15 września, 2021

Jakie implanty zębów wybrać?

Przeżywalność sztucznego korzenia i kwalifikacje dentysty są kluczowymi czynnikami powodzenia implantacji. Implanty wykonane są z nowoczesnych biokompatybilnych materiałów i posiadają powłokę, która poprawia połączenie struktury z kością. Na tomografii komputerowej implantolog widzi ilość tkanki kostnej i dokładne położenie sąsiednich zębów. Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas planowania implantacji jest to, jakie implanty dentystyczne należy zainstalować?

Jakie implanty zębów wybrać – dobór i instalacja implantów zębowych?

Wybór implantów zębów jest każdorazowo wspólną decyzją implantologa i pacjenta. Nie ma ogólnych wytycznych. Wiek, ogólny stan zdrowia i uzębienia, konieczność odbudowy zębów przednich lub tylnych, jeden lub więcej, wymagania dotyczące estetyki, budżetu i czasu leczenia – to wszystko w znaczący sposób wpływa na to, jakie implanty zębów wybrać.

Kompatybilność implantów zębów i kości

Implanty zębów zakorzeniają się prawie w 100% przypadków. Większość implantów jest wykonana z tytanu lub tlenku cyrkonu. Do celów medycznych stosuje się czysty i obojętny materiał, który normalnie wchodzi w kontakt z ludzkim organizmem.

Segment premium

Obejmuje to światowej sławy producentów. Implanty Premium wyróżniają się wysoką jakością materiału i zwiększoną przeżywalnością, skróconym czasem osteointegracji. Być może ich jedyną wadą jest wyższy koszt w porównaniu z innymi kategoriami.

 • Straumann to szwajcarska marka mająca wielu fanów na całym świecie. Dzięki opatentowanej technologii wytwarzania implantów o porowatej strukturze zwiększa się szybkość wszczepiania. Staumann udziela dożywotniej gwarancji na swoje rozwiązania. Linia najlepszych implantów dentystycznych obejmuje estetyczne modele wykonane z dwutlenku cyrkonu i tytanu.
 • Dentium to marka z Korei Południowej, dostarczająca niedrogie i najwyższej jakości implanty stożkowe. Ich rozwój opiera się na technologiach Astra Tech. Niezawodne i estetyczne modele łatwo integrują się z kością, a dzięki podwójnemu gwintowaniu są dobrze stabilizowane w kości. Implanty szybko się zakorzeniają.

Różnica w cenach implantów dentystycznych

Ale dlaczego niektóre implanty są droższe, a inne tańsze? W rzeczywistości, zgodnie z opiniami implantologów, różnica polega ona na następujących czynnikach:

 • Ilość zanieczyszczeń w stopie tytanu, która bezpośrednio zależy od wszczepienia implantu do tkanek biologicznych pacjenta. Elitarne marki mają najczystszy stop, co pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości.
 • Ważnym faktem jest również powierzchnia implantu. Rzeczywiście, u wielu osób często obserwuje się utratę masy kostnej, a niezawodne zamocowanie implantu w kości jest najważniejszym czynnikiem w implantacji. Elitarne marki mają czystszą powierzchnię, która ułatwia przenoszenie implantu do tkanki kostnej i jednocześnie bezpiecznie go tam mocuje.

Rodzaje implantów dentystycznych

W sumie istnieją 4 rodzaje implantów:

 • W kształcie korzenia. Z wyglądu mogą przypominać wkręty samogwintujące, ale ich kształt jest podobny do kształtu żywego zęba. Często implanty te są umieszczane po podniesieniu zatok (augmentacja kości).
 • Jeśli tkanka kostna jest poważnie uszczuplona, implantolog będzie musiał skorzystać z implantów podokostnowych. Wyróżnia je fakt, że zajmują znaczną powierzchnię, co pozwala na pewne trzymanie protezy.
 • Również są implanty mocowane między kością a okostną. Jeżeli pacjent ma korzeń zębów, wówczas stosuje się implanty stabilizowane endodontycznie.
 • Istnieją również implanty dośluzówkowe – jest to rodzaj implantu, który nie jest instalowany w kości. Służy do wzmacniania protez.

Taka ilość rodzajów implantów pozwala  implantologom podejść do każdego pacjenta jak najbardziej indywidualnie i znaleźć wyjście nawet z najtrudniejszych sytuacji.

Rozmiar implantu zębowego

Średnica i długość dobierane są w zależności od objętości tkanki kostnej oraz wielkości przestrzeni międzyzębowej. W przypadku zębów z grupy tylnej wymagane są bardziej masywne implanty, aby poradzić sobie z obciążeniem żucia. Jeśli ktoś zdecyduje, jakie implanty zębowe wybrać do przedniego rzędu (gdzie ważne jest jak najszybsze odtworzenie ze względu na czynnik estetyczny), może zwrócić uwagę na mini implanty. Cecha konstrukcyjna to preinstalowany łącznik, który pozwala na odbudowę zęba metodą ekspresowej implantacji na jednej wizycie. Instalacja implantów o małej średnicy odbywa się metodą nakłucia bez nacinania dziąseł, co zmniejsza inwazyjność operacji.

Kształt i konstrukcja implantu zęba

 • Klasyczna forma implantów jest stożkowa i cylindryczna, odpowiadająca naturalnemu kształtowi zęba.Ten projekt jest instalowany pionowo w kości szczęki, powtarzając położenie korzenia naturalnego zęba. Do zainstalowania wymagana jest odpowiednia objętość kości.
 • Istnieje inna forma – lamelarna. Specyficzny sposób mocowania konstrukcji pozwala na zainstalowanie implantu nawet w miejscu o niewielkiej objętości tkanki kostnej bez stosowania przeszczepów kostnych.
 • Implanty dyskowe mają kształt przypominający dysk. System tej konstrukcji znajduje zastosowanie w implantacji i zalecany dla pacjentów z ciężkim zanikiem tkanki kostnej, np. przy całkowitym braku zębów. Ponowna instalacja implantów możliwa jest przy braku, co najmniej trzech zębów z rzędu, ponieważ konstrukcja wymaga wystarczającej przestrzeni w kości.

W nowoczesnym gabinecie stomatologicznym, implantolog korzysta z nawigacji komputerowej, która pozwala na bardzo dokładne zaplanowanie i przebieg zabiegu implantacji zębów w oparciu o oprogramowanie coDiagnostiX.

 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.