Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne (jarzmowe) zostały opracowane przez szwedzkiego prof. Brannemarka dla pacjentów ze skrajnym brakiem tkanki kostnej z powodu przebytych nowotworów, wypadków lub nieprawidłowości genetycznych, w których doszło do niedorozwoju szczęki. W przeciwieństwie do tradycyjnych implantów, których średnia długość wynosi 10 mm, implanty jarzmowe mają długość 3-5 cm i są instalowane przez zatokę szczękową w rejonie kości jarzmowej. Sposób zakładania implantów jarzmowych zakłada, że 2/3 długości implantu znajduje się w zatoce szczękowej, a końcówka implantu znajduje się kilka milimetrów od oczodołu.

Niezawodność implantacji zygomatycznej

Obecnie nawet w najbardziej problematycznych przypadkach istnieje wyjście, są to implanty jarzmowe, które nie są wszczepiane w tkankę kostną, ale w kość jarzmową, która ma gęstszą strukturę.Technika ta stała się kolejnym krokiem w ulepszaniu technologii implantacji. Implanty jarzmowe różnią się od klasycznych implantów specjalnym kształtem i zwiększoną długością. Implantacja jarzmowa służy do odbudowy zębów górnej szczęki z bardzo wyraźnym zanikiem tkanki kostnej. Zastosowanie tych implantów jest jednym ze sposobów na uniknięcie augmentacji kości, a także umożliwia jednoetapowe obciążenie protezą stałą 1-3 dni po implantacji. Implanty zygomatyczne są instalowane pod kątem 30-60 stopni, jest to konieczne do ominięcia zatok szczękowych, aby wyeliminować ryzyko urazu nerwu twarzowego. Ponadto takie podejście pomaga zwiększyć powierzchnię kontaktu sztucznej struktury z tkanką kostną.

Wskazania do implantacji zygomatycznej

  • Ciężki zanik tkanki kostnej
  • Całkowity brak zębów górnej szczęki
  • Choroby przyzębia
  • Przeciwwskazania do klasycznej implantacji i przeszczepu kości
  • Choroby onkologiczne powodujące zmiękczenie tkanek, ich wyczerpanie, a w rezultacie całkowite uszkodzenie.
  • Poważne uszkodzenie górnej szczęki z utratą jej fragmentów.

W obecności tych niekorzystnych czynników przez długi czas jedynym możliwym wyjściem dla pacjentów była instalacja protez ruchomych. Istnieje jednak cała kategoria osób z fizjologiczną nietolerancją protez ruchomych, a także tych, u których powodują one dyskomfort psychiczny. Wraz z wprowadzeniem do praktyki zaawansowanej technologii implantacji jarzmowej, udało się skuteczniej rozwiązać problem odbudowy uzębienia i osiągnąć lepszy wynik. Ważne! Nie jest wymagany łącznik gojący. Usunięcie korzeni zębów, założenie implantów oraz założenie tymczasowej protezy wykonuje się na jednej wizycie.

Korzyści z implantów zygomatycznych

W implantacji klasycznej zwykle wykonuje się przeszczep kostny, a następnie rehabilitację przez 6 miesięcy. Przy zakładaniu implantów zygomatycznych pacjentom proponuje się tymczasowe protezy stałe, które wykonuje się i mocuje w ciągu jednego dnia. Zabieg odbudowy kości może mieć swoje własne powikłania (odrzucenie, resorpcja), nie wspominając o długim okresie rekonwalescencji. Implanty zygomatyczne nie wymagają augmentacji kości. Są one osadzona w gęstszej i bardziej stabilnej kości, więc prawdopodobieństwo pomyślnego i przewidywalnego wyniku jest dość wysokie. Implanty zygomatyczne nie wymagają wymiany, są w stanie służyć pacjentowi przez całe życie.

Protetyka na implantach zygomatycznych

Osobliwością protetyki implantów jarzmowych jest to, że w jamie ustnej takie implanty są umiejscowione bliżej podniebienia w porównaniu z implantami tradycyjnymi. W ten sposób proteza jest grubsza od wewnątrz. W niektórych przypadkach stwarza to problemy z przyzwyczajeniem się do nowych zębów, trudności z dykcją.

Alternatywa dla implantacji jarzmowej

Pomimo wysokiego wskaźnika skuteczności implantacji jarzmowej, wielu pacjentów chce uniknąć tego typu leczenia ze względu na fakt, że instalacja tak długich implantów jest zabiegiem raczej traumatycznym, bardziej niż podniesienie zatok. Również bliskość ważnych anatomicznie formacji (nerwy, naczynia, oczodoły), zniechęca wiele osób. Wiodącą pozycję w produkcji implantów zygomatycznych zajmuje firma Nobel Biocare. Natomiast implanty Straumann Roxolid stosowane są, jako alternatywa dla implantacji jarzmowej. Są to tradycyjne implanty wykonane z mocniejszego stopu, co umożliwia zastosowanie cieńszych i krótszych implantów, dzięki czemu unika się stosowania implantów jarzmowych i augmentacji kości w 80-90% przypadków.

Bez kategorii

Bez kategorii

Uczulenie na implanty zębowe objawy

Do produkcji implantów zębowych wykorzystuje się tytan, a raczej różnego rodzaju stopy tego metalu. Jest uważany za najlepszy materiał do produkcji nie tylko sztucznych substytutów ...

Bez kategorii

Pole magnetyczne a metalowe implanty

Czy można korzystać z zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego mając metalowe implanty? Oto odpowiedź. Magnetoterapia to miejscowa ekspozycja na pulsujące pole magnetyczne o niskim natężeniu ...

Bez kategorii

Pierwszy implant zęba się nie przyjął jak z drug...

Implantacja zębowa to bardzo skomplikowany zabieg chirurgiczny i nie zawsze kończy się dobrze. Jego wynik w dużej mierze zależy od wystąpienia powikłań pozabiegowych. Pomimo tego, ...

Feedback