21 grudnia, 2021

Licówka kompozytowa - co to?

Licówka to materiał dentystyczny, który nakłada się na zęby w celu wyeliminowania częściowych lub całkowitych powikłań stomatologicznych oraz przebarwień zębów. Licówki są zwykle wykonane z kompozytowych profili dentystycznych, wytwarzane laboratorium lub bezpośrednio w gabinecie dentystycznym. Częstym zastosowaniem licówek kompozytowych są źle ukształtowane powierzchnie zębów, które straciły swój naturalny kolor lub zostały uszkodzone.

Przeznaczenie licówek

Licówki jako specjalne nakładki dentystyczne montowane głównie na przednich zębach służą do naprawy typowych wad lub obszarów zębów, które zostały przebarwione. Oczywiście przed nałożeniem powłoki dentysta ocenia różne czynniki, takie jak wiek pacjenta, stan tkanek, ustawienie zębów oraz stan jamy ustnej. Po nałożeniu licówek należy zadbać o zachowanie fizjologicznego zakresu, zwłaszcza w okolicy dziąseł.

Metody nakładania licówek kompozytowych

Nakładanie licówek kompozytowych może być pośrednie lub bezpośrednie. Na czym polega metoda pośrednia? W gabinecie stomatologicznym dentysta pobiera odciski zębów, na podstawie których w pracowni protetycznej wykonywane są licówki kompozytowe. A na czym polega metoda bezpośrednia? Ta metoda jest stosowana podczas jednej wizyty u dentysty i polega na nałożeniu na korygowane zęby materiału kompozytowego.

Licówka kompozytowa – co to?

Dentysta przygotowuje ząb przed założeniem licówki kompozytowej. Czasami może być konieczne częściowe wypolerowanie szkliwa, aby zapewnić dobre uszczelnienie licówki. Czasami na tym etapie pracy może być zastosowane znieczulenie miejscowe. Następnie ząb jest czyszczony i nakładana jest na niego licówka. W przypadku licówek kompozytowych do zagęszczania każdej warstwy używa się światła ultrafioletowego.

Licówkę kompozytową pośrednią dentysta nakłada na zęby podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.Taką kompozytową powłokę przyczepia się do zębów za pomocą specjalnych klejów dentystycznych. Dentysta nakłada cienką warstwę licówki kompozytowej na ząb, aby pokryć pożądaną część, a następnie kolejną warstwę, aż do uzyskania ostatecznego rezultatu.

Po osiągnięciu ostatecznego kształtu i koloru powierzchnia kompozytu jest polerowana, aby nadać zębom naturalne wykończenie. Co zrobić po nałożeniu licówek? Przyzwyczajenie się do nowego kształtu i rozmiaru zębów może zająć trochę czasu, ale już wkrótce zęby będą zostaną uznane za całkowicie naturalne. Jak zawsze trzeba zadbać o ich higienę i stosować nici dentystyczne.

Kto jest najlepszym kandydatem na licówki kompozytowe?

Większość ludzi jest do tego dobrymi kandydatami, ale trzeba pamiętać, że licówki, zarówno kompozytowe, jak i porcelanowe, są estetyczne, ale nie mogą zastąpić ortodoncji. Powłoki nie mogą korygować wad rozwojowych żuchwy i poważnej niewspółosiowości zębów. Trzeba również wiedzieć, że trzeba mieć zdrowe zęby, aby licówki mogły się zastosowane. Każdą próchnicę lub chorobę dziąseł należy wcześniej wyleczyć. Jeśli ktoś cierpi z powodu zgrzytania zębami (bruksizm), licówki nie będą odpowiednie, ponieważ powtarzający się proces może powodować otarcia, złamania, a nawet odklejanie się licówek.

W następujących przypadkach można zastosować licówkę kompozytową:

  • Korekta przestrzeni między zębami.
  • Złamane lub pęknięte zęby.
  • Przebarwienia zębów
  • Krzywe lub nieregularne zęby.
  • Konieczność wydłużenia zębów, ponieważ uległy znacznemu starciu.
  • Skrócenie zębów w przypadku znacznego wydłużenia zębów przednich.

Produkcja i montaż licówek kompozytowych

Licówki kompozytowe pośrednie wykonywane są na wizycie u dentysty. W tym samym czasie po raz pierwszy przeprowadzana jest profesjonalna higiena jamy ustnej, która pozwala na oczyszczenie powierzchni zębów. Stosując standardową skalę kolorów, dentysta wybiera żądany odcień kompozytowy. Następnie ząb jest szlifowany, co zapewnia dobrą adhezję, czyli przyleganie powierzchni zęba do kompozytu. Po przygotowaniu powierzchni zęba nakładane są kleje. Za pomocą kompozytowego materiału powstaje powłoka, która jest następnie polerowana, aby była gładka i błyszcząca.

W stomatologii estetycznej licówki to jedne z najlepszych rozwiązań poprawiających wygląd zębów. Należy jednak pamiętać, że z czasem wymagają wymiany, zwykłe zasady higieny jamy ustnej pomogą im wytrzymać jak najdłużej, czego nie należy lekceważyć. Wysokiej jakości licówki to najszybsza droga do pięknego uśmiechu.

Czy tylko licówki kompozytowe?

Podczas wizyty u dentysty można poznać rodzaje licówek i wybrać najbardziej odpowiednie. Jeżeli korekta wyglądu zębów ma być niewielka specjalista może zaproponować porcelanowe licówki bez szlifowania zębów (non-prep). Są to cieniutkie nakładki porcelanowe (grubość 0,2- 0,3 mm) przyklejane na zęby. Jakie spełniają zadanie? Doskonale korygują kształt zębów, wzmacniają zęby i nadają im piękny kolor.To nieinwazyjna metoda nie wymagająca szlifowania zębów. Czy każdy może skorzystać z licówek bez szlifowania? Niestety nie każdy, ponieważ cechują się one zbyt małą grubością, aby zastosować je przy konieczności znacznego korygowania kształtu zębów czy też w przypadku bardzo przebarwionego zęba.

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.