Implanty stomatologiczne są coraz częściej wybieraną przez pacjentów metodą uzupełniania uzębienia. Jest to bardzo trwałe rozwiązanie, które może posłużyć nawet do końca życia. Aby tak się stało, implant zębowy musi być skrupulatnie dopasowany, aby móc się prawidłowo zrosnąć z kością. Kluczowe jest także odpowiednie, profesjonalne wykonanie całego zabiegu. Wszczep nie będzie jednak trwały, jeśli nie będzie dobrze pielęgnowany. Powinno się o niego dbać co najmniej tak, jak o naturalne zęby. Wyłącznie w ten sposób można zachować właściwości implantu na najwyższym poziomie.
Jak dbać o implanty tuż po wszczepieniu?
Implanty stomatologiczne mają tę przewagę nad naturalnymi zębami, iż nie są one narażone na szkodliwe czynniki, jak jak próchnica czy demineralizacja. Dlaczego więc już od momentu zakończenia zabiegu należy o nie wyjątkowo dbać? Implantacja to zabieg chirurgiczny, podczas którego konieczne jest przecięcie dziąsła. W gojącą się ranę mogą dostawać się szkodliwe dla zdrowia bakterie oraz zbierać się osad, które do momentu całkowitego zagojenia mogą być wyjątkowo niebezpieczne.
Tuż po wszczepieniu implantu nie powinno spożywać się żadnych posiłków ani pić żadnych płynów. Po około dwóch godzinach można napić się chłodnej wody, zaś pierwszy pokarm można przyjąć po około czterech godzinach od zakończenia implantacji. Podczas mycia zębów w ciągu pierwszej doby od zabiegu powinno się unikać miejsca wszczepu, a także nie używać płynów do płukania jamy ustnej. Mycie zębów z implantem powinno odbywać się miękką szczoteczką, przy użyciu produktów o zwiększonej bakteriostatyczności.
Jak dbać o implanty zębów?
Całkowite zrośnięcie się wszczepu z kością przy zachowaniu odpowiedniej higieny może wynosić od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli pielęgnacja nie jest zachowana w takim stopniu, w jakim powinna, wówczas mogą pojawić się stany zapalne, które negatywnie wpłyną na okres wydłużenia się rany. Podczas czyszczenia zębów należy pamiętać także o przestrzeniach międzyzębowych – w okolicy implantu poleca się korzystanie z irygatora, zaś pomiędzy pozostałymi zębami może to być nić dentystyczna.
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna zwłaszcza na samym początku rekonwalescencji. W początkowej fazie najlepiej zupełnie odstawić alkohol i papierosy, spożywać jak najmniej gorących posiłków i napojów, a także wyeliminować korzystanie z solarium i sauny. Niewskazany jest także nadmierny wysiłek fizyczny ani podrażnianie okolic rany palcami ani językiem. Bezwzględnie należy stosować się do poleceń wydawanych przez lekarza na regularnych wizytach kontrolnych.
Jak dbać o implanty zębowe każdego dnia?
Po całkowitym zagojeniu się rany i pełnym zrośnięciu wszczepu z kością, także nie można dopuszczać do nawet najmniejszych zaniechań, jeśli chodzi o prawidłową higienę jamy ustnej. Sama budowa implantu może sprzyjać się gromadzeniu resztek pokarmu w szczelinach, co z kolei prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Ten natomiast może przyczynić się do zapalenia okołoimplantowego, którego skutkiem może być utrata podparcia kostnego i wypadnięcie implantu. Aby zapobiec wszelkim możliwym przykrym konsekwencjom spowodowanym nieprawidłową higieną jamy ustnej, należy przykładać wagę także do dziąseł. Ich pielęgnacja również jest kluczowa – niewłaściwe postępowanie może powodować obniżenie dziąseł i odsłonięcie implantu. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz szczoteczki do zębów używać również irygatora, gdyż nie tylko oczyści wszelkie szczeliny z resztek pokarmowych, ale i pobudzi krążenie krwi w dziąsłach. Dobry wpływ będzie mieć również wymiana szczoteczki do zębów na soniczną, która jest łagodniejsza dla dziąseł. Niezbędne jest także używanie odpowiednich produktów, które zredukują ilość odkładającej się płytki zębowej, a także wspomogą ochronę dziąseł. Zęby powinny być myte przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Dodatkowo warto jest używać każdego wieczoru specjalnego płynu antyseptycznego do płukania jamy ustnej.
Jakie mogą być skutki nieprawidłowej pielęgnacji implantów zębowych?
Prawidłowa pielęgnacja implantów oraz odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla wytrzymałości szczepów oraz zdrowia pozostałych naturalnych zębów. Do negatywnych konsekwencji, które mogą się pojawić w wyniku zaniedbań, można zaliczyć między innymi stan zapalny tkanek, które znajdują się obok implantu, czyli periimplantitis. Może on wpłynąć na problem ze zrośnięciem się z kością, co z kolei może prowadzić do utraty implantu. Stan zapalny może także wpłynąć na obniżenie się linii dziąseł i odsłonięcia powierzchni implantu. Wszystkie nieprawidłowości są ściśle związane z odczuwaniem silnego bólu i dyskomfortu.
Higiena jamy ustnej jest niezbędna każdemu człowiekowi. Należy przykładać do niej szczególną wagę zwłaszcza, gdy posiada się wszczepione implanty zębowe. Prawidłowa pielęgnacja skutecznie wpływa na ich trwałość i wytrzymałość przez wiele lat. Regularne wizyty u stomatologa również są konieczne, aby móc jak najszybciej reagować, gdy zacznie się dziać coś niepożądanego.