4 sierpnia, 2021

Implanty zębów jak się zakłada?

Najczęściej implanty stosuje się u osób, które nie posiadają pojedynczych zębów lub kiedy występuje u nich całkowite bezzębie. Utrata zębów to problem nie tylko zdrowotny, oddziaływujący z czasem na zgryz, dziąsła, kości szczęki, ale również wpływa to na estetykę i wygląd pacjenta. Nie należy zwlekać z decyzją o wszczepieniu implantu, gdyż zbyt długie odkładanie tego zabiegu może doprowadzić do przesunięcia uzębienia i zablokowania miejsca, w którym powinien znaleźć się wszczep. 

Czym jest implant? 

Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, który swoim kształtem przypomina małych rozmiarów śrubę. To na niej przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba. Obecnie implantologia stomatologiczna oparta jest na zjawisku osteointegracji. Oznacza to wieloetapowy, chemiczny, biologiczny oraz fizyczny proces integrujący, który trwale łączy implant zębowy z kością. Jego szybkość i jakość zależy od wielu czynników: rodzaju materiału, z którego wykonany jest implant, odpowiedniego dopasowania, obciążenia implantu koroną protetyczną, jakości stabilizacji implantu, która uzależniona jest od techniki i poprawności wprowadzenia implantu, ilości i jakości kości w miejscu wprowadzania implantu. 

Implanty ze względu na materiał wykonania dzielą się na tytanowe i cyrkonowe. Implanty tytanowe są bardzo trwałym i często stosowanym rozwiązaniem. Zabieg z wykorzystaniem tego typu implantów może przebiegać w czasie jednej lub dwóch faz. Natomiast implant cyrkonowy to alternatywa dla implantu tytanowego. Implant cyrkonowy zawiera dwutlenek cyrkonu, a jego struktura i kolor przypomina naturalną tkankę budującą zęby. Ma on wysoką zgodność biologiczną i dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Te implanty dzielą się na jednoczęściowe i dwuczęściowe. Jednoczęściowe mają przymocowany łącznik, a implanty dwuczęściowe to takie, które mają osobny implant oraz łącznik. Dodatkowo cyrkon jest minerałem, który nie podlega procesom korozji.

Implanty zębów jak się zakłada?

Korona protetyczna 

Korona protetyczna jest to sztuczny ząb, który mocuje się na implantach. Czasami korona zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia słabego zęba lub w celu ukrycia uszkodzeń. Są dostępne różne rodzaje koron, które wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych: 

  • korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów
  • korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów
  • korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną
  • korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem, obecnie nie wykonywana 
  • korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę
  • korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. 

Jak zakłada się implanty zębów? 

Po wykonaniu znieczulenia chirurg nacina dziąsło, delikatnie je rozsuwa i nawierca otwór do, którego zostanie wprowadzony implant. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna i zszywa ranę. Co ważne, po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej. 

Drugim etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej. Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie. Nacięta zostaje błona śluzowa położona bezpośrednio nad szczepem i wkręcany jest śruba gojąca, która ma za zadanie przyśpieszyć proces gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Po okresie tak zwanej regeneracji – około 14 dni, wykonuje się uzupełnienie protetyczne. 

Ostatnim etapem jest pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Na podstawie wycisku, w laboratorium wykonywane są dwa elementy – łącznik, czyli filar, na którym jest mocowana korona oraz korona protetyczna. 

Podczas gojenia dochodzi do osteointegracji. Jest to proces, w którym następuje bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. Dla implantów w żuchwie trwa to do 3 miesięcy, a dla implantów w szczęce do 6 miesięcy. Wynika to z różnej struktury kości. Tlen, który zawarty jest w tkance kostnej tworzy na powierzchni tytanowego wszczepu warstwę dwutlenku tytanu. Na niej może odkładać się nowa, mineralizująca tkanka kostna, która tworzy właściwe mocowanie implantu. Taka integracja wszczepu z kością jest procesem ciągłym i mają na nią wpływ siły biomechaniczne, powstające w wyniku pracy protezy. 

Każdy zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych jest inny, nawet u tego samego pacjenta. W związku z tym trwałość każdego wszczepu może być różna, a zależy ona między innymi od uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych. Istotna jest także zastosowana technika oraz materiał, z którego wykonany jest implant. Zabieg wykonuje się z myślą o jak najdłuższej trwałości wszczepów, jednak do tego konieczne jest spełnianie kilku podstawowych warunków. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.