16 sierpnia, 2021

Jak długo goi się implant zęba?

Sama implantacja jest bezbolesna i bardzo szybka. Pacjent może wybrać pomiędzy implantami jednofazowymi, a dwufazowymi. Od tego wyboru zależy czas oczekiwania na nowe zęby. Najważniejsze jest to, żeby po wszczepieniu implantów ściśle przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, o których poinformuje lekarz. Odpowiednio i profesjonalnie wprowadzony implant nie wymaga wymieniania. Regularne wizyty kontrolne, dbanie o zęby i przestrzeń pomiędzy nimi i monitorowanie stanu zębów przy pomocy zdjęć radiologicznych to niezbędne elementy do tego, aby implant pozostał w doskonałym stanie przez 15, 20 czy 25 lat, a nawet do końca życia.

Metody wszczepiania implantów 

Znając dobrze poszczególne rozwiązania może polecić swojemu pacjentowi najlepszą metodę, która będzie najodpowiedniejsza dla konkretnego przypadku. Odpowie też na wszystkie pytania i wyjaśni różnice pomiędzy poszczególnymi wszczepami. Stworzy plan zabiegu, po czym skrupulatnie go wykona i będzie monitorować proces gojenia się dziąseł. Implanty są skutecznym i wygodnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z dużą ilością ubytków w uzębieniu. Może być stosowana również w przypadku, gdy pacjent stracił jednego zęba, co pozytywnie wpłynie  na stan pozostałych zębów i wygląd linii szczęki. Sprawdzają się także u osób z niewykształconymi zawiązkami zębowymi oraz gdy u pacjenta nie ma możliwości skutecznego wdrożenia innych rozwiązań protetycznych. Dzięki nim można poprawić funkcje żucia, estetykę twarzy oraz wymowę, co ma bardzo pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie pacjenta. 

Implanty jednofazowe 

Implanty jednofazowe ograniczają się do jednej wizyty, a sam zabieg nie jest inwazyjny – tym samym jest to najszybszy sposób na odtworzenie zęba. Jak długo goi się implant zęba?Wszczepiona śruba z gwintem nie wymaga zastosowania dodatkowego łącznika, co eliminuje ryzyko poluzowania się poszczególnych elementów, a dodatkowo nie prowadzi do gromadzenia się bakterii przy łączeniach. Po jej umieszczeniu w zębodole od razu można zamocować element protetyczny. Aby móc wybrać implant jednofazowy, należy spełniać szereg wymagań dotyczących stanu jamy ustnej. Należy mieć też na uwadze to, że w przypadku uszkodzenia zewnętrznej części śruby, w celu jej wymiany niezbędne będzie usunięcie całego implantu.

Implanty dwufazowe 

Implanty dwufazowe są popularniejszą metodą, choć wymagają dwukrotnego wykonania zabiegu chirurgicznego, a cały proces trwa zwykle od trzech do sześciu miesięcy. Pierwszy etap to wszczepienie implantu w kość wyrostka zębodołowego, co trwa przeważnie od 30 minut do dwóch godzin. Następnie umieszcza się śrubę zamykającą i zaszywa tkanki. Wszczep musi zrosnąć się z otaczającymi go tkankami kostnymi, co trwa kilka miesięcy. W tym czasie lekarz na bieżąco kontroluje prawidłowość zachodzących procesów i podejmuje decyzję o gotowości do drugiego zabiegu. W następnym etapie rozcina się dziąsło i wyjmuje śrubę zamykającą, zastępując ją jednocześnie śrubą gojącą. Ma ona za zadanie odpowiednio ukształtować dziąsło pacjenta, co trwa zwykle do dwóch tygodni. Po tym czasie, gdy tkanki miękkie zostaną uformowane, można zamknąć implant przy pomocy korony bądź innej nadbudowy. Metoda ta trwa o wiele dłużej, niż jednofazowa i wymaga dwukrotnej interwencji chirurgicznej, jednak dzięki temu implant ma czas na integrację z kością, dziąsło może zostać odpowiednio uformowane, a w razie wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia łatwiej jest wykonać naprawę.

Jak długo goi się implant zęba?

Implantacja zębowa jest dosyć skomplikowanym zabiegiem, który może być również długotrwały. W zależności od zdrowia i uwarunkowań pacjenta, gojenie będzie przebiegało w innym tempie. Jednak prawdą jest, że należy uzbroić się w cierpliwość. Po zabiegu każdy pacjent dostaje zalecenia, do których powinien się zastosować jeśli zależy mu na jak najdłuższym użytkowaniu. Przede wszystkim należy pamiętać o antybiotyku, który jest przepisany od razu po wszczepieniu implantu. Trzeba spożywać wyłącznie miękkie posiłki i gryźć wyłącznie przeciwną stroną do operowanej. Do momentu ustąpienia znieczulenia nie można nic  jeść i przygryzać policzków. Nie przyjmować gorących ani gazowanych napojów przez kilka pierwszych dni, zrezygnować z wysiłku fizycznego, nie korzystać z sauny, basenu i solarium. W ciągu pierwszych 3 – 4 dni nie wolno palić. Jednak na pytanie – jak długo się goi rana po zabiegu, nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej tkanki dziąsła goją się w ciągu dwóch tygodni, ale dla pewności lekarz stomatolog ocenia stan dziąsła na wizytach kontrolnych. 

Dodatkowo, podczas gojenia dochodzi do osteointegracji. Jest to proces, w którym następuje bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. Dla implantów w żuchwie trwa to do 3 miesięcy, a dla implantów w szczęce do 6 miesięcy. Wynika to z różnej struktury kości. Tlen, który zawarty jest w tkance kostnej tworzy na powierzchni tytanowego wszczepu warstwę dwutlenku tytanu. Na niej może odkładać się nowa, mineralizująca tkanka kostna, która tworzy właściwe mocowanie implantu. Taka integracja wszczepu z kością jest procesem ciągłym i mają na nią wpływ siły biomechaniczne, powstające w wyniku pracy protezy. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.