Leczenie stomatologiczne, które ma za zadanie odbudować bezzębie jest bardzo złożoną procedurą wymagającą planowania. Brak zębów może powodować problemy ze zgryzem i przemieszczaniem pozostałych zębów. Z postępem technologii i powstawaniem nowych metod leczenia stomatologicznego są tworzone coraz nowsze sposoby na odbudowę uzębienia. Implanty zębowe to najlepsze rozwiązanie problemu z ubytkami w uzębieniu. Dzięki nim można odzyskać piękny, zdrowy uśmiech, który jednocześnie będzie wyglądać naturalnie i pozytywnie wpłynie na zdrowie pacjenta.
Wszczep implantów – metody
Implanty jednofazowe ograniczają się do jednej wizyty, a sam zabieg nie jest inwazyjny – tym samym jest to najszybszy sposób na odtworzenie zęba. Wszczepiona śruba z gwintem nie wymaga zastosowania dodatkowego łącznika, co eliminuje ryzyko poluzowania się poszczególnych elementów, a dodatkowo nie prowadzi do gromadzenia się bakterii przy łączeniach. Po jej umieszczeniu w zębodole od razu można zamocować element protetyczny. Aby móc wybrać implant jednofazowy, należy spełniać szereg wymagań dotyczących stanu jamy ustnej. Należy mieć też na uwadze to, że w przypadku uszkodzenia zewnętrznej części śruby, w celu jej wymiany niezbędne będzie usunięcie całego implantu.
Implanty dwufazowe są popularniejszą metodą, choć wymagają dwukrotnego wykonania zabiegu chirurgicznego, a cały proces trwa zwykle od trzech do sześciu miesięcy. Pierwszy etap to wszczepienie implantu w kość wyrostka zębodołowego, co trwa przeważnie od 30 minut do dwóch godzin. Następnie umieszcza się śrubę zamykającą i zaszywa tkanki. Wszczep musi zrosnąć się z otaczającymi go tkankami kostnymi, co trwa kilka miesięcy. W tym czasie lekarz na bieżąco kontroluje prawidłowość zachodzących procesów i podejmuje decyzję o gotowości do drugiego zabiegu. W następnym etapie rozcina się dziąsło i wyjmuje śrubę zamykającą, zastępując ją jednocześnie śrubą gojącą. Ma ona za zadanie odpowiednio ukształtować dziąsło pacjenta, co trwa zwykle do dwóch tygodni. Po tym czasie, gdy tkanki miękkie zostaną uformowane, można zamknąć implant przy pomocy korony bądź innej nadbudowy. Metoda ta trwa o wiele dłużej, niż jednofazowa i wymaga dwukrotnej interwencji chirurgicznej, jednak dzięki temu implant ma czas na integrację z kością, dziąsło może zostać odpowiednio uformowane, a w razie wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia łatwiej jest wykonać naprawę.
Rodzaje implantów
Implanty można podzielić ze względu na miejsce umieszczenia implantu oraz materiał, z którego są wykonane. Implanty tytanowe – cylindryczne – są znane od 1965 roku i mogą być stosowane u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Są one zdecydowanie najpopularniejsze i wyjątkowo trwałe. Co więcej, tytanowe implanty są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Implanty cyrkonowe są alternatywą dla tytanowych, często nazywane również ceramicznymi. Ich struktura i kolor przypomina naturalną tkankę budującą zęby. Mają one wysoką zgodność biologiczną i dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Implanty śródskórne, czyli takie, które umieszcza się bezpośrednio w kości szczęki. Pierwszym etapem jest umieszczenie śruby, która ma zastępować korzeń w kości. W tym przypadku czeka się aż proces zrośnięcia implantu z otaczającymi tkankami się zakończy. Następnie mocuje się na implancie koronę protetyczną. Implanty podokostnowe wszczepia się do okostnej, między kością a dziąsłem. Tego typu implanty są wykorzystywane najczęściej jako podpora dla protez i wsparcie dla ruchomych zębów.
Po wyrwaniu zęba – kiedy implant?
Bezwzględnie implant to najlepsza metoda uzupełnienia braku po usunięciu zęba. Po ekstrakcji w jamie ustnej dochodzi do nieodwracalnych zmian, które dają przynoszą poważne konsekwencje. Utrata jakiegokolwiek zęba powoduje zaburzenia homeostazy, czyli zdolności utrzymywania stałych parametrów.
Po utracie zęba, reszta zaczyna się stopniowo przesuwać w kierunku dziury. W konsekwencji może dojść do zmiany pozycji pozostałych zębów, a to może nieść ze sobą wady zgryzu. Dlatego w miarę możliwości bardzo ważne jest, aby w miejsce ubytku wstawić implant. Wszczepienie implantu powinno nastąpić jak najszybciej, czasem nawet tego samego dnia co usunięcie zęba. W miejscu ubytku zębowego dochodzi do stopniowej degradacji i zaniku kości. Jeśli lekarz oceni stan ubytku na odpowiedni to w krótkim czasie po ekstrakcji można wprowadzić wszczep. Czas od 8 do 12 tygodni to najlepszy moment na wszczepienie implantu. Jednak czas po jakim można wszczepiać implanty zależy od wielkości korzenia i ilości kości dokoła. Kiedy jest to ząb jednokorzeniowy wtedy zabieg można planować już po usunięciu zęba. W przypadku trzonowców, czyli zębów wielokorzeniowych należy poczekać nawet kilka miesięcy.
Implantacja od razu po ekstrakcji zęba jest możliwa wyłącznie w przypadkach, gdy:
- wyrostek zębodołowy jest odpowiedniej wielkości oraz jakości, a także nie wymaga uzupełniania materiałem kościozastępczym
- nie występują przeciwwskazania ogólnoustrojowe
- nie występuje potrzeba wykonania zabiegu mającego na celu podniesienie dna zatoki szczękowej.