3 października, 2021

Implanty czy licówki?

Nowoczesna stomatologia daje tak szeroki wachlarz możliwości odbudowy uzębienia, że czasami stwarza to problem wyboru dla pacjentów. Co wybrać, implanty czy licówki? W rzeczywistości kwestia wyboru konkretnej metody we wszystkich przypadkach jest rozstrzygana indywidualnie, w zależności od charakteru problemu. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym stomatolog przeprowadza dokładną diagnozę, w celu ustalenia najlepszego rozwiązania w tym konkretnym przypadku. Metoda nakładania licówek łączy osiągnięcia wysokiej technologii i modelowania komputerowego oraz pozwala na odbudowę zęba przy użyciu ceramiki podczas jednej wizyty. Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym i może być również wykonana podczas jednej wizyty, (ale nie zawsze) a polega na wszczepieniu sztucznego korzenia zaraz po usunięciu zęba.

Co trzeba wiedzieć o licówkach?

Wszystkie rodzaje licówek mają ograniczony obszar zastosowania, są instalowane tylko na przednich zębach, a mianowicie dziesięć górnych i dziesięć dolnych zębów w tzw. strefie uśmiechu. Do odbudowy zębów do żucia stosuje się korony lub implanty. Implantacja ma tę istotną zaletę, że nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. W końcu wszczepia się śrubę tytanową w kość szczęki i pełni ona rolę brakującego korzenia, na implancie mocuje się pełno porcelanową koronę.

Licówki to najcieńsze nakładki na własne zęby w celu wyeliminowania niedoskonałości estetycznych. Do wysokiej jakości mocowania licówek niezbędna jest żywa tkanka zęba. Grubość licówek jest niezwykle mała – 0,2-0,5 mm, co sprawia, że produkt jest całkowicie niewidoczny na zębach.

W zależności od wybranej technologii i planu leczenia stomatolog może:

  • Odbudować powierzchnię zęba bezpośrednio w jamie ustnej za pomocą związków kompozytowych
  • Pobranie wycisków ze szczęki pacjenta, według których w laboratorium zostaną wykonane licówki ceramiczne, nakładki z tlenku cyrkonu lub porcelany.

Procedura odbudowy estetycznej licówkami ceramicznymi przebiega według prostego schematu:

  • Bezbolesne szlifowanie zębów – usunięcie warstwy szkliwa zęba w celu zapewnienia szczelnego mocowania licówki. Pobranie wycisków jest niezbędne do stworzenia licówek dokładnie dopasowanych do cech szczęki pacjenta.
  • Mocowanie tymczasowych nakładek – w celu ochrony odsłoniętego zęba przed nieprzyjemnymi wpływami z zewnątrz.
  • Cienkie licówki koloru emalii doskonale maskują wady linii uśmiechu.

Licówki wskazane są w następujących przypadkach:

  • Pęknięcia na powierzchni zęba
  • Nieestetyczne wypełnienie na siekaczu
  • Miejscowe ciemnienie szkliwa
  • Luki międzyzębowe
  • Łagodna deformacja zgryzu.

Cienkie licówki maskują niedoskonałości estetyczne i są w stanie stworzyć piękny uśmiech – równy i śnieżnobiały.

Czy licówki są umieszczane w przypadku braku zębów?

Warunkiem założenia licówki jest obecność, co najmniej połowy zęba. Podobny wymóg nakłada się na licówki kompozytowe, kiedy stomatolog nie tylko odbudowuje uszkodzony ząb, ale sprawia, że jest nie do odróżnienia od innych. W przypadku braku zębów stomatolog proponuje alternatywną opcję a mianowicie implantację z koronami stałymi.

Czym są implanty zębowe?

Tak, więc, jeśli pacjent w ogóle nie ma zębów, licówki nie będą przydatne. Implantacja jest korzystna w wielu wskazaniach, zwłaszcza, gdy osoba jest całkowicie bezzębna.

Implant w stomatologii to konstrukcja wielokomponentowa, w skład, której wchodzą:

  • Wkład to implant natychmiastowy, który wszczepia się w tkankę kostną i pełni rolę korzenia dla sztucznego zęba. Wkład jest wykonany z tytanu lub cyrkonu, który można zintegrować z kością i stanie się on częścią struktury kości szczęki.
  • Łącznik jest odpowiedzialny za przymocowanie korony do wkładu implantu. Ma różne rozmiary i kształty. Dobierany jest przez implantologa do konkretnego typu implantu.
  • Sztuczny ząb to korona wykonana z porcelany lub dwutlenku cyrkonu, która może zastąpić ząb nie tylko zewnętrznie, ale również przejąć jego funkcje żucia.

Gdy licówki nie są możliwe ze względu na brak jednego lub więcej zębów implanty są doskonałym wyborem. Ich główną zaletą jest zdolność wytrzymywania obciążeń zbliżonych do żywych zębów oraz wytworzenia niezbędnego fizjologicznego nacisku na tkanki kostnej. Istnieją trzy metody implantacji zębów: jednoetapowa, dwuetapowa i natychmiastowa. Podczas konsultacji z implantologiem zostanie zaproponowane najkorzystniejsze rozwiązanie dla konkretnego pacjenta. 

Licówki zamiast implantów – czy to możliwe

Licówki i implanty rozwiązują różne problemy stomatologiczne. Pierwsze odpowiadają za odbudowę estetyczną. Są wybierane, gdy konieczne jest odtworzenie koloru szkliwa lub zamaskowanie drobnych defektów w przedniej strefie uzębienia. Licówki są cienkie i nie wytrzymują intensywnych obciążeń mechanicznych. Nie da się nimi zastąpić zęba.

Implanty służą do pełnej odbudowy zniszczonego lub usuniętego zęba.Taki sztuczny korzeń zastąpi naturalny zarówno zewnętrznie, jak i funkcjonalnie. Licówki nie są równoznaczne z implantami i nie są umieszczane zamiast nich. Jeśli są jakiekolwiek pytania dotyczące wyboru schematu leczenia, należy skontaktować się ze stomatologiem w celu uzyskania profesjonalnej porady.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.