1 lutego, 2023

Jak stomatolog usuwa kamień?

Jak stomatolog usuwa kamień? Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg mający na celu usunięcie z zębów twardej, zmineralizowanej płytki nazębnej, która początkowo jest cienką, prawie niewidoczną warstwą, która z czasem staje się gęstsza. Płytka nazębna w większości przypadków powstaje z powodu braku kompleksowej higieny jamy ustnej, używania niewłaściwych szczoteczek i past, czasem od bardzo twardej wody, często z powodu konieczności korekty zgryzu, problemów z przewodem pokarmowym. W nowoczesnym gabinecie stomatologicznym Doboszimplanty dokonywane są zabiegi profilaktyczne mające na celu zapobieganie tworzeniu się kamienia nazębnego. Jednak w przypadku stwierdzenia jego zalegania na zębach stomatolog przeprowadza usuwanie kamienia za pomocą skalingu ultradźwiękowego.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień na zębach to stwardniałe resztki jedzenia soli mineralnych i bakterii tkwiących w szparach międzyzębowych w postaci twardego brązowo-żółtego nalotu i jest bezpieczną przystanią, w której drobnoustroje chorobotwórcze mogą się stale i bez przeszkód namnażać. Na początku ma dość miękką konsystencję, ale z czasem zamienia się w prawdziwą twierdzę. Im dłużej utrzymuje się na szkliwie zębów, tym bardziej je uszkadza. Prowadzi to do powstawania próchnicy. Kamień nazębny powoduje infekcje nie tylko zębów, ale także dziąseł.

Dlatego tak ważna jest profesjonalna higiena jamy ustnej. Proces przemiany trwa około 6 miesięcy, dlatego stomatolog z gabinetu Doboszimplanty zaleca poddanie się badaniu profilaktycznemu przynajmniej raz na pół roku. Aby zapobiec przykrym konsekwencjom odkładania się kamienia nazębnego, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie u dentysty. Nie ma bezpiecznych domowych sposobów na usuwanie kamienia nazębnego i potrzebny jest specjalny sprzęt dentystyczny.

Jak często należy zgłaszać się do stomatologa w celu usunięcia kamienia?

Stomatolodzy zalecają usuwanie kamienia chociaż raz w roku. Jednak w tej kwestii należy wziąć pod uwagę cechy indywidualne. Niektórym pacjentom ten zabieg wystarczy raz w roku, inni mogą potrzebować częściej usuwać kamień nazębny, na przykład, jeśli palą, piją dużo kawy lub nieprawidłowo myją zęby. Udowodniono szkodliwość kamienia nazębnego dla szkliwa, które na skutek braku tlenu i obecności bakterii zaczyna się rozkładać, co prowadzi do próchnicy.

Skutecznym sposobem na jej uniknięcie  jest monitorowanie stanu zębów i jamy ustnej. Nawet jeśli zęby nie bolą, a dziąsła nie krwawią, ale na zębach pojawiają się osady i płytka nazębna, to są to pierwsze alarmy, na które trzeba zwrócić uwagę. Dodatkowo, dzięki temu, że twarde osady są żółte lub brązowe, są widoczne podczas rozmowy i psują uśmiech.

Jak stomatolog usuwa kamień?

Obecnie najpopularniejszą metodą jest skaling ultradźwiękowy. Procedura ta jest wykonywana gabinecie stomatologicznym przy użyciu specjalnego aparatu – skalera. Czas trwania zabiegu zależny jest od obecnego stanu zębów. Im więcej kamieni do usunięcia, tym dłużej zajmie skalowanie. Jeśli kamień znajduje się pod dziąsłem, wówczas w takich przypadkach wykonuje się łyżeczkowanie kieszonek przyzębnych. Usuwanie kamienia zwykle uzupełniane jest piaskowaniem, polerowaniem i fluoryzacją zębów. Usuwanie kamienia nazębnego w naszym gabinecie stomatologicznym przy pomocy skalera ultradźwiękowego jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne i nie uszkadza szkliwa i dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków

Skaling ultradźwiękowy należy do najskuteczniejszych metoda usuwania kamienia z zębów. Ultradźwięki działają zgodnie z następującą zasadą. Urządzenie wywołuje wibracje o określonej częstotliwości, które całkowicie bezboleśnie usuwają kamień nazębny. Jednocześnie następuje kompleksowe oczyszczenie – oczyszczane są dziąsła i korzeń zęba, a leczone tkanki dezynfekowane.

Nowoczesne czyszczenie kamienia nazębnego wykonywane jest właśnie za pomocą skalera ultradźwiękowego. Jest to najczęstszy sposób szybkiego i bezbolesnego usuwania nagromadzonej i stwardniałej płytki nazębnej. Procedura czyszczenia zębów z twardej płytki nazębnej trwa nie dłużej niż 40 minut. Zaletami ultradźwiękowego oczyszczania kamienia nazębnego jest duża szybkość zabiegu, względna prostota, możliwość zastosowania leku (np. antyseptycznego).

Piaskowanie do usuwania kamienia nazębnego

Natomiast piaskowanie wykorzystuje efekt natryskiwania mieszaniny powietrza z wodą i cząsteczkami ściernymi, które służą jako soda lub krystaliczny wapń. Ta mieszanka jest nieszkodliwa dla zdrowia i pozwala szybko oczyścić powierzchnię zębów i usunąć kamień nazębny. Może zostać zastosowane także powlekanie oczyszczonych zębów lakierem zawierającym fluor. Ten etap jest niezbędny do remineralizacji szkliwa, a także eliminacji nadwrażliwości odsłoniętej zębiny podczas erozji lub abrazji. Piaskowanie zębów polecane jest osobom noszącym aparaty ortodontyczne, a także osobom z wadami zgryzu. Stomatolog nakłada lakier na wcześniej wysuszoną powierzchnię zębów za pomocą szpatułki, wacika lub pędzla.

Takie metody jak: skaling ultradźwiękowy, piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie, lakierowanie są wykorzystywane w gabinecie stomatologicznym dr. Pawła Dobosza. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego jest wskazane przed procedurą wybielaniem zębów, przed zabiegami implantacji oraz leczeniem protetycznym.

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.