Palenie negatywnie wpływa na proces wszczepienia implantu w tkankę kostną i podwaja ryzyko jego odrzucenia w porównaniu z pacjentami niepalącymi. Istnieje bezpośredni związek między liczbą wypalanych papierosów w ciągu dnia a częstotliwością utraty zainstalowanych implantów. Jednak w każdym przypadku nikotyna skraca czas użytkowania implantów.
Implanty zębów a palenie papierosów
Negatywny wpływ palenia na przeżycie implantu ma wiele przyczyn:
- Podczas palenia temperatura dymu papierosowego wynosi około 60-80 stopni, co uszkadza tkanki jamy ustnej, powoduje pojawienie się mikrourazów i spowalnia przebieg procesów regeneracyjnych wokół zainstalowanego implantu. Implantacja zębów wymaga starannego przygotowania przed zabiegiem i przestrzegania określonych zasad po niej. Pacjent musi ogólnie monitorować higienę, odżywianie i swój styl życia. W tym trzeba rzucić palenie, jeśli nie na zawsze, to przynajmniej na jakiś czas.
- Palenie negatywnie wpływa na aktywność gruczołów ślinowych, co prowadzi do rozwoju suchości błony śluzowej jamy ustnej. Wpływa to negatywnie na proces gojenia dziąseł. Ponadto dym papierosowy i zawarte w nim szkodliwe związki przyczyniają się do zwiększonego wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych, które wywołują nawracające zapalenie jamy ustnej i inne zapalne choroby przyzębia.
- Nikotyna i jej produkty rozpadu zaburzają trofizm tkanki dziąseł. Odżywianie błony śluzowej jamy ustnej zostaje zakłócone, a procesy naprawcze ulegają spowolnieniu.
- Palenie przyspiesza proces resorpcji kości wokół szyjki implantu, co z czasem powoduje zapadanie się brzegu dziąsła i odsłania jego metalową strukturę.
- Nikotyna jest niezwykle szkodliwa dla funkcjonowania układu naczyniowego w jamie ustnej. W efekcie błona śluzowa podczas palenia papierosów jest niewystarczająco nasycona tlenem i substancjami odżywczymi, co znacznie zaburza i wydłuża proces osteointegracji implantu.
Implantacja i palenie – na co się przygotować
Osoby, które palą od dłuższego czasu i zamierzają poddać się implantacji, powinny wcześniej zapytać lekarza, jakich problemów można się spodziewać, dlaczego nie należy palić z implantami. Lista jest imponująca, ale jeśli odpowiednio podejdzie się do pielęgnacji zębów i jamy ustnej, zostanie znacznie ograniczona liczba wypalanych papierosów, a nawet zrezygnuje się ze złego nałogu, wielu komplikacji można uniknąć.
Najczęstsze problemy, z jakimi borykają się palacze, którzy myślą, że mogą palić przy implantach:
- Zaburzenie krążenia krwi w tkankach błony śluzowej prowadzi do krwawienia dziąseł i zahamowania procesów gojenia
- Trudność w zakładaniu implantów wiąże się ze stopniowym niszczeniem tkanki kostnej, w której nie ma możliwości trwałego zamocowania konstrukcji
- Jeśli osoba pali i wykonywany jest przeszczep kostny przed zabiegiem, prawdopodobieństwo odrzucenia wszczepionego materiału będzie znacznie większe u palaczy niż u niepalących.
- Z powodu zbyt wolnej regeneracji tkanek rehabilitacja po zabiegu może zająć więcej czasu, same implanty zakorzeniają się wolniej
- Stała ekspozycja na smołę nikotynową często powoduje otwarcie szwów i wymaga ponownego nałożenia. W rezultacie błona śluzowa ulega częstym urazom, co wiąże się z ryzykiem pojawienia się zmian nowotworowych.
- Płytka bakteryjna, typowa dla palaczy, osadza się nie tylko na szkliwie, ale także na tkankach wokół implantu, co prowadzi do ich stanu zapalnego. Jeśli szkodliwe organizmy dostaną się do miejsca kontaktu struktury z tkanką kostną, ryzyko utraty zęba będzie zbyt duże.
Rodzaj implantacji dla palaczy
Ze względu na problemy z regeneracją palacze mają ograniczone możliwości wyboru metody zabiegu. Na przykład nie mogą wykonać jednoetapowej implantacji zębów. W każdym, nawet najbardziej wirtuozowskim wykonaniu, zabieg jest stresem dla organizmu. Naruszenie integralności dziąseł, wprowadzenie ciał obcych do kości wszystko to wymaga czasu i wysiłku, aby wyzdrowieć. Palenie podczas implantacji zaburza proces gojenia, nie pozwala nawet na utrzymanie odpowiedniej higieny. W końcu, jeśli gorący dym regularnie dostaje się do ust, smoła tytoniowa tworzy płytkę nazębną, a błona śluzowa jest stale sucha, to szkodliwe bakterie mnożą się w takich warunkach prawie bez przeszkód.
Systemowe działanie nikotyny na organizm również zaburza powrót do zdrowia. Nawet wysokiej jakości implanty mają niewielkie szanse na zrośnięcie się z kością, gdy ulega ona uszkodzeniu w krótkim czasie z jej słabym ukrwieniem i osłabioną odpornością. A te problemy są prawie zawsze obecne u nałogowych palaczy.
Instalacja klasycznych implantów jest również wykluczona ze względu na strefę osteointegracji blisko powierzchni. Jeśli pacjent nie zrezygnuje ze złego nawyku, regularne oparzenia dziąseł i namnażanie się bakterii chorobotwórczych na błonie śluzowej wkrótce doprowadzą do peri-implantitis (okołowszczepowej utraty tkanki kostnej).Tak nazywa się stan zapalny kości w miejscu implantacji sztucznego korzenia, aż do zmiękczenia. Dlatego palenie podczas implantacji często prowadzi do odrzucenia, a sam proces destrukcyjny jest dość bolesny.
Problem w tym, że pacjent może potrzebować osteooplastyki przed implantacją. Zwykle dzieje się tak, gdy kość górnej szczęki przerzedza się pod zatoką szczękową, w tym przypadku wykonuje się podniesienie zatoki. Ale w innych miejscach często konieczne jest odbudowanie tkanki kostnej przed włożeniem do niej korzenia tytanowego, a pacjent palący jest bardziej skłonny do odrzucenia przeszczepionego materiału kostnego.