1 marca, 2023

Implant - rozwiązanie w stomatologii

Implant – rozwiązanie w stomatologii. Czym jest implantacja w stomatologii? To nowoczesne rozwiązanie, które pomaga osobom z brakami w uzębieniu cieszyć się smakiem potraw, uśmiechać się do ludzi i mieć poczucie swojej wartości. Implant składa się z kilku części. Zwykły ząb składa się z korzenia, który jest całkowicie ukryty pod dziąsłem i znajduje się w kości szczęki oraz korony, która jest widoczna. Implant to sztuczny korzeń wykonany z tytanu lub cyrkonu. Przychodząc na konsultację do gabinetu stomatologicznego Dobosz-implanty, ustalany plan leczenia, dentysta wykona badanie, skany 3D i tomografię CBCT. Pozwoli to na zaplanowanie wirtualnej pozycji implantów zębów w kości a także rozpoznanie czy konieczne będzie wykonanie zabiegów regeneracji kości. Jeżeli to możliwe zostaną zastosowane krótkie implanty co pozwoli na zmniejszenie kosztów leczenia i ograniczenia niedogodności pozabiegowych.

Implant rozwiązanie w stomatologii – historia rozwoju implantów zębów

Historia implantacji zębów, jakkolwiek dziwna może się wydawać, jest zakorzeniona w starożytności. Podczas wykopalisk archeologicznych na terenie współczesnego Hondurasu w VII wieku p.n.e., w jednym z grobowców znaleziono czaszkę, której dolny rząd zębów zastąpiono implantami. Kolejne znalezisko miało miejsce na terenie Francji, a datowane jest na I wiek p.n.e. umożliwiło zastosowanie metalowego implantu wszczepionego w górną szczękę. Następnie do zastąpienia naturalnych zębów używano: złota, drewna, kości słoniowej oraz innych materiałów.

Przodkiem współczesnej protetyki był dentysta Pierre Fauchard. Popularność jego usług w próbach protetyki doprowadziła do tego, że zwracały się do niego najsłynniejsze osobistości tamtych czasów. Jest również odpowiedzialny za rozwój zębów szpilkowych, które stały się prototypami przyszłych mostów dentystycznych. Powszechnie przyjmuje się, że okres ten rozpoczyna rozwój stomatologii. Pierwsze, fundamentalne już badania naukowe w historii implantacji rozpoczęto w XIX wieku. Implanty zębowe radykalnie zmieniły tradycyjne podejście do leczenia, poprawiając skuteczność i jakość protez. 

Implant zębów: budowa i główne rodzaje struktur

Śruba (implant) wykonana jest z czystego tytanu lub cyrkonu. Materiał doskonale się zakorzenia, ryzyko odrzucenia przez organizm jest minimalne, wytrzymuje duże obciążenia żucia. To zęby trzonowe i przedtrzonowe są odpowiedzialne za rozdrabnianie pokarmu. Każdy indywidualny przypadek wymaga indywidualnych pomiarów, aby zapewnić efekt estetyczny i trwałość. Często w przypadku zębów trzonowych wybór dokonywany jest na rzecz wydłużonych i szerszych implantów. Aby zobaczyć w lustrze piękny uśmiech, potrzeba kilku wizyt u dentysty. Na pierwszej wizycie przeprowadzane jest pełne badanie jamy ustnej, pacjent przechodzi wszystkie badania niezbędne do dalszego leczenia

Implant zamiast zęba trzonowego niczym nie różni się od korzenia naturalnego, a kolor korony dobierany jest do naturalnego odcienia szkliwa zębów. Zabieg chirurgiczny trwa maksymalnie godzinę, po wszczepieniu sztucznego korzenia, zaszyciu dziąseł, implantolog instruuje, jak dbać o jamę ustną w okresie pooperacyjnym. Całkowite wszczepienie zajmie od trzech do sześciu miesięcy, po czym można przejść do ostatniego etapu tzn. mocowania korony.

Jakie problemy rozwiązują implanty w stomatologii?

Implantacja zębów to nowoczesna technologia, która nie posiada wad protetyki poprzednich generacji. Pozwala na odbudowę utraconych zębów bez szkody dla zdrowia jamy ustnej. Żadna inna metoda protetyki nie ma tak wysokiej estetyki jak implantacja i nie zapewnia nieograniczonej żywotności.

ProblemRozwiązanie
Brak jednego zębaImplant z koroną
Brak kilku zębówNa 2-3 implantach
Brakujące zęby w górnej/dolnej szczęceKompletna proteza stała na 4-6 implantach             klasyczna implantacja kompleksowa 8-10 implantów na 1 szczęce
Całkowity brak zębówKlasyczna implantacja kompleksowa 8-10 implantów na 1 szczęce

 Zabieg implantacji wykonywany w gabinecie stomatologicznym Dobosz-implanty przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Pacjent nie wychodzi od dentysty z brakiem w uzębieniu, ponieważ do implantu przykręcana jest korona tymczasowa lub mosty drukowane w 3D. Implantacja w stomatologii może być: jednoetapowa, dwuetapowa i natychmiastowa, wybór należy do implantologa i pacjenta.

Jak zakłada się implanty zębów i do czego służą?

Implant zębów to śruba wkręcana w kość szczęki. W rzeczywistości jest to sztuczny korzeń zęba, który jest wszczepiany w miejsce, w którym znajdował się ząb rodzimy. Implant to tylko część struktury, która pomaga odbudować utracony ząb. Do implantu przykręcany jest specjalny element przejściowy, łącznik. I już jest na nim zamocowana sztuczna korona. Stanowi widoczną część zęba. Korona jest mocowana za pomocą cementu dentystycznego lub specjalnej śruby. Implantacja to złożony zabieg, który obejmuje również odbudowę dziąseł i tkanki kostnej. Dlatego trzeba przygotować się na to, że będzie się to odbywało w kilku etapach.

Wszczepienie implantu przeprowadza się po nacięciu dziąsła i okostnej, wywierceniu otworu. Do przygotowanego dołka wkręcany jest implant, na który nakładana jest specjalna zatyczka. Następnie dziąsło jest zszywane. Gdy tylko implant wystarczająco zrośnie się z kością, mocuje się na nim kształtkę dziąsła. Ta specjalna konstrukcja pomoże uformować wyraźny kontur tkanek miękkich wokół nowego zęba. Po kilku tygodniach  jest usuwana, a na implancie umieszczana jest tymczasowa korona. Miesiąc później korona tymczasowa zostaje wymieniona na stałą. 

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.