9 sierpnia, 2021

Kiedy można założyć implant zęba?

Decydując się na implantację zyskuje się piękny uśmiech, a także zapobiega niekorzystnym zmianom w jamie ustnej, między innymi wadom zgryzu i ścieraniu się pozostałych zębów. Implanty zębowe są nowoczesnym i bardzo skutecznym sposobem na wypełnienie braków w uzębieniu. Metoda ta pozwala na uzupełnianie ubytków powstałych zarówno na skutek utraty jednego, kilku, jak i wszystkich zębów. Luki znacznie utrudniają zachowanie prawidłowej higieny, co sprzyja rozwojowi próchnicy i powstawaniu stanów zapalnych dziąseł.Implanty wykonywane są z tytanu lub cyrkonu. 

Metody implantacji zębów 

Implanty dwufazowe są popularniejszą metodą, choć wymagają dwukrotnego wykonania zabiegu chirurgicznego, a cały proces trwa zwykle od trzech do sześciu miesięcy. Pierwszy etap to wszczepienie implantu w kość wyrostka zębodołowego, co trwa przeważnie od 30 minut do dwóch godzin. Następnie umieszcza się śrubę zamykającą i zaszywa tkanki. Wszczep musi zrosnąć się z otaczającymi go tkankami kostnymi, co trwa kilka miesięcy. W tym czasie lekarz na bieżąco kontroluje prawidłowość zachodzących procesów i podejmuje decyzję o gotowości do drugiego zabiegu. W następnym etapie rozcina się dziąsło i wyjmuje śrubę zamykającą, zastępując ją jednocześnie śrubą gojącą. Ma ona za zadanie odpowiednio ukształtować dziąsło pacjenta, co trwa zwykle do dwóch tygodni. Po tym czasie, gdy tkanki miękkie zostaną uformowane, można zamknąć implant przy pomocy korony bądź innej nadbudowy. Metoda ta trwa o wiele dłużej, niż jednofazowa i wymaga dwukrotnej interwencji chirurgicznej, jednak dzięki temu implant ma czas na integrację z kością, dziąsło może zostać odpowiednio uformowane, a w razie wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia łatwiej jest wykonać naprawę.

Implanty jednofazowe ograniczają się do jednej wizyty, a sam zabieg nie jest inwazyjny – tym samym jest to najszybszy sposób na odtworzenie zęba. Wszczepiona śruba z gwintem nie wymaga zastosowania dodatkowego łącznika, co eliminuje ryzyko poluzowania się poszczególnych elementów, a dodatkowo nie prowadzi do gromadzenia się bakterii przy łączeniach. Po jej umieszczeniu w zębodole od razu można zamocować element protetyczny. Aby móc wybrać implant jednofazowy, należy spełniać szereg wymagań dotyczących stanu jamy ustnej. Należy mieć też na uwadze to, że w przypadku uszkodzenia zewnętrznej części śruby, w celu jej wymiany niezbędne będzie usunięcie całego implantu.

Jak dbać o implanty zębowe? 

Przez pierwsze dwie godziny od zabiegu nie powinno się spożywać żadnych posiłków ani pić żadnych płynów. Po tym czasie można pić chłodną wodę, a po kolejnych dwóch godzinach można zjeść pierwszy posiłek. Ważne, aby jego temperatura była niska a konsystencja płynna lub półpłynna. Dania nabiałowe i mączne mogą przyczyniać się do powstawania osadu, dlatego należy ich unikać. W ciągu pierwszej doby podczas szczotkowania zębów należy unikać miejsca, w którym wykonywany był zabieg. Niewskazane jest także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej w tym czasie. Szczoteczka do mycia zębów powinna być miękka, a używane produkty dobrze jest wymienić na takie, które mają zwiększoną bakteriostatyczność.

Kiedy można założyć implant zęba? 

Utrata jakiegokolwiek zęba powoduje zaburzenia homeostazy, czyli zdolności utrzymywania stałych parametrów. Czas po jakim można wszczepiać implanty zależy od wielkości korzenia i ilości kości dokoła. Kiedy jest to ząb jednokorzeniowy wtedy zabieg można planować już po usunięciu zęba. W przypadku trzonowców, czyli zębów wielokorzeniowych należy poczekać nawet kilka miesięcy. W miejscu ubytku zębowego dochodzi do stopniowej degradacji i zaniku kości. Jeśli lekarz oceni stan ubytku na odpowiedni to w krótkim czasie po ekstrakcji można wprowadzić wszczep. Czas od 8 do 12 tygodni to najlepszy moment na wszczepienie implantu. 

Kiedy można założyć implant zęba?

Implantacja od razu po ekstrakcji zęba jest możliwa wyłącznie w przypadkach, gdy: wyrostek zębodołowy jest odpowiedniej wielkości oraz jakości, a także nie wymaga uzupełniania materiałem kościozastępczym, nie występuje potrzeba wykonania zabiegu mającego na celu podniesienie dna zatoki szczękowej, nie występują przeciwwskazania ogólnoustrojowe. 

Przebieg zabiegu zakładania implantów 

Po wykonaniu znieczulenia chirurg nacina dziąsło, delikatnie je rozsuwa i nawierca otwór do, którego zostanie wprowadzony implant. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna i zszywa ranę. Co ważne, po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej. 

Drugim etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Nacięta zostaje błona śluzowa położona bezpośrednio nad szczepem i wkręcany jest śruba gojąca, która ma za zadanie przyśpieszyć proces gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po okresie tak zwanej regeneracji – około 14 dni, wykonuje się uzupełnienie protetyczne. 

Ostatnim etapem jest pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Na podstawie wycisku, w laboratorium wykonywane są dwa elementy – łącznik, czyli filar, na którym jest mocowana korona oraz korona protetyczna. Zabieg wykonuje się z myślą o jak najdłuższej trwałości wszczepów, jednak do tego konieczne jest spełnianie kilku podstawowych warunków. 

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.