29 września, 2021

Implant zęba, czy można zapalić 3-4 papierosy dziennie?

Piękny uśmiech i zdrowe zęby to nie tylko estetyka, ale także pewność siebie, normalne zdrowie i dobrze skoordynowana praca całego organizmu. Implantacja zębów pozwala na przywrócenie funkcjonalności zarówno w przypadku jednego, jak i wielu braków w uzębieniu. Wszczepiając implant zęba czy można zapalić 3-4 papierosy dziennie, to jedno z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań. Przed zabiegiem implantolog opowie o zaletach i wadach odbudowy uzębienia w ten sposób, wpływie negatywnych nawyków takich jak palenie bezpośrednio na leczenie i rehabilitację.

Jaki jest wpływ nikotyny i dymu tytoniowego na jamę ustną?

Nie jest tajemnicą, że dym tytoniowy i smoła nikotynowa mają najbardziej negatywny wpływ na organizm, jako całość. Ale przede wszystkim wpadają do jamy ustnej, co oznacza, że atakowane są zęby i błony śluzowe. Urazy chemiczne i fizyczne wywołane dymem tytoniowym zależą, od jakości tytoniu, który zawiera ponad 4 tysiące związków, w tym 40 substancji rakotwórczych. Najbardziej szkodliwe są: nikotyna, tlenek węgla, amoniak, fenole, kwas cyjanowodorowy.

Czynniki, które niekorzystnie wpływają na tkanki jamy ustnej – czy można palić po wszczepieniu implantów zębowych:

  • Gorący dym tytoniowy negatywnie wpływa na stan szkliwa: przechodząc z tlącego się tytoniu o temperaturze 300 ° С przez warstwę wypełnienia tytoniowego, chociaż ma czas na ochłodzenie, jego temperatura waha się między 55-60 ° С. Jednocześnie temperatura powietrza wchodzącego do ust jest o 35–40°C niższa niż zawartego w nim dymu. W okresie palenia jednego papierosa jama ustna jest narażona na takie zmiany temperatury 15–20 razy. W efekcie na szkliwie pojawiają się mikroskopijne pęknięcia, zmienia ono swój naturalny kolor. Ryzyko zniszczenia tkanek zęba, ścieranie jest dość wysokie.
  • Pod wpływem nikotyny i smoły traci się jakość tkanki kostnej, staje się cienka i słaba. W przyszłości trudno będzie ją wykorzystać do mocowania implantów.
  • Cierpi również ludzki układ odpornościowy, co często wywołuje rozwój procesów zapalnych w różnych tkankach jamy ustnej. U palaczy z wieloletnim stażem często diagnozuje się zapalenie kości i szpiku,
  • Palenie jest jedną z najczęstszych przyczyn odrzucania implantów zębowych. Co więcej, pacjent może w każdej chwili zmierzyć się z taką uciążliwością: palenie z implantami na etapie wszczepienia oznacza narażenie się na ryzyko, że implant się nie zakorzeni, palenie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia odrzucenia implantu.
  • Żółta płytka nazębna i kamień nazębny są nieuniknioną konsekwencją codziennego narażenia na dym tytoniowy i nikotynę. Warunki sprzyjają szybkiemu namnażaniu się bakterii, co może prowadzić do zapalenia dziąseł, rozwoju próchnicy i innych problemów stomatologicznych. To znowu może spowodować odrzucenie sąsiednich implantów.
  • Papierosy prowadzą do zmniejszenia funkcji gruczołów ślinowych, przez co tkanki jamy ustnej są prawie zawsze przesuszone.

Palenie a implantacja zębów

Smoły nikotynowe sprzyjają rozwojowi procesów zapalnych w jamie ustnej, co może wydłużyć okres wszczepienia implantu. Żywotność sztucznego korzenia palaczy jest krótsza niż u osób niepalących, a w niektórych przypadkach implant wymaga wymiany po 5-7 latach użytkowania.

Palenie po implantach zębowych może powodować następujące problemy:

  • Krwawienie obszaru zabiegowego
  • Zmniejsza się poziom wydzielania śliny, co wysusza cienkie tkanki dziąseł
  • Długotrwałe gojenie szwów i zespolenie pręta tytanowego z kością
  • Utrata tkanki kostnej.

Palenie podczas implantacji zębów jest jednym z nawyków, które należy wyeliminować na około dwa do trzech tygodni przed i w tym samym okresie po protetyce. Dla chronicznych palaczy (ci, którzy palą systematycznie dłużej niż 5 lat) proces zrostu korzenia tytanowego z kością jest opóźniony. Smoła i dym podrażniają tkankę miękką uszkodzoną podczas zabiegu, co jest bolesne. Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi, które są niezbędne do gojenia się ran. Palenie po implantacji można wznowić po około 2-4 tygodniach od zabiegu, a najlepiej jest zrezygnować z tego nałogu, robiąc pożyteczny prezent dla własnego zdrowia. Według statystyk, u 98% osób, które nie palą, implanty wszczepiają się z powodzeniem.

Czy możliwa jest implantacja dla palaczy?

Nikotyna negatywnie wpływa na implantację, ale to nie znaczy, że papierosy są uważane za bezwzględne przeciwwskazanie do implantacji. W takim przypadku zaleca się wykonanie klasycznej implantacji dwuetapowej z opóźnionym obciążeniem i starannym doborem systemu implantacyjnego. Pewien producent implantów próbował skompensować skutki palenia poprzez hydrofilową obróbkę powierzchni oraz zastosowanie cząsteczek fluoru i fosforu. Ponadto, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia, konieczne jest ograniczenie, a lepiej całkowicie wyeliminować palenie na 3-4 tygodnie przed operacją i to samo po. Dlatego odpowiedź na pytanie czy można zapalić 3-4 papierosy dziennie przed i po implantacji brzmi – nie. Jeżeli po założeniu implantu pacjent nadal będzie palić, to musi być przygotowany na to, że z czasem dziąsło zmniejszy się, a implant zostanie odsłonięty. Dlatego ogólnym zaleceniem specjalistów, aby zachować zdrowy i piękny uśmiech przez długie lata, jest powstrzymanie się od palenia po zabiegu.

KONTAKT

+48 91 485 02 74
kontakt@doboszimplanty.pl

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.