej jamy ustnej i postawi diagnozę. Pomoże też w wyborze najlepszego rodzaju implantu i odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości.

Jak wyglądają implanty zębowe? 

Każdy implant składa się z konkretnych części, gdzie każda z nich spełnia osobną rolę. Wszystkie elementy muszą być wykonane z mikroskopijną dokładnością i z najlepszych, trwałych elementów. Pełny implant to: 

  • filar, czyli tak zwany implant, który jest sztucznym korzeniem, a swoim kształtem przypomina małych rozmiarów śrubę, na nim przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba
  • łącznik – jak sama nazwa wskazuje, jest elementem łączącym implant z koroną implantologiczną, przykręca się go do wcześniej wszczepionego implantu; występują łączniki proste i kątowe, które korygują odchylenie implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie; pełni on rolę szyjki anatomicznej zęba, łącząc śrubę implantologiczną ze stałym uzupełnieniem protetycznym
  • korona implantologiczna – mocuje się na implantach i jest to nic innego jak sztuczny ząb. W niektórych przypadkach zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia zęba lub, żeby ukryć uszkodzenia. Występują różne rodzaje koron, które stosuje się w gabinetach. Korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów. Korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów. Korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem. Korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną. Korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. Korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę. 

Jak dbać o implanty zębowe po zabiegu? 

Już bezpośrednio po zabiegu konieczne jest wprowadzenie w życie nowych zasad higieny jamy ustnej. Nie są one narażone na takie czynniki, jak próchnica czy demineralizacja, jednak nie zmienia to faktu, że należy dbać o nie z odpowiednią starannością. Zrost implantu z kością trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli w tym czasie dopuści się do zaniedbania higieny jamy ustnej, wówczas może pojawić się stan zapalny, który zakłóci i znacznie wydłuży okres gojenia się rany. Niezależnie od przebiegu gojenia należy bezwzględnie przestrzegać wizyt kontrolnych u lekarza, który przeprowadził zabieg. W celu zapobiegania negatywnym konsekwencjom braku odpowiedniej higieny, szczególną uwagę należy poświęcać także dziąsłom. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować ich obniżenie i odsłonięcie implantu. Korzystanie z irygatorów dentystycznych nie tylko usunie resztki pokarmowe, ale i pobudzi krążenie krwi w dziąsłach. Dobry wpływ będzie mieć również wymiana szczoteczki do zębów na soniczną, która jest łagodniejsza dla dziąseł.

Implanty stomatologicze

Implanty stomatologicze

Implanty czy licówki?

Nowoczesna stomatologia daje tak szeroki wachlarz możliwości odbudowy uzębienia, że czasami stwarza to problem wyboru dla pacjentów. Co wybrać, implanty czy licówki? W rzeczywistości kwestia ...

Implanty stomatologicze

Implanty cyrkonowe a tytanowe.

Dzisiaj stomatologia może rozwiązać problem braków zębowych nie tylko przy pomocy tradycyjnej protetyki.Taki kierunek w praktyce stomatologicznej jak implantologia (wszczepianie sztucznych korzeni zębów) uważany jest ...

Implanty stomatologicze

Jak usunąć implant zęba?

Wszczepienie implantu zęba to zabieg wykonywany w celu przywrócenia utraconego zęba.Technika ta może rozwiązać problem zarówno pojedynczych defektów w uzębieniu, jak i przywrócić całkowite uzębienie. ...

Feedback