4 sierpnia, 2021

Implanty zębów jak to się robi?

Dzięki implantom zębowym można odzyskać utraconą estetykę uśmiechu. Z postępem technologii i powstawaniem nowych metod leczenia stomatologicznego są tworzone coraz nowsze sposoby na odbudowę uzębienia.  Najczęściej implanty stosuje się u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Takie rozwiązanie całkowicie odtwarza fizjologiczną funkcjonalność naturalnego uzębienia i mechanikę narządu żucia.

Jakie są metody wszczepiania implantów?

Wybór, co to metody leczenia implantologicznego i rodzajów śrub nie jest łatwy. Producenci systemów implantologicznych prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów, nie wspominając o najważniejszym elemencie tego zabiegu – pracy lekarza. To jego wiedza, umiejętności i doświadczenie w największej mierze odpowiedzialne są za powodzenie zabiegu. Znając dobrze poszczególne rozwiązania może polecić swojemu pacjentowi najlepszą metodę, która będzie najodpowiedniejsza dla konkretnego przypadku. Odpowie też na wszystkie pytania i wyjaśni różnice pomiędzy poszczególnymi wszczepami. Stworzy plan zabiegu, po czym skrupulatnie go wykona i będzie monitorować proces gojenia się dziąseł. Wybierając najlepszego specjalistę implantologii pacjent może mieć pewność, że jest w dobrych rękach, a jego nowe zęby będą mu służyć w dobrym stanie przez wiele długich lat.

Implanty jednofazowe 

Implanty jednofazowe ograniczają się do jednej wizyty, a sam zabieg nie jest inwazyjny – tym samym jest to najszybszy sposób na odtworzenie zęba. Wszczepiona śruba z gwintem nie wymaga zastosowania dodatkowego łącznika, co eliminuje ryzyko poluzowania się poszczególnych elementów, a dodatkowo nie prowadzi do gromadzenia się bakterii przy łączeniach. Po jej umieszczeniu w zębodole od razu można zamocować element protetyczny. Aby móc wybrać implant jednofazowy, należy spełniać szereg wymagań dotyczących stanu jamy ustnej. Należy mieć też na uwadze to, że w przypadku uszkodzenia zewnętrznej części śruby, w celu jej wymiany niezbędne będzie usunięcie całego implantu.

Implanty dwufazowe 

Implanty dwufazowe są popularniejszą metodą, choć wymagają dwukrotnego wykonania zabiegu chirurgicznego, a cały proces trwa zwykle od trzech do sześciu miesięcy. Pierwszy etap to wszczepienie implantu w kość wyrostka zębodołowego, co trwa przeważnie od 30 minut do dwóch godzin. Następnie umieszcza się śrubę zamykającą i zaszywa tkanki. Wszczep musi zrosnąć się z otaczającymi go tkankami kostnymi, co trwa kilka miesięcy. W tym czasie lekarz na bieżąco kontroluje prawidłowość zachodzących procesów i podejmuje decyzję o gotowości do drugiego zabiegu. W następnym etapie rozcina się dziąsło i wyjmuje śrubę zamykającą, zastępując ją jednocześnie śrubą gojącą. Ma ona za zadanie odpowiednio ukształtować dziąsło pacjenta, co trwa zwykle do dwóch tygodni. Po tym czasie, gdy tkanki miękkie zostaną uformowane, można zamknąć implant przy pomocy korony bądź innej nadbudowy. Metoda ta trwa o wiele dłużej, niż jednofazowa i wymaga dwukrotnej interwencji chirurgicznej, jednak dzięki temu implant ma czas na integrację z kością, dziąsło może zostać odpowiednio uformowane, a w razie wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia łatwiej jest wykonać naprawę.

Implanty zębów jak to się robi

Czemu warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne są wykonywane ze specjalnych tworzyw, które są bardzo dobrze tolerowane przez organizm i bezpieczne. Mają one za zadanie imitować naturalny korzeń zęba. Nie ulegają zniszczeniu dzięki swojej wysokiej wytrzymałości i trwałości. Na wszczep zakłada się specjalne korony zębowe lub mosty, które do złudzenia przypominają naturalne zęby. Sama implantacja jest bezbolesna i bardzo szybka. Pacjent może wybrać pomiędzy implantami jednofazowymi, a dwufazowymi. Od tego wyboru zależy czas oczekiwania na nowe zęby. Najważniejsze jest to, żeby po wszczepieniu implantów ściśle przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, o których poinformuje lekarz. Odpowiednio i profesjonalnie wprowadzony implant nie wymaga wymieniania. Regularne wizyty kontrolne, dbanie o zęby i przestrzeń pomiędzy nimi i monitorowanie stanu zębów przy pomocy zdjęć radiologicznych to niezbędne elementy do tego, aby implant pozostał w doskonałym stanie. 

W jaki sposób dbać o implanty zębowe? 

Już bezpośrednio po zabiegu konieczne jest wprowadzenie w życie nowych zasad higieny jamy ustnej. Nie są one narażone na takie czynniki, jak próchnica czy demineralizacja, jednak nie zmienia to faktu, że należy dbać o nie z odpowiednią starannością. Zrost implantu z kością trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli w tym czasie dopuści się do zaniedbania higieny jamy ustnej, wówczas może pojawić się stan zapalny, który zakłóci i znacznie wydłuży okres gojenia się rany. Niezależnie od przebiegu gojenia należy bezwzględnie przestrzegać wizyt kontrolnych u lekarza, który przeprowadził zabieg. W celu zapobiegania negatywnym konsekwencjom braku odpowiedniej higieny, szczególną uwagę należy poświęcać także dziąsłom. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować ich obniżenie i odsłonięcie implantu. Korzystanie z irygatorów dentystycznych nie tylko usunie resztki pokarmowe, ale i pobudzi krążenie krwi w dziąsłach. Dobry wpływ będzie mieć również wymiana szczoteczki do zębów na soniczną, która jest łagodniejsza dla dziąseł.

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.