19 września, 2021

Jak usunąć implant zęba?

Wszczepienie implantu zęba to zabieg wykonywany w celu przywrócenia utraconego zęba.Technika ta może rozwiązać problem zarówno pojedynczych defektów w uzębieniu, jak i przywrócić całkowite uzębienie. Według światowych statystyk 95% -97% implantów zęba z powodzeniem się zakorzenia.Te statystyki wiążą się z właściwościami tytanu tzn. ma doskonałą osteointegrację, czyli dobrze rośnie z kością. Jednak w niektórych przypadkach pojawiają się problemy, w których konieczne jest usunięcie implantu. Najczęściej tkanki odrzucają implant nie z winy jego producenta, ale ze względu na indywidualne cechy organizmu.

Jak przebiega implantacja zębów?

Wysokiej jakości implanty zębowe wykonane są nie tylko z tytanu, ale również z tlenku cyrkonu. W obydwu przypadkach nie dochodzi do reakcji alergicznych w organizmie. Po wszczepieniu korzenia tytanowego następuje zrost między nim a tkanką kostną. Do implantu montowana jest korona porcelanowa, jest to doskonały sposób na odtwarzanie pojedynczych zębów. W przypadku braku większej ilości zębów, implantolog wykorzystuje most porcelanowy a czasami protezę. W każdym przypadku uzyskiwany jest zadowalający efekt i można cieszyć się pięknymi, białymi zębami. 

Przed implantacją wykonywane jest:

  • Badania, diagnostyka tkanki kostnej i uzębienia.
  • Leczenie zębów i dziąseł, ponieważ implant zębowy umieszczany jest w warunkach całkowitej sterylności, aby uniknąć ryzyka odrzucenia.

W razie potrzeby dentysta wykonuje przeszczep kości. Długotrwały brak zęba prowadzi do zaniku tkanki kostnej. Aby móc wstawić implant, wymagana jest odbudowa kości. W tym celu dentysta wykonuje zabieg podnoszenia zatok w celu odbudowania za pomocą analogów tkanki kostnej lub bloku kostnego samego pacjenta. W tym drugim przypadku wymagana jest dodatkowa operacja autotransplantacji. W zależności od stopnia zaniku zatok uniesienie zatok może być zamknięte lub otwarte. Przy nieznacznej atrofii stosuje się mniej traumatyczne podniesienie zatoki zamkniętej, gdy przeszczep kostny następuje jednocześnie z wszczepieniem implantu.

Dlaczego dochodzi do odrzucenie implantu zęba?

Powikłania najczęściej pojawiają się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po implantacji. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie zostaną zidentyfikowane żadne problemy, można powiedzieć, że wszczepienie się powiodło. Po sześciu miesiącach powikłania występują rzadko i zwykle wiążą się z nieprzestrzeganiem higieny jamy ustnej.

Oznaki odrzucenia implantu zęba:

  • Obrzęk błony śluzowej i zaczerwienienie tkanki dziąsła wokół struktury tytanowej
  • Ból w kości szczęki podczas żucia z boku implantu
  • Krwawienie, zgniły smak w ustach
  • Ostry ból w kości szczęki
  • Gorączka i ogólne złe samopoczucie.

Przyczynami odrzucenia implantu zęba mogą również być:

  • Choroby przewlekłe w ostrej postaci
  • Słaba odporność, z powodu, której powstają komplikacje
  • Uraz tkanki kostnej szczęki w miejscu wszczepienia implantu
  • Uczulenie na materiał, z którego wykonany jest implant
  • Implant jest nieprawidłowo dobrany.

Kiedy wiadomo, że, że zainstalowany implant należy usunąć?

Jeśli stan zapalny nie zostanie złagodzony metodami nie chirurgicznymi i antybiotykami lub jeśli dentysta stwierdzi, że stan zapalny dotyczy nie tylko tkanek miękkich, ale także kości, konieczne jest usunięcie implantu zęba. Jeśli źródło zapalenia nie zostanie usunięte na czas, może to prowadzić do zagrażającego życiu zapalenia kości. Usunięcie implantu zęba może być również konieczne w przypadku złamania w wyniku urazu lub przeciążenia. Niedostateczna higiena jamy ustnej, (co prawda implant nie jest podatny na próchnicę, ale procesy zapalne w sąsiednich zdrowych zębach czy nagromadzenie bakterii w okolicy dziąseł niosą ze sobą złe konsekwencje). Czasami konieczne jest usunięcie implantu nawet po jego pomyślnym wszczepieniu. Wskazaniem do usunięcia jest ruchomość sztucznego korzenia spowodowana resorpcją tkanki kostnej lub urazem mechanicznym.

Jak usunąć implant zęba?

Usunięcie implantu zęba to ekstremalny środek, który należy wykonać w przypadku znacznego zniszczenia tkanki kostnej i ruchomości sztucznego korzenia zęba. Obecnie implantolog przeprowadza taki zabieg bez naruszenia tkanki kostnej przy pomocy specjalnych kluczy. Po zakończeniu procedury specjalista może dokonać wszczepienia nowego implantu zębowego lub też zabezpieczyć obszar po usuniętym implancie przeprowadzając regenerację kostną a następnie zszywając ranę. Usunięcie implantu zęba z użyciem kluczy jest bezbolesne. Aby w przyszłości uniknąć takiego problemu trzeba przychodzić na wizyty kontrolne.  

Wcześniej korzeń tytanowy był usuwany w znieczuleniu miejscowym poprzez nacięcie w dziąsłach i przemycie wnęki roztworem antyseptycznym. W przypadku uszkodzenia tkanek twardych były one wycinane, a zainfekowana część była usuwana. Usunięcie implantu zęba w stomatologii jest uważane za dość prostą procedurę, ale mimo to wymagana jest dokładność i przestrzeganie pewnych zasad. Pacjent musi właściwie monitorować higienę jamy ustnej i stan rany, pojawiać się na badaniach kontrolnych oraz nie palić i nie pić alkoholu.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.