2 czerwca, 2022

Aparat ortodontyczny a braki w uzębieniu

Aparat ortodontyczny a braki w uzębieniu. Wybierając się na wizytę do lekarza ortodonty spora liczba pacjentów jest zaniepokojona brakiem pewnych zębów. W związku z czym boją się, iż specjalista odmówi zrobienia ortodontycznego aparatu. Niesłusznie, gdyż tego typu ubytki nie są przeszkodą w zakresie noszenia aparatu. Pierwszym krokiem, jaki zostanie podjęty przez ortodontę będzie noszenie wymienionego narzędzia przez wybrany czas. Jest to konieczne celem uzyskania korekcji zgryzu oraz osiągnięcia wyprostowanych zębów. Tego typu leczenie może potrwać nawet do dwóch lat. Ale kiedy rezultat będzie już uzyskany, można rozpocząć działania protetyczne. Najlepszym rozwiązaniem będą zębowe implanty, stomatolog może także zaproponować mosty na implantach. Taka kolejność procedury jest korzystna, gdyż zakładając protezę na krzywe zęby, żucie mogłoby przyczyniać się do ich uszkodzenia. Nie da się stwierdzić, czy w przypadku braków w uzębieniu każdy z pacjentów będzie przechodzić taki sam typ ortodontycznego leczenia. Każdy z przypadków jest zupełnie inny.

Noszenie aparatu ortodontycznego przy brakach w uzębieniu – wskazania

Zdarzają się sytuacje, iż stomatolodzy zalecają leczenie u ortodonty osobom, które zmuszone były do usunięcia zęba i później postanowiły go jednak wstawić. Taka niezaplanowana kuracja okazuje się być konieczna w wypadku przemieszczenia się sąsiadujących ze sobą zębów w miejsce brakujących i pojawia się ich przechylenie. Jeżeli doszło do utraty jakiegoś zęba parę lat wcześniej, pojawia się zagrożenie, iż przed założeniem implantu, trzeba będzie wybrać się do ortodonty. Stomatolog w czasie planowania działań protetycznych stwierdzić może stwierdzić taką właśnie konieczność i wraz z ortodontą ustalić ilość miejsca konieczną pod wstawienie implantu.

A co z lukami po brakujących zębach?

Nierzadko pojawia się pytanie, czy w czasie ortodontycznego leczenia możliwe jest zamknięcie luk po brakujących zębach. Specjalista po postawieniu odpowiedniej diagnozy dokładnie oceni stan naszego zgryzu. I tak, w wypadku tyłozgryzu lekarz nie podejmie się zamknięcia luk w wypadku dolnego łuku. Z jakich względów? Taka stomatologiczna procedura przyczyniłaby się do zwiększenia wady. Tak samo wygląda to w wypadku przodozgryzu, w takiej sytuacji ortodonta nie zamknie także luki w łuku górnym.

Poza tym, gdyby tego rodzaju domknięcie przerwy za pomocą aparatu ortodontycznego nie spowodowało negatywnych efektów, nie jest wiadome, czy z technicznego punktu widzenia, dałoby się taką procedurę przeprowadzić. Taka sytuacja miałaby miejsce przykładowo w przypadku braku szóstki i pacjent chciałby, żeby siódemkę przesunąć w przód w lukę po brakującym trzonowym zębie. Wówczas nie jest konieczne wstawianie zębowego implantu. Czy będzie to w ogóle możliwe? Jeśli pacjent nie posiada zęba od wielu lat i zanikły już kości, to będzie to stanowiło sporą przeszkodę do tego typu przesunięć.

Czy posiadając implanty zębowe można podjąć leczenie ortodontyczne?

Według ortodontów, jest to możliwe. Pacjent musi zostać poddany leczeniu ortodontycznemu, po którym to specjalista podda ocenie, czy w danej sytuacji będzie to w ogóle zasadne. Z pewnością ortodonta poinformuje swojego pacjenta, iż implant zębowy nie będzie się przesuwał w kości w czasie noszenia ortodontycznego aparatu. Zdarzyć się może, iż lekarz chce przesuwać inne zęby celem zakotwiczenia implantów. Niemniej jednak, może to być dużą przeszkodą.

Zatem, od czego należy zacząć – od implantów czy od aparatu ortodontycznego?

Od poddania się diagnostyce. Najpierw stomatolog musi zasięgnąć wiedzy odnośnie tego, jaka będzie wymagana objętość leczenia, a później od niego zacząć. Przykładowo, jeżeli konieczne jest odbudowanie 1-3 zębów, ortodonta rozpocznie proces od założenia aparatu. Z jakiego powodu? Musi stworzyć miejsca na implanty, żeby zapewnić maksymalną możliwą równoległość korzeni w taki sposób, żeby później bardzo dokładnie, w odpowiedniej osi, je umieścić. Jeżeli u pacjenta brakuje wielu zębów tylnych, konieczne będzie wsparcie dla właściwego położenia aparatu. Bez podparcia dla tylnego uzębienia, będzie się ono zapadało. W takiej sytuacji zakłada się implanty, na których mocuje się korony tymczasowe i tym samym powstaje właściwa wysokość uzębienia. A później ortodonta rozpoczyna pracę nad ortodontycznym aparatem.

Czy możliwe jest usunięcie zębów i wszczepienie implantów, jeżeli na zębach jest już aparat ortodontyczny? 

W razie czego tak. Nierzadko zostawiane jest uzębienie, które należy usunąć, w roli podparcia, żeby utrzymywać wysokość zgryzu, zapewniać efektywne żucie i uwolnić pacjenta od odczuwanego dyskomfortu. W takim przypadku implanty zakłada się na ortodontyczny aparat podczas leczenia, żeby z końcem korekcji, kiedy zgryz jest już właściwy, możliwe było przymocowanie protez na implantach. Nie istnieją przeciwwskazania w tymże zakresie. Nie istnieje konieczność korekcji zgryzu na dwóch szczękach przed zakładaniem implantów, w niektórych sytuacjach możliwe jest założenie aparatu na 3-4 zęby, a później odbudowa uzębienia przy pomocy implantów w wersji mini.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.