11 sierpnia, 2021

Implanty zębów, kiedy?

Jedną z najpopularniejszych metod na odbudowę uzębienia jest implant. Implantologia ma swój początek w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Obecnie wciąż jest rozwijającą się dziedziną i oferuje wiele rozwiązań dla pacjentów, którzy borykają się z ubytkami w uzębieniu. Bezzębie może być skutkiem wielu różnych okoliczności. Czasami jest to wynik zaniedbań, które doprowadziły do nadmiernego rozwoju próchnicy. Są jednak sytuacje kiedy utrata zębów jest konsekwencją poważnych chorób. Nie jest to komfortowe w żadnym z przypadków, dlatego niezależnie czy utracony został jeden ząb czy kilka, warto podjąć się zabiegowi. 

Etapy implantacji 

Pierwszym etapem po wykonaniu znieczulenia przez lekarza jest nacięcie dziąsła. Następnie jest ono rozsuwane i nawierca się otwór do, którego stomatolog wprowadza implant. Po wprowadzeniu implantu sprawdza się, czy jego pozycja jest stabilna. Jeśli wszystko jest w porządku, rana zostaje zszyta. Po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej. Drugim etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Nacięta zostaje błona śluzowa położona bezpośrednio nad szczepem i wkręcany jest śruba gojąca, która ma za zadanie przyśpieszyć proces gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po okresie tak zwanej regeneracji – około 14 dni, wykonuje się uzupełnienie protetyczne. Ostatnim etapem jest pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Na podstawie wycisku, w laboratorium wykonywane są dwa elementy – łącznik, czyli filar, na którym jest mocowana korona oraz korona protetyczna. 

Implanty zębów, kiedy?

Podczas gojenia dochodzi do osteointegracji. Jest to proces, w którym następuje bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. Dla implantów w żuchwie trwa to do 3 miesięcy, a dla implantów w szczęce do 6 miesięcy. Wynika to z różnej struktury kości. Tlen, który zawarty jest w tkance kostnej tworzy na powierzchni tytanowego wszczepu warstwę dwutlenku tytanu. Na niej może odkładać się nowa, mineralizująca tkanka kostna, która tworzy właściwe mocowanie implantu. Taka integracja wszczepu z kością jest procesem ciągłym i mają na nią wpływ siły biomechaniczne, powstające w wyniku pracy protezy. 

Implanty zębów, kiedy? 

Bezwzględnie implant to najlepsza metoda uzupełnienia braku po usunięciu zęba. Po ekstrakcji w jamie ustnej dochodzi do nieodwracalnych zmian, które dają przynoszą poważne konsekwencje. Utrata jakiegokolwiek zęba powoduje zaburzenia homeostazy, czyli zdolności utrzymywania stałych parametrów. 

 

Po utracie zęba, reszta zaczyna się stopniowo przesuwać w kierunku dziury. W konsekwencji może dojść do zmiany pozycji pozostałych zębów, a to może nieść ze sobą wady zgryzu. Dlatego w miarę możliwości bardzo ważne jest, aby w miejsce ubytku wstawić implant. Wszczepienie implantu powinno nastąpić jak najszybciej, czasem nawet tego samego dnia co usunięcie zęba. W miejscu ubytku zębowego dochodzi do stopniowej degradacji i zaniku kości. Jeśli lekarz oceni stan ubytku na odpowiedni to w krótkim czasie po ekstrakcji można wprowadzić wszczep. Czas od 8 do 12 tygodni to najlepszy moment na wszczepienie implantu. Jednak czas po jakim można wszczepiać implanty zależy od wielkości korzenia i ilości kości dokoła. Kiedy jest to ząb jednokorzeniowy wtedy zabieg można planować już po usunięciu zęba. W przypadku trzonowców, czyli zębów wielokorzeniowych należy poczekać nawet kilka miesięcy. 

 

Implantacja od razu po ekstrakcji zęba jest możliwa wyłącznie w przypadkach, gdy: 

 

  • wyrostek zębodołowy jest odpowiedniej wielkości oraz jakości, a także nie wymaga uzupełniania materiałem kościozastępczym
  • nie występują przeciwwskazania ogólnoustrojowe 
  • nie występuje potrzeba wykonania zabiegu mającego na celu podniesienie dna zatoki szczękowej. 

 

Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego

Implanty stomatologiczne niosą za sobą wiele korzyści, dlatego też stają się coraz chętniej wybierane przez pacjentów. Niestety istnieją przeciwwskazania do ich zastosowania, a o ostatecznym zakwalifikowaniu danej osoby do tego zabiegu decyduje stomatolog.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, która uniemożliwia diagnostykę rentgenowską oraz farmakoterapię. Kolejnym jest paradontoza, która może prowadzić do braku integracji implantu z kością. Podobnie jest w przypadku niewyrównanej cukrzycy, która może wpłynąć na brak gojenia i powstawanie nadkażeń bakteryjnych. Implantów zębowych nie wolno również stosować u osób, które chorują na nowotwory. Mogą wystąpić także przeciwwskazania miejscowe, występujące w jamie ustnej, które tymczasowo uniemożliwiają wstawienie implantów. Między innymi mogą to być schorzenia, urazy i stany zapalne błon śluzowych. Zabiegowi nie mogą zostać poddane również młode osoby, u których nie został jeszcze ukończony proces wzrostu kości szczęki. Zwykle ma to miejsce do 18. roku życia człowieka, lecz może nastąpić nieco później. Nie bez znaczenia są również indywidualne cechy szczęki pacjenta, jak jej wysokość i szerokość. Jeśli któryś z wymiarów będzie zbyt mały, wówczas może okazać się, że nie ma wystarczająco miejsca na wykonanie korony i zabieg nie może zostać wykonany. 

 

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.