3 sierpnia, 2021

Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Piękne, zdrowe i białe zęby to element wyglądu, którym każdy chciałby się móc pochwalić. Niestety, na skutek ich ciągłego używania i niewystarczającej higieny jamy ustnej większość osób ma problem z estetyką i dobrą kondycją zębów. Nierzadkim widokiem są mniejsze lub większe braki w uzębieniu, które powstają na skutek urazów mechanicznych, nadmiernej próchnicy czy paradontozy. Tego rodzaju defekty nie są jednak wyłącznie problemem estetycznym – wiążą się z powstaniem zaburzeń funkcji zgryzu i innych problemów zdrowotnych. Warto więc przywiązywać wyjątkową wagę do dbania o zęby i nie odkładać ich naprawy na później. Jeśli już jednak dojdzie do powstania ubytku, wówczas warto zdecydować się na najlepszą metodę odbudowy uzębienia, jaką są implanty stomatologiczne.

Czym są implanty zębowe? 

Implanty zębowe to wykonane ze specjalnych tworzyw śruby, które mają za zadanie imitować naturalny korzeń zęba. Organizm ludzki bardzo dobrze je toleruje, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Nie ulegają zniszczeniu dzięki swojej wysokiej wytrzymałości i trwałości. Na wszczep zakłada się specjalne korony zębowe lub mosty, które do złudzenia przypominają naturalne zęby, dzięki czemu nikt nie musi wiedzieć o ich istnieniu. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której implant nie zrasta się z kością, co byłoby prawdopodobnie przesłanką do jego usunięcia. Jedyne elementy, które mogą ulec awarii, to korony. Można je jednak zupełnie bezinwazyjnie ściągnąć i zastąpić nowymi. Przeciwwskazania do zabiegów implantacyjnych to przede wszystkim nieustabilizowana cukrzyca, różnego rodzaju choroby metaboliczne kości czy procesy nowotworowe w obrębie jamy ustnej.

Sama implantacja jest bezbolesna i bardzo szybka. Pacjent może wybrać pomiędzy implantami jednofazowymi, a dwufazowymi. Od tego wyboru zależy czas oczekiwania na nowe zęby. Najważniejsze jest to, żeby po wszczepieniu implantów ściśle przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, o których poinformuje lekarz. Odpowiednio i profesjonalnie wprowadzony implant nie wymaga wymieniania. Regularne wizyty kontrolne, dbanie o zęby i przestrzeń pomiędzy nimi i monitorowanie stanu zębów przy pomocy zdjęć radiologicznych to niezbędne elementy do tego, aby implant pozostał w doskonałym stanie przez 15, 20 czy 25 lat, a nawet do końca życia.

Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia między innymi dlatego, iż zastępują naturalny korzeń zęba, zamiast być jedynie protezą korony zębowej. Wykorzystywane materiały, z których robi się śruby – tytan i cyrkon, są wyjątkowo wytrzymałe na obciążenia i uszkodzenia. Co więcej, są w pełni biozgodne z tkankami organizmu, przez co traktuje on je jak jeden ze swoich naturalnych elementów. To wpływa na zachowanie odpowiedniej stabilności kości i zapobiega jej zanikowi. Wszczep umieszcza się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie znajdował się naturalny ząb. Dzięki zachowaniu stabilności, pacjent w pełni wygody korzysta ze swojego nowego zęba podczas gryzienia czy mówienia, nie odczuwając przy tym żadnego dyskomfortu. 

Najważniejsze jest jednak to, iż implanty zapobiegają powstawaniu zaburzeń zgryzu i przemieszczaniu się sąsiadujących ze sobą zębów. Przy ich pomocy przywracana jest pełna sprawność układu stomatognatycznego, czyli także stawów skroniowo – żuchwowych. Nie dochodzi do przyspieszonego zaniku kości, co może się wydarzyć w przypadku pozostawienia ubytków bez uzupełnienia. Zapobiegają też zapadaniu się twarzy, co często ma miejsce w wyniku utraty naturalnych zębów.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne w dużym zakresie zastąpiły starsze metody odtwarzania braków zębowych. Pozwalają na odbudowę pojedynczego zęba, kilku, a nawet wszystkich zębów. Dzięki nim pacjenci nie muszą już nosić sztucznych protez zębowych ani poddawać się szlifowaniu zdrowych zębów, które ograniczały lukę po utraconym zębie, w celu założenia mostu. Te sposoby, choć uzupełniały ubytki, nie są w pełni komfortowe dla pacjenta w codziennym życiu. Nie zapewniają też takiej wytrzymałości i wygody podczas jedzenia czy mówienia.

Implanty zębowe są w pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Odtwarzają fizjologiczne warunki przenoszenia sił podczas przeżuwania pokarmów, dzięki czemu pobudzają tkanki kostne. Stanowią również dobre podparcie dla tkanek policzków i warg. Odtwarzają naturalne warunki dla kontaktów języka z łukami zębowymi, nie zaburzając przy tym funkcji mowy i artykulacji, co jest częstym problemem u pacjentów z protezami. Używane do ich wytworzenia nowoczesne technologie i materiały pozwalają na odtworzenie pięknego i pełnego uśmiechu. Jest to nie tylko sposób na poprawę wyglądu, ale i na bardzo pozytywny wpływ na ogólne zdrowie pacjenta. Dzięki swojej wysokiej jakości i wyjątkowej trwałości mogą służyć przez wiele lat w świetnym stanie, a przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej mogą spełniać swoją rolę nawet do końca życia pacjenta.

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.