Od ponad czterdziestu lat implanty zębów są w stanie całkowicie i przez długi czas zastępować zęby. Zastępują jeden lub więcej brakujących zębów lub bezpiecznie utrzymują protezy w jamie ustnej. Implant przejmuje funkcję korzenia zęba i tym samym staje się podstawą protezy. Wreszcie implanty zębowe stają się coraz bardziej popularne dzięki przekonującym wskaźnikom powodzenia leczenia wynoszącym ponad 98%. Mogą być sposobem na przywrócenie lepszej jakości życia, pewności siebie i naturalnych doznań.
Czym jest implant zębów?
To sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu a dokładnie mała śrubka wszczepiana w szczękę lub żuchwę. Implant składa się z tytanu lub cyrkonu, który dobrze się zakorzenia, ponieważ organizm akceptuje go, jako swój własny materiał. Następnie bezboleśnie łączy się z kością, tworząc w ten sposób niezawodną podstawę do długotrwałego i stabilnego zamocowania korony lub mostu.
Kiedy stosujemy implanty zębów w protetyce?
O powodzeniu zabiegu decyduje obecność wskazań i brak przeciwwskazań do implantacji. Na pierwszej wizycie stomatolog bada jamę ustną, zleca dodatkowe badania w celu wykluczenia lub potwierdzenia możliwości implantacji zębów.
Implantacja jest wykonywana gdy brakuje jednego lub więcej zębów. Zwłaszcza, jeśli:
- W widocznym miejscu nie ma zęba
- Brak kilku zębów naraz
- Brak możliwości mocowania protez ruchomych
- Nie ma zębów do żucia, co komplikuje proces jedzenia
- Brak całego rzędu zębów
- Bezzębność
- Alergia lub nadwrażliwość na elementy protezy ruchomej.
Implanty zębów pomagają zachować zdrowe zęby. W porównaniu do konwencjonalnych mostów, sąsiednie zęby nie muszą być szlifowane, aby utrzymać nowe zęby. W ten sposób zachowana zostaje zdrowa substancja zęba, która w przypadku tradycyjnej metody jest uszkodzona. Niezawodne mocowanie tzw. trzecich zębów to kolejna zaleta implantów. Pacjenci nie muszą borykać się z niedogodnościami konwencjonalnych protez, takimi jak bolesność w punktach ucisku i słaba przyczepność. Ponadto podniebienie nie jest już pokryte materiałem na protezy. Ma to nie tylko pozytywny wpływ na mowę, ale także zapewnia, naturalny smak i przyjemność z jedzenia.
Dla kogo odpowiednie są implanty zębów?
Implanty zębowe mogą być stosowane po zakończeniu wzrostu szczęki. Oprócz tego implanty mogą być optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich grup wiekowych. Głównymi warunkami udanej implantacji jest dobry ogólny stan zdrowia, dobra higiena jamy ustnej oraz odpowiednia jakość i objętość kości. Jeśli objętość kości jest niewystarczająca do umieszczenia implantu, istnieją różne sposoby odbudowy kości w celu przygotowania jej do udanego zabiegu.
To, czy implanty są najlepszym rozwiązaniem w każdym indywidualnym przypadku, można ustalić tylko po szczegółowym badaniu i konsultacji ze stomatologiem. Przy spełnieniu wszystkich wymagań medycznych konieczne jest również staranne zaplanowanie leczenia, aby osiągnąć optymalny i długotrwały efekt.
Jakie są powody instalowania implantów zębowych?
Implanty zębowe polecane są do instalacji nie tylko w celu dobrego żucia pokarmów, zachowania dobrej dykcji i pięknego uśmiechu, ale także zapobiegania zniekształceniom profilu twarzy z powodu utraty kości w szczęce. Umieszczenie implantu zębów zapobiega utracie kości poprzez przeniesienie sił obciążenia w dół do kości szczęki podczas procesu żucia. Z kolei kość szczęki reaguje na to obciążenie zwiększając swoją gęstość, a struktura szkieletu twarzy ulega stopniowej odbudowie.
Komu polecane są implanty zębowe?
Implanty zębów są zalecane dla osób, które straciły ząb lub zęby w wyniku wypadku, choroby dziąseł, urazu lub z innego powodu. Najważniejsze jest to, że pacjent ma wystarczającą ilość kości zębowej, aby podtrzymać implant. Są one szczególnie wygodne dla pacjentów, którzy nie mogą już nosić protez ruchomych. Istnieją pewne schorzenia, które wymagają szczególnej uwagi. Niektóre choroby przewlekłe, palenie tytoniu lub nadużywanie alkoholu mogą stanowić przeciwwskazanie do umieszczenia implantów. Dokładniej, możliwość wszczepienia implantów zostaną poznane po dokładnym zbadaniu przez stomatologa.
Dlaczego lepiej nie odkładać instalacji implantu, jeśli nie ma się zęba?
- Ponieważ istnieje wiele negatywnych konsekwencji utraty zębów. Po pierwsze, jeśli jest luka, sąsiednie zęby mogą migrować do pustych przestrzeni. Między zębami pojawiają się dodatkowe szczeliny, co prowadzi do zatrzymywania w nich pokarmu i ewentualnego późniejszego zniszczenia zębów.
- Po drugie, braki w uzębieniu mogą prowadzić do nieodpowiedniej funkcji żucia, co może prowadzić do rozstroju żołądka.
- Po trzecie, zły wygląd i ubytek masy kostnej, zmiany kształtu twarzy na skutek resorpcji kości. Utrata podparcia ust
- Po czwarte, trudności z dykcją, zwłaszcza, jeśli brakuje przednich zębów.
Co zrobić, jeśli nie ma wystarczającej masy kostnej do wszczepienia implantów?
Przy zakładaniu implantów ważne jest posiadanie wymaganej ilości masy kostnej w szczęce. Jeśli jest mniej, istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych sposobów na skorygowanie niedoboru kości. W szczególności wykonuje się wymianę sztucznej kości lub stosuje się metodę podniesienia zatoki w celu umieszczenia implantu.
Dbanie o długotrwałe rezultaty wszczepienia implantów
Podobnie jak zęby naturalne, korony na implantach wymagają regularnych przeglądów stomatologicznych i starannej higieny jamy ustnej. Właściwa pielęgnacja, wraz z dokładnym zaplanowaniem leczenia i prawidłowym umieszczeniem implantu, jest jednym z najważniejszych warunków uzyskania dobrych wyników. Nie należy zwlekać z przywróceniem funkcjonalności uzębienia, ponieważ utrata tylko jednego zęba może spowodować dysfunkcje całego układu zębodołowego.