19 sierpnia, 2021

Kiedy implant po usunięciu zęba?

Implanty zębowe odtwarzają fizjologiczne warunki przenoszenia sił podczas przeżuwania pokarmów, dzięki czemu pobudzają tkanki kostne. Możliwe jest, aby zastosować je nawet u osób, które mają całkowite bezzębie. Takie braki mogą powodować problemy ze zgryzem i przemieszczaniem się pozostałych zębów. Dzięki implantowi można zamocować nową koronę zębową w miejscu utraconego zęba. 

Jakie są implanty zębowe? 

Sam implant zębowy to śruba, która osadzona w tkance kostnej pełni rolę fundamentu, jak korzeń naturalnego zęba. Na niej umieszczana jest korona protetyczna, którą łączy się z implantem przy pomocy łącznika protetycznego. Każdy z elementów systemu musi być wykonany z mikroskopową dokładnością, z odpowiednich, bardzo wytrzymałych materiałów i z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Ze względu na zastosowany materiał możemy wyróżnić implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe, czyli ceramiczne. Pierwszy rodzaj cieszy się dość dużą popularnością, dzięki swojej cenie oraz wysokiej tolerancji przez organizm, cechuje go także bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Srebrny kolor tytanu może być jednak widoczny u osób z odsłoniętymi szyjkami, co może stanowić przeszkodę dla pacjenta. Implanty ceramiczne, inaczej cyrkonowe, również są wysoce wytrzymałe na uszkodzenia. Co więcej, ich kolor niemal do złudzenia przypomina barwę naturalnej tkanki, przez co trudno je dostrzec gołym okiem. Ich cena jest wyraźnie wyższa od implantów tytanowych, jednak jest to inwestycja na lata, która pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem bez żadnych obaw.

Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem, który trwa krótko, jednak trzeba się liczyć z tym, że może być czasami skomplikowany i wymaga doświadczenia ze strony lekarza. Przede wszystkim, na samym początku przeprowadzony zostaje wywiad z pacjentem. Rozmowa pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwoli zrozumieć przebieg zarówno zabiegu jak i późniejszego gojenia.

Jak dbać o implanty zębowe? 

Przez pierwsze dwie godziny od zabiegu nie powinno się spożywać żadnych posiłków ani pić żadnych płynów. Po tym czasie można pić chłodną wodę, a po kolejnych dwóch godzinach można zjeść pierwszy posiłek. Ważne, aby jego temperatura była niska a konsystencja płynna lub półpłynna. Dania nabiałowe i mączne mogą przyczyniać się do powstawania osadu, dlatego należy ich unikać. W ciągu pierwszej doby podczas szczotkowania zębów należy unikać miejsca, w którym wykonywany był zabieg. Niewskazane jest także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej w tym czasie. Szczoteczka do mycia zębów powinna być miękka, a używane produkty dobrze jest wymienić na takie, które mają zwiększoną bakteriostatyczność.

Po wykonaniu znieczulenia chirurg nacina dziąsło, delikatnie je rozsuwa i nawierca otwór do, którego zostanie wprowadzony implant. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna i zszywa ranę. Co ważne, po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej. Kiedy implant po usunięciu zęba?

Drugim etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Nacięta zostaje błona śluzowa położona bezpośrednio nad szczepem i wkręcany jest śruba gojąca, która ma za zadanie przyśpieszyć proces gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po okresie tak zwanej regeneracji – około 14 dni, wykonuje się uzupełnienie protetyczne. 

Ostatnim etapem jest pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Na podstawie wycisku, w laboratorium wykonywane są dwa elementy – łącznik, czyli filar, na którym jest mocowana korona oraz korona protetyczna. Zabieg wykonuje się z myślą o jak najdłuższej trwałości wszczepów, jednak do tego konieczne jest spełnianie kilku podstawowych warunków. 

Kiedy implant po usunięciu zęba?

Po utracie zęba, reszta zaczyna się stopniowo przesuwać w kierunku dziury. W konsekwencji może dojść do zmiany pozycji pozostałych zębów, a to może nieść ze sobą wady zgryzu. Dlatego w miarę możliwości bardzo ważne jest, aby w miejsce ubytku wstawić implant. Wszczepienie implantu powinno nastąpić jak najszybciej, czasem nawet tego samego dnia co usunięcie zęba. Implantacja od razu po ekstrakcji zęba jest możliwa wyłącznie w przypadkach, gdy: nie występuje potrzeba wykonania zabiegu mającego na celu podniesienie dna zatoki szczękowej, nie występują przeciwwskazania ogólnoustrojowe, wyrostek zębodołowy jest odpowiedniej wielkości oraz jakości, a także nie wymaga uzupełniania materiałem kościozastępczym. W miejscu ubytku zębowego dochodzi do stopniowej degradacji i zaniku kości. Jeśli lekarz oceni stan ubytku na odpowiedni to w krótkim czasie po ekstrakcji można wprowadzić wszczep. Czas od 8 do 12 tygodni to najlepszy moment na wszczepienie implantu. Jednak czas po jakim można wszczepiać implanty zależy od wielkości korzenia i ilości kości dokoła. Kiedy jest to ząb jednokorzeniowy wtedy zabieg można planować już po usunięciu zęba. W przypadku trzonowców, czyli zębów wielokorzeniowych należy poczekać nawet kilka miesięcy. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.