9 października, 2021

Pole magnetyczne a metalowe implanty

Czy można korzystać z zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego mając metalowe implanty? Oto odpowiedź. Magnetoterapia to miejscowa ekspozycja na pulsujące pole magnetyczne o niskim natężeniu i częstotliwości. Efekt terapii magnetycznej: przeciwzapalny, znieczulający, immunomodulujący, zmniejszający przekrwienie, naprawczy, relaksujący. Magnetoterapia niskoczęstotliwościowa to nieinwazyjna technologia terapeutyczna, która dzięki działaniu pola magnetycznego niskiej częstotliwości skutecznie przywraca ukrwienie i regenerację uszkodzonych tkanek. Przeciwwskazaniem do zabiegu są metalowe implanty ( wykonane ferromagnetyków np. z żelaza), ale z wykluczeniem implantów zębowych, ponieważ te wykonane są z tytanu, czyli metalu niemagnetycznego. Ważne! Jeżeli tytan znajdzie się w polu magnetycznym nie będzie stanowił zagrożenia dla człowieka. Dlaczego? Ponieważ pole magnetyczne nie oddziałuje na tytan.

Pole magnetyczne a metalowe implanty

W stomatologii wykorzystywane jest efektywne oddziaływanie promieniowania laserowego i stałego pola magnetycznego na uszkodzone tkanki. Szczególnie terapia laserowo-magnetyczna pomaga w profilaktyce pourazowego zapalenia kości i szpiku, a także przy złamaniach żuchwy. Szczególnie szeroko stosowana jest terapia oparta na zmiennym i stałym polu magnetycznym. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i regenerująco, a także zmniejsza niedotlenienie tkanek. Fizjoterapia w stomatologii pozwala skrócić okres pooperacyjny i uczynić go jak najbardziej bezbolesnym. Przy jakich schorzeniach wykorzystywana jest magnetoterapia?

  • Zapalenie ozębnej
  • Zapalenie okostnej
  • Zapalenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy można wykonać rezonans magnetyczny posiadając metalowe implanty?

Istnieją różne sytuacje, w których konieczne może być wykonanie rezonansu magnetycznego. Jest to możliwe po założeniu aparatu ortodontycznego lub po wszczepieniu implantów zębowych. Powstaje naturalne pytanie: czy po założeniu metalowej protezy można wykonać badanie MRI?

Mity na temat wpływu MRI na implanty dentystyczne

Do najczęstszych mitów należą:

  • Nie wykonuj tomografii, jeśli w ciele znajdują się metalowe części.
  • Istnieje możliwość przemieszczenia implantów, w wyniku, czego dochodzi do uszkodzenia tkanki miękkiej.
  • Metal jest podgrzewany przez MRI.

Już ze szkoły wiadomo, że wszystkie metale dzielą się na diamagnetyki, ferromagnetyki i paramagnesy. Wszystkie trzy typy mogą oddziaływać z polem magnetycznym, ale ferromagnetyki robią to szczególnie silnie. Pod wpływem pola magnetycznego wytworzonego przez skaner rezonansu magnetycznego nagrzewają się i mogą się poruszać. Dlatego ważna jest znajomość materiału, z którego wykonane są wkłady implantów. Nowoczesne materiały używane do wszczepiania implantów zębowych są w większości wykonane z tytanu będącego metalem niemagnetycznym, dlatego można bezpiecznie poddać się rezonansowi magnetycznemu. Podczas rezonansu magnetycznego generowane jest pole magnetyczne, które może przemieszczać tylko elementy nieruchome. Należą do nich klipsy chirurgiczne, które mocują tkankę miękką. Podczas zakładania protez implant jest mocno osadzony w tkance kostnej zębodołu, dzięki czemu nie może się przemieszczać.

Podsumowanie

Jak się okazało implanty zębowe nie stanowią zagrożenia i nie są przeciwwskazaniem do wykonania MRI ani też zabiegu fizjoterapeutycznego z wykorzystaniem pola magnetycznego. Implant zębowy wykonany jest z tytanu, czyli metalu nieprzewodzącego prądu elektrycznego ( nie wykazuje własności ferromagnetycznej) i nie stanowi żadnego zagrożenia. Dlatego osoby posiadające wszczepione sztuczne korzenie z tytanu mogą poddawać się zabiegom i badaniom z polem magnetycznym. Jedynie osoby posiadające protezy zastawkowe serca lub implanty ferromagnetyczne (ulegających namagnesowaniu np. śruby ortopedyczne) mają przeciwwskazania, ponieważ takie implanty mogą obniżyć wiarygodność uzyskanego obrazu.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.