Dzięki implantom zębowym, wiele osób może na nowo cieszyć się swoim uśmiechem. Najczęściej są one stosowane u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Takie rozwiązanie całkowicie odtwarza fizjologiczną funkcjonalność naturalnego uzębienia i mechanikę narządu żucia. Dodatkowo, ważne jest, żeby wybrać odpowiedniego lekarza, który przeprowadzi zabieg. Wybierając najlepszego specjalistę implantologii pacjent może mieć pewność, że jest w dobrych rękach, a jego nowe zęby będą mu służyć w dobrym stanie przez wiele długich lat.
Kiedy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?
Implantologia to skuteczne i wygodne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z dużą ilością ubytków w uzębieniu. Może być stosowana również w przypadku, gdy pacjent stracił jednego zęba, co pozytywnie wpłynie na stan pozostałych zębów i wygląd linii szczęki.
Implanty stomatologiczne wszczepiane są między innymi w sytuacji, gdy utrata zębów nastąpiła w wyniku zmian próchniczych lub urazów. Sprawdzają się także u osób z niewykształconymi zawiązkami zębowymi oraz gdy u pacjenta nie ma możliwości skutecznego wdrożenia innych rozwiązań protetycznych.
Implanty zębowe są najlepszą alternatywą dla naturalnych zębów, są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Dzięki nim można poprawić funkcje żucia, estetykę twarzy oraz wymowę, co ma bardzo pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie pacjenta. Nie ma ryzyka, że wypadną podczas jedzenia, a możliwość swobodnego gryzienia stałych pokarmów znacznie zwiększa komfort życia. Dodatkowo zapobiegają permanentnemu zanikowi kości i nie wymagają szlifowania zdrowych zębów. Nie wywołują reakcji alergicznych organizmu i są przez niego w pełni tolerowane. Choć wszczepienie implantów wiąże się ze sporym wydatkiem, w długiej perspektywie czasu jest to znaczna oszczędność finansowa. W ten sposób można wyeliminować koszty związane z leczeniem innych zębów, uszkodzonych na skutek posiadanych ubytków.
Decydując się na implant zębowy, konieczna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi dokładne badanie całej jamy ustnej i postawi diagnozę. Pomoże też w wyborze najlepszego rodzaju implantu i odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości.
Jak wyglądają implanty zębowe?
Każdy implant składa się z konkretnych części, gdzie każda z nich spełnia osobną rolę. Wszystkie elementy muszą być wykonane z mikroskopijną dokładnością i z najlepszych, trwałych elementów. Pełny implant to:
- filar, czyli tak zwany implant, który jest sztucznym korzeniem, a swoim kształtem przypomina małych rozmiarów śrubę, na nim przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba
- łącznik – jak sama nazwa wskazuje, jest elementem łączącym implant z koroną implantologiczną, przykręca się go do wcześniej wszczepionego implantu; występują łączniki proste i kątowe, które korygują odchylenie implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie; pełni on rolę szyjki anatomicznej zęba, łącząc śrubę implantologiczną ze stałym uzupełnieniem protetycznym
- korona implantologiczna – mocuje się na implantach i jest to nic innego jak sztuczny ząb. W niektórych przypadkach zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia zęba lub, żeby ukryć uszkodzenia. Występują różne rodzaje koron, które stosuje się w gabinetach. Korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów. Korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów. Korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem. Korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną. Korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. Korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę.
Jak dbać o implanty zębowe po zabiegu?
Już bezpośrednio po zabiegu konieczne jest wprowadzenie w życie nowych zasad higieny jamy ustnej. Nie są one narażone na takie czynniki, jak próchnica czy demineralizacja, jednak nie zmienia to faktu, że należy dbać o nie z odpowiednią starannością. Zrost implantu z kością trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli w tym czasie dopuści się do zaniedbania higieny jamy ustnej, wówczas może pojawić się stan zapalny, który zakłóci i znacznie wydłuży okres gojenia się rany. Niezależnie od przebiegu gojenia należy bezwzględnie przestrzegać wizyt kontrolnych u lekarza, który przeprowadził zabieg. W celu zapobiegania negatywnym konsekwencjom braku odpowiedniej higieny, szczególną uwagę należy poświęcać także dziąsłom. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować ich obniżenie i odsłonięcie implantu. Korzystanie z irygatorów dentystycznych nie tylko usunie resztki pokarmowe, ale i pobudzi krążenie krwi w dziąsłach. Dobry wpływ będzie mieć również wymiana szczoteczki do zębów na soniczną, która jest łagodniejsza dla dziąseł.