13 sierpnia, 2021

Kiedy można wstawić implant zęba?

Jest wiele sposobów na to, żeby przywrócić piękny i pełny uśmiech. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na odbudowę zęba jest implantacja. Obecnie implanty zębowe są możliwe do wstawienia nawet przy całkowitym braku zębów. Jednak czy są przeciwwskazania do zrobienia implantów zębowych? Kiedy można wstawić implant zęba? 

Czym jest implant zębowy? 

Najczęściej implanty stosuje się u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Takie braki mogą wynikać z wielu przyczyn: usunięcie zębów spowodowane zmianami próchnicznymi, niewykształcenie się zębów, nieleczona paradontoza czy uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez wypadek, upadek, wybicie. Implanty zębowe są sztucznymi korzeniami zęba, które swoim kształtem przypominają małych rozmiarów śrubę. To na niej przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba. Obecnie implantologia stomatologiczna oparta jest na zjawisku osteointegracji. Oznacza to wieloetapowy, chemiczny, biologiczny oraz fizyczny proces integrujący, który trwale łączy implant zębowy z kością. Jego szybkość i jakość zależy od wielu czynników: rodzaju materiału, z którego wykonany jest implant, odpowiedniego dopasowania, obciążenia implantu koroną protetyczną, jakości stabilizacji implantu, która uzależniona jest od techniki i poprawności wprowadzenia implantu, ilości i jakości kości w miejscu wprowadzania implantu. 

Kiedy można wstawić implant zęba?

Implanty zębowe są w pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Odtwarzają fizjologiczne warunki przenoszenia sił podczas przeżuwania pokarmów, dzięki czemu pobudzają tkanki kostne. Stanowią również dobre podparcie dla tkanek policzków i warg. Odtwarzają naturalne warunki dla kontaktów języka z łukami zębowymi, nie zaburzając przy tym funkcji mowy i artykulacji, co jest częstym problemem u pacjentów z protezami. Używane do ich wytworzenia nowoczesne technologie i materiały pozwalają na odtworzenie pięknego i pełnego uśmiechu. Jest to nie tylko sposób na poprawę wyglądu, ale i na bardzo pozytywny wpływ na ogólne zdrowie pacjenta. Dzięki swojej wysokiej jakości i wyjątkowej trwałości mogą służyć przez wiele lat w świetnym stanie, a przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej mogą spełniać swoją rolę nawet do końca życia pacjenta. Choć zabieg jest kosztowny, niesie za sobą poprawę zdrowia, lepszy wygląd i dobre samopoczucie. Zapobiega powstawaniu dalszych zmian w jamie ustnej, które mogą przerodzić się w poważne i nieodwracalne konsekwencje. 

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania implantów? 

Implanty stomatologiczne niosą za sobą wiele korzyści, dlatego też stają się coraz chętniej wybierane przez pacjentów. Niestety istnieją przeciwwskazania do ich zastosowania, a o ostatecznym zakwalifikowaniu danej osoby do tego zabiegu decyduje stomatolog.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, która uniemożliwia diagnostykę rentgenowską oraz farmakoterapię. Kolejnym jest paradontoza, która może prowadzić do braku integracji implantu z kością. Podobnie jest w przypadku niewyrównanej cukrzycy, która może wpłynąć na brak gojenia i powstawanie nadkażeń bakteryjnych. Implantów zębowych nie wolno również stosować u osób, które chorują na nowotwory. Mogą wystąpić także przeciwwskazania miejscowe, występujące w jamie ustnej, które tymczasowo uniemożliwiają wstawienie implantów. Między innymi mogą to być schorzenia, urazy i stany zapalne błon śluzowych. Zabiegowi nie mogą zostać poddane również młode osoby, u których nie został jeszcze ukończony proces wzrostu kości szczęki. Zwykle ma to miejsce do 18. roku życia człowieka, lecz może nastąpić nieco później. Nie bez znaczenia są również indywidualne cechy szczęki pacjenta, jak jej wysokość i szerokość. Jeśli któryś z wymiarów będzie zbyt mały, wówczas może okazać się, że nie ma wystarczająco miejsca na wykonanie korony i zabieg nie może zostać wykonany. 

Kiedy można wstawić implant zęba?

Implantacja od razu po ekstrakcji zęba jest możliwa wyłącznie w przypadkach, gdy: wyrostek zębodołowy jest odpowiedniej wielkości oraz jakości, a także nie wymaga uzupełniania materiałem kościozastępczym, nie występuje potrzeba wykonania zabiegu mającego na celu podniesienie dna zatoki szczękowej, nie występują przeciwwskazania ogólnoustrojowe. 

Po utracie zęba, reszta zaczyna się stopniowo przesuwać w kierunku dziury. W konsekwencji może dojść do zmiany pozycji pozostałych zębów, a to może nieść ze sobą wady zgryzu. Dlatego w miarę możliwości bardzo ważne jest, aby w miejsce ubytku wstawić implant. Wszczepienie implantu powinno nastąpić jak najszybciej, czasem nawet tego samego dnia co usunięcie zęba. W miejscu ubytku zębowego dochodzi do stopniowej degradacji i zaniku kości. Jeśli lekarz oceni stan ubytku na odpowiedni to w krótkim czasie po ekstrakcji można wprowadzić wszczep. Czas od 8 do 12 tygodni to najlepszy moment na wszczepienie implantu. Jednak czas po jakim można wszczepiać implanty zależy od wielkości korzenia i ilości kości dokoła. Kiedy jest to ząb jednokorzeniowy wtedy zabieg można planować już po usunięciu zęba. W przypadku trzonowców, czyli zębów wielokorzeniowych należy poczekać nawet kilka miesięcy. 

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.