Z biegiem lat implanty zębowe są coraz bardziej popularne i dostępne dla coraz większej ilości osób. Jest to szansa na zdrowy, biały i piękny uśmiech, do której przekonuje się coraz więcej pacjentów. Dzięki implantowi można zamocować nową koronę zębową w miejscu utraconego zęba. Umieszcza się go w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Korona zęba sztucznego jest mocowana na stałe i dobierana jest kolorem i teksturą do innych zębów.
Implanty zębów co to jest?
Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, który swoim kształtem przypomina małych rozmiarów śrubę. To na niej przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba. Obecnie implantologia stomatologiczna oparta jest na zjawisku osteointegracji. Oznacza to wieloetapowy, chemiczny, biologiczny oraz fizyczny proces integrujący, który trwale łączy implant zębowy z kością. Jego szybkość i jakość zależy od wielu czynników: rodzaju materiału, z którego wykonany jest implant, odpowiedniego dopasowania, obciążenia implantu koroną protetyczną, jakości stabilizacji implantu, która uzależniona jest od techniki i poprawności wprowadzenia implantu, ilości i jakości kości w miejscu wprowadzania implantu.
Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem, który trwa krótko, jednak trzeba się liczyć z tym, że może być czasami skomplikowany i wymaga doświadczenia ze strony lekarza. Przede wszystkim, na samym początku przeprowadzony zostaje wywiad z pacjentem. Rozmowa pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwoli zrozumieć przebieg zarówno zabiegu jak i późniejszego gojenia. Dodatkowo przed rozpoczęciem całego procesu, lekarz musi zebrać informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Podczas wywiadu i badania lekarz implantolog uzyskuje szczegółowe informacje, takie jak: przyjmowane lekarstwa, wcześniejsze operacje, choroby – serca, płuc, nerek, wątroby, tarczycy, zaburzenia krzepnięcia czy cukrzyca.
Wygląd implantów zębowych
Każdy implant składa się z konkretnych części, gdzie każda z nich spełnia osobną rolę. Wszystkie elementy muszą być wykonane z mikroskopijną dokładnością i z najlepszych, trwałych elementów. Pełny implant to:
- filar, czyli tak zwany implant, który jest sztucznym korzeniem, a swoim kształtem przypomina małych rozmiarów śrubę, na nim przymocowuje się nadbudowę, która przypomina naturalną korę zęba
- łącznik – jak sama nazwa wskazuje, jest elementem łączącym implant z koroną implantologiczną, przykręca się go do wcześniej wszczepionego implantu; występują łączniki proste i kątowe, które korygują odchylenie implantów wprowadzonych nierównolegle do siebie; pełni on rolę szyjki anatomicznej zęba, łącząc śrubę implantologiczną ze stałym uzupełnieniem protetycznym
- korona implantologiczna – mocuje się na implantach i jest to nic innego jak sztuczny ząb. W niektórych przypadkach zakładana jest w celu uniknięcia pęknięcia zęba lub, żeby ukryć uszkodzenia. Występują różne rodzaje koron, które stosuje się w gabinetach. Korona cyrkonowa – jest wyjątkowo wytrzymała i ma dużą przenikliwość świetlną, takie uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów. Korona metalowa – wykonuje się ją z różnego rodzaju metali, jest rzadko wybierana, ponieważ wyróżnia się na tle innych zębów. Korona metalowa licowana akrylem – jest mało trwała, od przedniej strony jedynie pokryta akrylem. Korona metalowa licowana porcelaną – często stosowana, wykonana z metalu, ale pokryta w całości porcelaną. Korona akrylowa – nie jest bardzo trwała, często stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe, ma naturalny kolor zębów. Korona ceramiczna – wykonuje się ją z porcelany, ma kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, ma niestety bardzo wysoką cenę.