Implanty stomatologiczne to najlepsza i najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu. Mogą służyć zarówno do odbudowy pojedynczego zęba, jak i do rekonstrukcji całej szczęki. Ich niezwykła trwałość i dobrze tolerowane materiały sprawiają, iż mogą być one stosowane u większości pacjentów bez żadnych skutków ubocznych. Jest to metoda znacznie droższa od rozwiązań typu proteza, jednak ma ona tę zaletę, iż raz wszczepiony implant może służyć już do końca życia, czego nie możemy oczekiwać od pozostałych rozwiązań.
Jak zbudowane są implanty zębowe?
Implant swoim wyglądem przypomina zwyczajną śrubkę. Całościowo składa się on z trzech części – filaru, łącznika oraz korony. Ostatni z elementów łączy implant z koroną implantologiczną poprzez przykręcenie go do umieszczonego wcześniej wszczepu. Łączniki mogą być zarówno proste, jak i kątowe – ich zadaniem jest korekta odchylenia implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie.
Implanty mogą być wykonane z implanty lub cyrkonu. Można nazwać je alternatywnymi korzeniami naturalnych zębów. Korona protetyczna to zaś sztuczny ząb, umieszczany na implancie. Ten element może być cyrkonowy, ceramiczny, akrylowy lub metalowy, licowany porcelaną.
Rodzaje implantów stomatologicznych
Istnieją różne rodzaje implantów, które możemy podzielić na przykład ze względu na materiał wykonania lub na miejsce umieszczenia. Najpopularniejsze są implanty tytanowe, które są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. To rozwiązanie jest relatywnie tanie, jednak srebrny kolor może być widoczny u osób, które cierpią na obniżanie się dziąseł.
Implanty cyrkonowe również są wyjątkowo wytrzymałe i wysoce tolerowane przez ludzki organizm. Swoim wyglądem przypominają naturalne zęby, dzięki czemu są niezauważalne przez osoby trzecie. Ich cena jest jednak wyższa od implantów tytanowych. Zabieg z wykorzystaniem tego typu implantów może przebiegać w czasie jednej lub dwóch faz.
Istnieje również wszczep śródkostny, czyli implant wszczepiany chirurgicznie do kości szczęki. W tym przypadku konieczne jest wykonanie dwóch zabiegów, aby móc przymocować łącznik do implantu. Tego typu wszczepy zbudowane są z ramki metalowej, która mocowana jest do kości szczęki, pod tkanką dziąsła. W przypadku wszczepów śródskórnych, do łączników jest przytwierdzana korona stomatologiczna.
Jak wygląda wszczepienie implantu?
Decyzja o wszczepieniu implantu powinna być skonsultowana z lekarzem stomatologiem. Przeprowadzi on niezbędne badania i pomoże w wyborze najlepszego systemu implantologicznego. Należy pamiętać o tym, że na możliwość wykonania implantacji ma wpływ ogólny stan zdrowia pacjenta, w tym przede wszystkim stan higieny jamy ustnej.
Pierwszym etapem wszczepiania implantu jest wykonanie znieczulenia i wykonanie nacięcia dziąsła. Rozsuwa się je, a w powstałym otworze wykonywany jest otwór, w którym umieszczony zostanie implant. Musi on być stabilny i prawidłowo osadzony – wówczas można zaszyć dziąsło. Na tym etapie wszczep nie jest widoczny, a do kolejnej fazy można przejść wtedy, gdy implant zrośnie się z kością. Wówczas następuje odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej, która ma za zadanie przyśpieszyć proces gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po tym etapie należy odczekać około dwóch tygodni, aby móc wykonać uzupełnienie protetyczne. Następnie lekarz może pobrać wycisk i zamontować sztuczny ząb. Na podstawie wycisku powstaje łącznik oraz korona protetyczna.
Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantu?
Implanty stomatologiczne to najlepsza jak do tej pory metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Niestety, istnieją liczne przeciwwskazania do jej stosowania, dlatego też niezbędna jest konsultacja u specjalisty przed podjęciem ostatecznej decyzji. Może on zalecić również wykonanie niezbędnych badań, które potwierdzą postawioną diagnozę.
Jednym z przeciwwskazań do implantacji jest ciąża. Podczas jej przebiegu nie powinno się wykonywać zdjęć rentgenowskich ani stosować farmakoterapii, ze względu na zdrowie płodu. Następnym jest paradontoza – ma to związek z możliwym pojawieniem się brakiem integracji implantu z kością. Niewyrównana cukrzyca także może negatywnie wpłynąć na problemy z gojeniem się rany, a co za tym idzie – z powstawaniem nadkażeń bakteryjnych. Nowotwory to kolejne z przeciwwskazań do wszczepienia implantów zębowych.
Bardzo istotne jest zdrowie i aktualny stan jamy ustnej – schorzenia, urazy i stany zapalne błon śluzowych to przeciwwskazania miejscowe, które tymczasowo uniemożliwiają wstawienie implantów. Młode osoby, zwykle do 18. roku życia nie mogą poddać się zabiegowi implantacji ze względu na niezakończony proces wzrostu ich kości szczęki. Ważne są również indywidualne cechy szczęki pacjenta, jak jej wysokość i szerokość. Zarówno implant, jak i korona zębowa potrzebują określonej ilości miejsca w jamie ustnej. W przypadku, gdy lekarz oceni, iż za mało jest przestrzeni u pacjenta w danym miejscu, może odmówić wykonania zabiegu.