29 września, 2021

Czy implant zęba boli?

Implant zęba to najbardziej zaawansowane narzędzie do odbudowy uzębienia, ale także ciało obce imitujące brakujący korzeń zęba. Implantację przeprowadza się w taki sposób, aby organizm nie ingerował i łatwo przyjmował tytanowy korzeń. Po założeniu sztucznego korzenia pacjenci wchodzą w fazę rehabilitacji. Zdarza się, że pojawiają się komplikacje, których nie da się uniknąć.

Czy implant zęba boli? Czy instalacja implantów stomatologicznych jest bolesna?

Implant zęba jest instalowany w ciągu 30-60 minut, w zależności od sytuacji. Pełna implantacja na 4-6 implantach lub implantacja jarzmowa górnej części może wymagać kilki godzin na fotelu dentystycznym. Jednak nie zależnie od rozległości interwencji chirurgicznej pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Nowoczesne środki znieczulające stosowane w stomatologii całkowicie eliminują dyskomfort.

Ból po wszczepieniu implanta

Po ustąpieniu efektu znieczulenia miejscowego pacjent może odczuwać dyskomfort i ból w szczęce, gardle, ból głowy. Okres rekonwalescencji a tym samym czas trwania bólu, jest różny dla wszystkich pacjentów i zależy od następujących czynników:

 • Liczba i rodzaj wszczepionych implantów (pojedynczy wkład, długie implanty jarzmowe).
 • Złożoność zabiegu (jednocześnie z wszczepieniem implantów, przeszczepieniem kości i podniesieniem zatok szczęki górnej).
 • Indywidualna charakterystyka pacjenta i próg bólu.

Ważne! Jeśli mowa o bólu po implantacji, to uważa się za normalne, jeśli trwa on nie dłużej niż 10 dni po zabiegu, a jego intensywność maleje z każdym dniem.

1-5 dni po implantacji zębów

Ból może się nasilić w ciągu pierwszych kliku dni po zabiegu. Jest obrzęk, rana pooperacyjna trochę krwawi. W 2 i 3 dniu może pojawić się sinica obszaru zabiegowego, niektórzy pacjenci skarżą się na bóle głowy, ból gardła, napięcie mięśni twarzy. Wszystkie zjawiska są całkowicie normalne i wskazują na regenerację organizmu po przebytym zabiegu. Po 5 dniach pacjent zaczyna czuć się lepiej.

5-10 dni po implantacji zębów

W tym okresie dziąsła mogą nadal boleć i pacjent może odczuwać dyskomfort w okolicy mięśni jarzmowych, jednak po 10-12 dniach wszystkie te objawy całkowicie znikają. Ważne! Jeśli ból nie ustępuje lub nasila się po 10-14 dniach od wszczepienia implantu, pojawia się obrzęk i gorączka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Mogła rozpocząć się infekcja i konieczne jest leczenie.

Kilka miesięcy po wszczepieniu implantu zęba

U niektórych pacjentów okres rekonwalescencji jest normalny, ale kilka miesięcy po implantacji nagle pojawia się ostry ból. Może się to zdarzyć z następujących powodów:

 • Poluzowanie korony tymczasowej lub łącznika. W takiej sytuacji struktury te mogą czasami zranić dziąsła i powodować odczuwanie bólu.Taka sytuacja jest niebezpieczna, ale ważne jest, aby tego samego dnia skonsultować się z implantologiem. Lekarz ostrożnie usunie rozluźnioną koronę lub łącznik, zdezynfekuje i włoży na swoje miejsce.
 • Odrzucenie implantu przez organizm. Proces osteointegracji trwa kilka miesięcy, podczas których istnieje również niewielkie ryzyko odrzucenia implantu zębów. Zdarza się to bardzo rzadko – 1% przypadków i wymaga usunięcia sztucznego korzenia.

Inne przyczyny opóźnionego bólu to:

 • Proces zapalny dziąseł.
 • Uszkodzenie zatoki szczękowej lub nerwu żuchwowego na skutek resorpcji kości w okolicy implantu.

Jak zmniejszyć ból w rekonwalescencji?

 • Przyjmowanie leków przeciwbólowych, zanim znieczulenie przestanie działać.
 • Powstępowanie zgodnie z zaleceniami implantologa – leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
 • Od drugiego dnia należy płukać jamę ustną Eludrilem i smarować miejsca zabiegowe Elugelem.
 • Ścisłe przestrzeganie diety przepisanej przez lekarza.
 • Nakładanie lodu na policzek przez kilka pierwszych dni po zabiegu.
 • Unikanie akywności fizycznej, należy więcej odpoczywać, dbać o jamę ustną.

Odrzucenie implantu zęba

Nawet, jeśli implantacja została przeprowadzona zgodnie ze wszystkimi zasadami i użyto implantów zęba sprawdzonych producentów, istnieje ryzyko, że nastąpi odrzucenie. Szanse wynoszą tylko 1-4%, ale istnieje kilka przyczyn utraty implantu.

Jak ubezpieczyć się przed niespodziankami i zminimalizować ryzyko utraty implantu zęba?

Odzyskanie pięknego uzębienia raz na całe życie to idealna sytuacja. Jednak niepokojące objawy odrzucenia implantu zęba mogą pojawić się w każdym momencie – zaraz po założeniu, w pierwszych tygodniach, nawet przed wszczepieniem, po założeniu korony stałej, a nawet po 10 latach bezawaryjnej eksploatacji. Poza wymienionymi wyżej objawami, również oznaki początkowego odrzucenia obejmują ruchliwość sztucznego korzenia, nieprzyjemny zapach z rany.

Dlaczego tak się dzieje – kilka przyczyn odrzucenia implantu zęba?

 • Proces zapalny w otaczających tkankach. Istnieje wiele przyczyn, jest to naruszenie procesu instalacji, na przykład przegrzanie kości, przeciążenie i przenikanie infekcji z powodu złej jakości przygotowania oraz ignorowanie zaleceń higienicznych. Zignorowane przeciwwskazania prowadzą również do konsekwencji odrzucenia implantu.
 • Osłabienie tkanki kostnej. Zbyt porowata kość nie ma najlepszego wpływu na wynik. Dzieje się tak po prostu ze względu na specyfikę budowy kości u konkretnego pacjenta. Dlatego przed założeniem implantu zęba wykonuje się tomografię i ocenia jakość kości, a jeśli jej struktura nie spełnia wymagań, wykonywany jest zabieg wzmocnienia.

Idealnie implant zęba jest ciasno zrośnięty z kością, przez którą przenoszone są obciążenia żucia, co stymuluje wzrost tkanki. W rzadkich przypadkach nie dzieje się tak z powodu np. chęci zaoszczędzenia na systemie, co prowadzi do zwłóknienia i niewszczepienia, a następnie do utraty struktury. Ciężka cukrzyca, chemioterapia, palenie tytoniu i choroby autoimmunologiczne mogą mieć te same konsekwencje.

TELEFON

+48 91 485 02 74

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości lub umówimy wizytę!

KONTAKT

Jak do nas trafić?

Skorzystaj z mapy, aby ułtatwić sobie dojazd do naszej placówki.

ZOBACZ NA MAPIE

ADRES

aleja Piastów 3
70-325 Szczecin

Od poniedziałku do piątku od 9-19
w soboty po indywidualnym umówieniu.