4 sierpnia, 2021

Implanty zębów - jaki wybrać?

Implanty stomatologiczne stosowane są w celu uzupełnienia braków w uzębieniu, które nastąpiły w wyniku utraty jednego bądź kilku zębów. Procedura ta ma na celu nie tylko kwestie estetyczne, lecz i zdrowotne, gdyż powstałe ubytki mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w jamie ustnej, w tym do rozwoju wad zgryzu i ścierania się pozostałych zębów. Utrudniają również zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, sprzyjają rozwojowi próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Nie należy zwlekać z decyzją o wszczepieniu implantu, gdyż zbyt długie odkładanie tego zabiegu może doprowadzić do przesunięcia uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się wszczep. 

Jakie są rodzaje implantów?

Istnieją różne systemy implantologiczne różniące się od siebie wyglądem, konstrukcją implantu, skokiem gwintu i ostrością nacięć na implancie. Sam implant zębowy to śruba, która osadzona w tkance kostnej pełni rolę fundamentu, jak korzeń naturalnego zęba. Na niej umieszczana jest korona protetyczna, którą łączy się z implantem przy pomocy łącznika protetycznego. Każdy z elementów systemu musi być wykonany z mikroskopową dokładnością, z odpowiednich, bardzo wytrzymałych materiałów i z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Decyzja, jaki rodzaj implantów zostanie wykorzystany, należy do pacjenta, jednak ostateczny wybór powinien być uprzednio skonsultowany ze stomatologiem. 

Ze względu na zastosowany materiał możemy wyróżnić implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe, czyli ceramiczne. Pierwszy rodzaj cieszy się dość dużą popularnością, dzięki swojej cenie oraz wysokiej tolerancji przez organizm, cechuje go także bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Srebrny kolor tytanu może być jednak widoczny u osób z odsłoniętymi szyjkami, co może stanowić przeszkodę dla pacjenta.

Implanty ceramiczne, inaczej cyrkonowe, również są wysoce wytrzymałe na uszkodzenia. Co więcej, ich kolor niemal do złudzenia przypomina barwę naturalnej tkanki, przez co trudno je dostrzec gołym okiem. Ich cena jest wyraźnie wyższa od implantów tytanowych, jednak jest to inwestycja na lata, która pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem bez żadnych obaw.

Implanty zębów - jaki wybrać?

Jakie implanty zębowe wybrać? Jakie są metody wszczepu?

Metoda wszczepu implantu zależna jest od tego, czy pacjent zdecyduje się na implant jednofazowy, czyli natychmiastowy, czy może dwufazowy, który wymaga dodatkowych wizyt w przeciągu kilku miesięcy. Każdy z nich ma swoje zalety, przez co wybór może wydawać się skomplikowany.

Implanty jednofazowe ograniczają się do jednej wizyty, a sam zabieg nie jest inwazyjny – tym samym jest to najszybszy sposób na odtworzenie zęba. Wszczepiona śruba z gwintem nie wymaga zastosowania dodatkowego łącznika, co eliminuje ryzyko poluzowania się poszczególnych elementów, a dodatkowo nie prowadzi do gromadzenia się bakterii przy łączeniach. Po jej umieszczeniu w zębodole od razu można zamocować element protetyczny. Aby móc wybrać implant jednofazowy, należy spełniać szereg wymagań dotyczących stanu jamy ustnej. Należy mieć też na uwadze to, że w przypadku uszkodzenia zewnętrznej części śruby, w celu jej wymiany niezbędne będzie usunięcie całego implantu.

Implanty dwufazowe są popularniejszą metodą, choć wymagają dwukrotnego wykonania zabiegu chirurgicznego, a cały proces trwa zwykle od trzech do sześciu miesięcy. Pierwszy etap to wszczepienie implantu w kość wyrostka zębodołowego, co trwa przeważnie od 30 minut do dwóch godzin. Następnie umieszcza się śrubę zamykającą i zaszywa tkanki. Wszczep musi zrosnąć się z otaczającymi go tkankami kostnymi, co trwa kilka miesięcy. W tym czasie lekarz na bieżąco kontroluje prawidłowość zachodzących procesów i podejmuje decyzję o gotowości do drugiego zabiegu. W następnym etapie rozcina się dziąsło i wyjmuje śrubę zamykającą, zastępując ją jednocześnie śrubą gojącą. Ma ona za zadanie odpowiednio ukształtować dziąsło pacjenta, co trwa zwykle do dwóch tygodni. Po tym czasie, gdy tkanki miękkie zostaną uformowane, można zamknąć implant przy pomocy korony bądź innej nadbudowy. Metoda ta trwa o wiele dłużej, niż jednofazowa i wymaga dwukrotnej interwencji chirurgicznej, jednak dzięki temu implant ma czas na integrację z kością, dziąsło może zostać odpowiednio uformowane, a w razie wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia łatwiej jest wykonać naprawę.

Podjęcie decyzji, co do leczenia implantologicznego, rodzajów implantów i metody wszczepiania nie jest proste. Polecane są różne rozwiązania, wszystkie reklamowane przez producentów jako najlepsze i najbardziej niezawodne. Najważniejsza jest jednak praca lekarza, jego doświadczenie i umiejętności. To on odpowiada za powodzenie zabiegu, bez względu na to, jakim systemem implantologicznym się posługuje. Warto więc wybrać najlepszego specjalistę, który rozwieje wszelkie wątpliwości, dokładnie wyjaśni wszystkie różnice pomiędzy poszczególnymi metodami, a także pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru, co do rodzaju implantów. Dobre zaplanowanie i prawidłowe przeprowadzenie zabiegu to klucz do sukcesu w postaci pięknego uśmiechu, który będzie służyć przez długie lata.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.