1 grudnia, 2022

Licówki na zęby - co to jest?

Licówki na zęby – co to jest? Licówki to specjalne cienkie nakładki, które są mocowane do przedniej części zębów. Z ich pomocą można skorygować kształt, ukryć niechciane pęknięcia w szkliwie zębów, skorygować nierówności, a także nadać biały kolor. Procedura instalacji jest całkowicie bezbolesna i praktycznie nie ma przeciwwskazań, więc jest odpowiednia dla każdego. Ale przed zainstalowaniem licówek w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym – Doboszimplanty musisz przejść kompleksowe badanie stomatologiczne. Jeżeli wymagana jest niewielka korekta stomatolog zastosuje metodę nieinwazyjną, czyli licówki bez szlifowania zębów.

Licówki na zęby co to jest?

Są to specjalne nakładki na zęby, które pozwalają pozbyć się widocznych defektów. Wykonane są z materiałów ceramicznych, dwutlenku cyrkonu i materiałów kompozytowych. W naszym gabinecie stomatologicznym wykonujemy licówki porcelanowe bez szlifowania, które są idealną opcją korekty uśmiechu. Czym są takie licówki na zęby? To cienkie płatki porcelany (grubość 0,2- 0,3 mm) przyklejane na zęby dla wzmocnienia, skorygowania kształtu oraz barwy zębów. Nie mogą być jednak wykorzystane do bardzo przebarwionych zębów lub przy znacznej zmianie ich kształtu.

Jakie są wskazania do instalacji licówek na zęby?

Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, przed wykonaniem licówek należy wziąć pod uwagę wskazania.

Główne wskazania do instalacji licówek na zęby to:

  • Nieregularny kształt zębów.
  • Pęknięte szkliwo zębów.
  • Wyszczerbione zęby.
  • Ścieranie zębów.

Kolor dobierany jest z uwzględnieniem naturalnego koloru szkliwa posiadanych zębów. Niektórzy ludzie mają ciemniejszą emalię, a inni jaśniejszą. Dlatego wybór koloru dobierany jest z uwzględnieniem tego czynnika. Wybielacz jest niedopuszczalny, dlatego kolor należy dobrać jak najdokładniej w momencie montażu materiału. Ale jeśli pacjent po pewnym czasie nie jest zadowolony z koloru, to licówki wymienia się na nowe.

Czy istnieją wskazania medyczne do licówek na zęby?

Główne wskazanie jest po leczeniu ortodontycznym. Jeśli początkowo uzębienie miało nieregularny kształt, co prowadziło do nierównomiernego ścierania zębów, to po skorygowanie zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego, należy przywrócić ich poprzedni kształt. Aby w pełni odtworzyć uzębienie i upewnić się, że nie wracają do niewłaściwej pozycji, wynik pracy ortodonty musi zostać utrwalony przy odbudowie zębów. Co więcej, z reguły odbudowuje się całe uzębienie zarówno przednie, jak i boczne. Na zębach bocznych licówki wykonane są również z ceramiki (mogą być wykonane na dowolnej powierzchni zęba lub na kilku). 

Rodzaje licówek na zęby

Istnieje kilka typów licówek na zęby różniących się składem i kosztami.

Obejmują one:

  • Licówki ceramiczne. Licówki na zęby są wykonane z porcelany lub ceramiki szklanej. Takie nakładki wykonywane są dwuetapowo i wymagają niewielkiego przeszlifowania szkliwa. Licówki ceramiczne są estetyczne i praktycznie nie różnią się od prawdziwych zębów. Dzięki dużej ilości odcieni można wybrać najbardziej odpowiednie do naturalnego koloru szkliwa. Wysoka wytrzymałość, naturalność, kolor zbliżony do naturalnych zębów, żywotność około 10 lat, są odporne na substancje barwiące, dobrze ukrywają ubytki w szkliwie zębów. Licówki porcelanowe oferowane w naszym gabinecie stomatologicznym nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów i są montowane po uwzględnieniu przeciwwskazań.
  • Kompozytowe. Cieszą się dużą popularnością ze względu na stosunkowo niski koszt i szybki proces montażu, nie wymagają szlifowania szkliwa.
  • Cyrkonowe (cena wyższa niż innych materiałów). Ten typ ma zwiększoną wytrzymałość, estetykę. Nakładki cyrkonowe są w stanie ukryć niedoskonałości szkliwa i jednocześnie wyglądać jak najbardziej naturalnie. Licówki cyrkonowe cechuje wytrzymałość, estetyka, żywotność 10-15 lat, odporność na barwniki, cienkie w strukturze.

Przy wyborze materiału stomatolog ocenia stan jamy ustnej pacjenta, szkliwo oraz stopień próchnicy. Sam pacjent przy wyborze materiału zwykle opiera się na kategorii cenowej, ponieważ niektóre rodzaje mają wysoki koszt.

Jak dbać o licówki na zębach?

Po instalacji należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi ich pielęgnacji: ograniczenie obciążenia zębów i dbanie o higienę jamy ustnej.

Istnieją następujące zasady pielęgnacji licówek na zęby:

  • Nie gryź twardych pokarmów jak np. orzechy.
  • Zaleca się, aby nie gryźć jedzenia przednimi zębami, aby nie zwiększać ich obciążenia.
  • Przestrzegać higieny jamy ustnej. Konieczne jest delikatne mycie zębów szczoteczką, bez nadmiernego nacisku. Jeśli pokarm dostanie się do przestrzeni międzyzębowych, należy go dokładnie wyczyścić nicią dentystyczną. Zaleca się również stosowanie płynu do płukania ust (uwzględniając zalecenia stomatologa).
  • Należy unikać produktów barwiących materiał. Dotyczy to zwłaszcza materiałów kompozytowych, które są mniej odporne na działanie barwników.
  • Regularna konsultacja ze stomatologiem, aby na czas zidentyfikować możliwe komplikacje i je skorygować.

Procedura instalacji licówek na zęby

Aby zamocować licówki na zęby trzeba przejść przez kilka etapów:

  • Etap przygotowawczy. Na tym etapie stomatolog dezynfekuje ogniska przewlekłej infekcji (próchnicy) i w razie potrzeby szlifuje kształt zębów.
  • Produkcja. Biorąc pod uwagę kształt i stan zębów stomatolog dobiera materiał i wysyła go do laboratorium do produkcji.
  • Etap instalacji. Materiał nakłada się na zęby i mocuje specjalnym klejem. Skład materiału mocującego zapewnia pewne dopasowanie materiału i długotrwałe użytkowanie.

Po instalacji stomatolog wydaje zalecenia dotyczące pielęgnacji, wyznacza kolejną wizytę.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.