3 sierpnia, 2021

Co to są implanty zębowe?

Wraz z rozwijającą się medycyną powstają coraz nowsze i skuteczniejsze sposoby leczenia. Implanty stomatologiczne także stają się coraz bardziej popularne i częściej wykorzystywane w stomatologii. Implantologia ma swój początek w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Obecnie wciąż jest rozwijającą się dziedziną i oferuje wiele rozwiązań dla pacjentów, którzy borykają się z ubytkami w uzębieniu. Utrata zębów to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny, oddziałujący z czasem na zgryz, stawy żuchwowo – skroniowe, stan dziąseł oraz kości szczęki. Co to są implanty, czym się różnią i w jakich sytuacjach są stosowane? 

Implanty zębowe – co to?  

Każdy z nas marzy o tym, żeby mieć piękne, równe i białe zęby. Niestety w niektórych przypadkach jest to możliwe jedynie przy pomocy specjalistów. Najczęściej implanty stosuje się u osób, którenie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Takie braki mogą wynikać z wielu przyczyn: usunięcie zębów spowodowane zmianami próchnicznymi, niewykształcenie się zębów, nieleczona paradontoza czy uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez wypadek, upadek, wybicie. W przypadku utraty zębów, dochodzi do zaniku kości zębowej, a to z kolei prowadzi do przykurczów mięśniowych, zaburzeń zgryzu. Dzięki zastosowaniu implantu mamy pewność, że wszystkie z wymienionych sytuacji nie będą miały miejsca. Implanty stomatologiczne są znacznie bardziej wygodne dla pacjentów niż tradycyjne protezy. 

Implanty zębowe są sztucznymi korzeniami zęba, które swoim kształtem przypominają małych rozmiarów śrubę. To na niej przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba. Obecnie implantologia stomatologiczna oparta jest na zjawisku osteointegracji. Oznacza to wieloetapowy, chemiczny, biologiczny oraz fizyczny proces integrujący, który trwale łączy implant zębowy z kością. Jego szybkość i jakość zależy od wielu czynników: rodzaju materiału, z którego wykonany jest implant, odpowiedniego dopasowania, obciążenia implantu koroną protetyczną, jakości stabilizacji implantu, która uzależniona jest od techniki i poprawności wprowadzenia implantu, ilości i jakości kości w miejscu wprowadzania implantu. Najważniejsze po zakończonym leczeniu jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne kontrole u specjalisty, który wykonał zabieg. 

Co to są implanty zębowe?

Podział implantów 

Dodatkowo implanty można podzielić ze względu na miejsce umieszczenia implantu oraz materiał, z którego są wykonane. 

Implanty tytanowe – cylindryczne – są znane od 1965 roku i mogą być stosowane u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Są one zdecydowanie najpopularniejsze i wyjątkowo trwałe. Co więcej, tytanowe implanty są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. 

Implanty cyrkonowe są alternatywą dla tytanowych, często nazywane również ceramicznymi. Ich struktura i kolor przypomina naturalną tkankę budującą zęby. Mają one wysoką zgodność biologiczną i dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. 

Implanty śródskórne, czyli takie, które umieszcza się bezpośrednio w kości szczęki. Pierwszym etapem jest umieszczenie śruby, która ma zastępować korzeń w kości. W tym przypadku czeka się aż proces zrośnięcia implantu z otaczającymi tkankami się zakończy. Następnie mocuje się na implancie koronę protetyczną. 

Implanty podokostnowe wszczepia się do okostnej, między kością a dziąsłem. Tego typu implanty są wykorzystywane najczęściej jako podpora dla protez i wsparcie dla ruchomych zębów. 

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.