4 sierpnia, 2021

Jak zakłada się implanty zębów?

Dzięki implantom zębowym można zyskać wysoki komfort, naturalny wygląd i wysoką jakość nowego zęba. Stosuje się je przede wszystkim, żeby uzupełnić braki w uzębieniu pacjenta. Co ważne, implanty są bardzo trwałe, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat. Wszystko jednak zależy od tego w jaki sposób zostanie przeprowadzony zabieg.

Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem, który trwa krótko, jednak trzeba się liczyć z tym, że może być czasami skomplikowany i wymaga doświadczenia ze strony lekarza. Przede wszystkim, na samym początku przeprowadzony zostaje wywiad z pacjentem. Rozmowa pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwoli zrozumieć przebieg zarówno zabiegu jak i późniejszego gojenia. Dodatkowo przed rozpoczęciem całego procesu, lekarz musi zebrać informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Podczas wywiadu i badania lekarz implantolog uzyskuje szczegółowe informacje, takie jak: przyjmowane lekarstwa, wcześniejsze operacje, choroby – serca, płuc, nerek, wątroby, tarczycy, zaburzenia krzepnięcia czy cukrzyca. Co więcej, palenie papierosów osłabia zdolności regeneracyjne i podczas takiego leczenia oraz kiedy chcemy uzyskać odpowiednie efekty należy rzucić palenie. Kolejnym etapem jest badanie kliniczne, czyli badanie jamy ustnej. Podczas takiego badania brane są pod uwagę: 

  • tkanki miękkie – kolor i grubość, blizny, schorzenia i ruchomość błony śluzowej
  • zęby – płytka nazębna, kamień, próchnica, ruchomość
  • obszary bezzębne – podcienie, nieregularności, zmiany, szerokość i wysokość
  • pozycje zębów – przesunięcia, nachylenia, stłoczenia
  • przyzębie – kieszonki, krwawienie. 

Etapy zakładania implantu 

Zabieg wszczepiania implantów zębowych składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest zakładanie implantu. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na wywierceniu w kości, w wyrostku zębodołowym, otworu, w którym będzie wkręcony implant. Jednak przed samym procesem wiercenia lekarz zleca wykonanie badań i zdjęcia radiologicznego oraz tomograficznego 3D. Na podstawie zdjęcia pantomograficznego lekarz może ustalić czy ilość tkanki kostnej w danym miejscu jest wystarczająca. Czasami ilość tkanki jest za mała, wtedy zostaje podjęta decyzja o wykonaniu argumentacji kości, czyli zabiegu polegającym na wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej pod przyszłe implanty zębowe. Jeśli nie doszło do zaniku kości zostaje podane znieczulenie miejscowe i wykonywany jest zabieg. W niektórych przypadkach podaje się pełną narkozę, jednak zabieg po znieczuleniu jest bezbolesny i trwa od 30 minut do 2 godzin, w zależności od skomplikowania. Po wykonaniu znieczulenia chirurg nacina dziąsło, delikatnie je rozsuwa i nawierca otwór do którego zostanie wprowadzony implant. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna i zszywa ranę. Co ważne, po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej. 

Podczas gojenia dochodzi do osteointegracji. Jest to proces, w którym następuje bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. Dla implantów w żuchwie trwa to do 3 miesięcy, a dla implantów w szczęce do 6 miesięcy. Wynika to z różnej struktury kości. Tlen, który zawarty jest w tkance kostnej tworzy na powierzchni tytanowego wszczepu warstwę dwutlenku tytanu. Na niej może odkładać się nowa, mineralizująca tkanka kostna, która tworzy właściwe mocowanie implantu. Taka integracja wszczepu z kością jest procesem ciągłym i mają na nią wpływ siły biomechaniczne, powstające w wyniku pracy protezy. 

Drugim etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Nacięta zostaje błona śluzowa położona bezpośrednio nad szczepem i wkręcany jest śruba gojąca, która ma za zadanie przyśpieszyć proces gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po okresie tak zwanej regeneracji – około 14 dni, wykonuje się uzupełnienie protetyczne. 

Ostatnim etapem jest pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Na podstawie wycisku, w laboratorium wykonywane są dwa elementy – łącznik, czyli filar, na którym jest mocowana korona oraz korona protetyczna. 

Jak zakłada się implanty zębów?

Korona protetyczna 

Korona protetyczna jest to sztuczny ząb, który mocuje się na implantach. Czasami korona zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia słabego zęba lub w celu ukrycia uszkodzeń. Są dostępne różne rodzaje koron, które wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych: 

  • korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów
  • korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów
  • korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną
  • korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem
  • korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę
  • korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. 

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.