2 listopada, 2022

Najlepsze rozwiązanie na ubytki w uzębieniu

Najlepsze rozwiązanie na ubytki w uzębieniu. Utrata nawet jednego zęba wymaga pilnej wizyty u stomatologa, który zaproponuje odpowiednią metodę uzupełnienia uzębienia. Protetyka jest jednym ze sposobów na zrobienie tego. Chociaż implanty zębów są preferowanym sposobem wypełnienia luki, protezy mają pewne zalety. Brak jednego lub więcej zębów powoduje znaczne niedogodności w życiu każdej osoby. Ale poza estetyczną stroną problemu, może to prowadzić do niewspółosiowości zębów, wad zgryzu. 

Najlepsze rozwiązanie na ubytki w uzębieniu

Gabinet dentystyczny oferuje wszelkiego rodzaju profesjonalną protetykę dentystyczną w celu przywrócenia estetyki i funkcjonalności uzębienia. Istnieje kilka rodzajów takich defektów: utrata zębów, urazy, odpryski, zniszczenia na skutek próchnicy, nieregularny kształt. Dla każdego pacjenta stomatolog starannie dobiera najlepszą opcję protetyczną. W tym celu przeprowadzana jest diagnostyka np. tomografia komputerowa oraz brane są pod uwagę cechy zębów. Ponadto stosowane jest wykorzystanie komputera do projektowania i wytwarzania uzupełnień protetycznych.

Rodzaje protetyki na ubytki w uzębieniu

Do chwili obecnej istnieje kilka metod, które pomagają przywrócić człowiekowi pełną funkcjonalność zębów i estetykę uśmiechu. Stomatolog pomoże wybrać najlepszą opcję protetyki i uzupełnić ubytki w uzębieniu. Na konsultacji opowie o protetyce, która jest odpowiednia dla Twojego przypadku, ujawni wszystkie pozytywne i negatywne aspekty danej metody. Na podstawie wyników diagnostyki po konsultacji, stomatolog zaproponuje zdejmowaną lub nieusuwalną konstrukcję.

Podstawowym zadaniem implantów zębów jest niwelowanie ubytków, ale pomagają one również w innych procedurach stomatologicznych. Ze względu na swoją wytrzymałość implanty zębów mogą być używane do podtrzymywania ruchomych protez i zapewniają bezpieczniejsze i wygodniejsze dopasowanie. Dodatkowo w zabiegach ortodontycznych mini implanty dentystyczne mogą pełnić funkcję tymczasowego urządzenia stabilizującego, pomagając przesunąć zęby do pożądanej pozycji.

Protetyka na implantach

Ten rodzaj protetyki jest najbardziej skuteczny i powszechny. Aby zamontować protezę na implancie, nie trzeba szlifować sąsiednich zębów. W przypadku braku jednego zęba najczęściej stosuje się korony na implantach. W przypadku braku kilku zębów – mosty. Implant zębów przymocowany do kości szczęki jest najbardziej zbliżony do naśladowania naturalnego zęba, ponieważ stoi samodzielnie, nie naruszając sąsiednich zębów i ma dużą stabilność.

Implantacja jest wskazana w następujących przypadkach:

  • Brak jednego lub rzędu zębów.
  • Całkowity brak uzębienia.
  • W przypadkach nieprawidłowego ustawienia zębów w szczęce.

Protetyka zdejmowana zębów to montaż protez płytowych lub zatrzaskowych, które pacjent może w każdej chwili samodzielnie zdejmować i zakładać. Protezy różnią się materiałem (nylon, akryl) oraz sposobem mocowania do szczęki. Stała protetyka stomatologiczna polega na odbudowie częściowo zniszczonego zęba. Lekarz dobiera protezy w zależności od stopnia próchnicy. Na przykład drobne uszkodzenia w obszarze uśmiechu są najczęściej usuwane za pomocą licówek, cienkich nakładek ceramicznych lub kompozytowych. Jeśli ząb jest zniszczony w 1/3 z powodu próchnicy, odbudowuje się go wkładami z tlenku cyrkonu, ceramiki lub metalu. W przypadku poważnego uszkodzenia zęba i zniszczenia o 2/3, na pozostałą część zakłada się koronę metalowo-ceramiczną, ceramiczną lub metalową.

Uzupełnienia protetyczne na ubytki w uzębieniu

W gabinecie dentystycznym wykonywane są różne typy uzupełnienia protetyczne umożliwiające pozbycie się ubytków w uzębieniu. Mogą być one oparte zarówno na zębach naturalnych oraz na implantach zębów.

Najlepsze rozwiązanie na ubytki w uzębieniu to:

  • Korony i mosty ceramiczne w technologii komputerowej CAD-CAM na podbudowach ze stopów bezniklowych, złota, tlenku cyrkonu.
  • Licówki porcelanowe.
  • Protezy na: zatrzaskach, koronach teleskopowych, belach, zasuwach.
  • Wkłady i nakłady ceramiczne.

Najlepsze rozwiązanie na ubytki w uzębieniu – implanty zębów

Implanty zębów są świetną alternatywą dla utraconego zęba. Implant to najczęściej umieszczony wewnątrz tytanowy (lub cyrkonowy) element, który służy jako korzeń zęba i stanowi podporę dla odbudowy protetycznej. Zabieg implantacji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Około miesiąc po zabiegu zaleca się wykonanie badania sprawdzającego stopień osteointegracji (trwałe połączenie implantu z kością). Kolejnym krokiem jest otwarcie implantu, które wykonuje się po pełnej integracji implantu z kością. Jest to minimalnie inwazyjny zabieg stomatologiczny. Stomatolog wykonuje małe nacięcie w dziąśle nad implantem, usuwa w nim śrubę zamykającą i umieszcza większą śrubę gojącą. W zależności od wskazań następuje to po 3-6 miesiącach.

Zadaniem śruby gojącej jest uformowanie dziąsła do przyszłej pracy protetycznej, którą można rozpocząć 2 tygodnie po otwarciu implantu. Gabinet dentystyczny działa na kilku systemach implantologicznych. Indywidualnie dobierany jest najbardziej odpowiedni system, w zależności od stanu kości i potrzeb pacjenta. Jednym z celów implantów zębów jest ich trwałość. To solidna podstawa dla protez i sztucznych zębów, a także ich maksymalne podobieństwo do zębów naturalnych. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.