29 września, 2021

Implant zęba - czy bezpieczny?

Utrata zęba może być wynikiem różnych okoliczności, w tym choroby lub braku odpowiedniej higieny, przypadkowego urazu lub dziedzicznego usposobienia. Sytuacja, w której tracimy zęby, zawsze wiąże się z dyskomfortem. Implantacja stomatologiczna to nowoczesny i bezpieczny zabieg stomatologiczny, który pozwala na całkowite przywrócenie kształtu, wyglądu i funkcji utraconych tkanek zęba. Żywotność implantów zębów mierzy się w dziesiątkach lat. Dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej i regularnych wizytach u dentysty implanty mogą nie wymagać wymiany przez całe życie.

Jakie powinny być bezpieczne implanty?

Wielu pacjentów przychodząc na konsultację do dentysty zadaje pytanie – implant zęba czy bezpieczny jest dla zdrowia i jakie są przeciwwskazania? Aby osiągnąć pozytywne wyniki, wszystkie manipulacje muszą być wykonywane przez specjalnie przeszkolonego implantologa. Równie ważne jest stosowanie wysokiej jakości i funkcjonalnych implantów renomowanego producenta. Ugruntowane na rynku firmy udzielają dożywotniej gwarancji na swoje produkty.

Większość implantów zębów jest wykonana ze stopów tytanu i cyrkonu. Najbardziej fizjologiczne i bezpieczne są wyroby stożkowe, które na swojej powierzchni posiadają gwint (typ śrubowy), co przyczynia się do lepszego umocowania wyrobu w tkance kostnej szczęki. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo odrzucenia, przyspieszy proces osteointegracji i zapewni gwarantowane wszczepienie implantu kilka miesięcy po zabiegu.

Bezpieczeństwo implantów tytanowych

Zwykle implanty są wykonane z tytanu, materiał ten został nazwany na cześć starożytnych greckich bóstw ze względu na jego niesamowitą wytrzymałość. Ze względu na swoją lekkość i trwałość metal ten jest używany w najbardziej obciążonych jednostkach i mechanizmach, służy do wykonywania najtrwalszej broni i narzędzi.

Po odkryciu kolejnej właściwości, biokompatybilności z tkankami ludzkimi, tytan zaczął być wykorzystany do wykonania różnych protez dla ludzi, w tym implantów zębowych. Implanty, jak każdy wyrób medyczny, przechodzą rygorystyczne testy przed dopuszczeniem do wbudowania w żywą tkankę ludzką oraz posiadają świadectwa rejestracji i certyfikaty zgodności wyrobu medycznego, a wszelkie podejrzenia o szkodliwość implantów są na ogół bezpodstawne.

Bezpieczeństwo implantów z cyrkonu

Cyrkon to bardzo popularny materiał w stomatologii, wystarczy wspomnieć o koronach z dwutlenku cyrkonu. Implanty cyrkonowe są produkowane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Szkielet implantu modelowany jest za pomocą skanera i specjalnego oprogramowania, po czym dane są ładowane na specjalną frezarkę, która wycina szkielet implantu z bloku cyrkonu. Ponadto rama pokryta jest specjalną bioaktywną powłoką. Implanty cyrkonowe są białe i maksymalnie dopasowują się do koloru naturalnego szkliwa. Ze względu na właściwości materiału i cechy konstrukcyjne implanty cyrkonowe mogą być stosowane w większości przypadków.

Dlaczego implantacja zębów może być niebezpieczna?

Implantacja zębów jest niebezpieczna tylko wtedy, gdy jest wykonywana u pacjenta, który ma przeciwwskazania. Jeżeli na podstawie badania implantolog stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do implantacji (lub można je wyeliminować), zabieg ten będzie całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka. Jeżeli podczas konsultacji pacjent ujawni schorzenia, specjalista na tej podstawie będzie mógł zaakceptować go przeprowadzenia zabiegu lub wyjaśni, dlaczego w jego przypadku implantacja jest niemożliwa.

Wskazania do instalacji implantów zębowych

Implanty zębowe są najlepszym rozwiązaniem w przypadku utraty jednego lub więcej zębów, a także w przypadku bezzębności.

Implanty zębowe są wskazane:

  • W przypadku utraty zębów z powodu zmian próchnicowych lub urazów
  • U osób z niewykształconymi zawiązkami zębów
  • Gdy pacjent ze znaczną liczbą braków zębowych a nie chce mieć protezy ruchomej.

Należy pamiętać, że implantacja zębów to zabieg chirurgiczny, który ma przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do implantacji zębów:

  • Ciąża i laktacja
  • Choroby krwi, zaburzenia czynności krwiotwórczych (np. białaczka, niedokrwistość hemolityczna)
  • Przewlekłe choroby (choroby błony śluzowej jamy ustnej, cukrzyca z insulinozależnością, choroba reumatyczna, gruźlica).
  • Zaburzenia układu hormonalnego (ciężkie postacie nadczynności i niedoczynności tarczycy i przytarczyc, schorzenia nadnerczy, przysadki mózgowej)
  • Poważne zaburzenia układu odpornościowego (ciężkie infekcje, toczeń rumieniowaty, hipoplazja grasicy i przytarczyc, zapalenie wielomięśniowe)
  • Schorzenia układu kostnego, stwarzające przeszkody nie do pokonania w prawidłowej regeneracji tkanki kostnej (osteopatia wrodzona, osteoporoza, dysplazja, martwica kości)
  • Ciężkie formy chorób układu sercowo-naczyniowego
  • Schorzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego (psychozy, nerwice, narkomania, alkoholizm, schizofrenia, demencja, paranoja)
  • Układowe choroby tkanki łącznej z objawami w okolicy szczękowo-twarzowej
  • AIDS i choroby przenoszone drogą płciową
  • Nowotwory złośliwe
  • Nietolerancja metali.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.